Chat with us, powered by LiveChat

Jak oszczędzać pieniądze, czyli od czego zacząć, jeżeli chcesz to zrobić na serio?

Skomentuj artykuł
© Visual Generation - stock.adobe.com

Oszczędzanie pieniędzy to umiejętność, którą każdy chciałby posiąść, jednak nie każdemu to wychodzi. Na przeszkodzie stać mogą różne czynniki, jednak ze wszystkimi można sobie poradzić. Oto jak zacząć oszczędzać. Na serio.

 

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że losowa sytuacja (awaria pieca, choroba, stłuczka itp.) zmusiła Cię do wydania jednorazowo dużej kwoty pieniędzy, której po prostu nie było na Twoim koncie? Czy zdarzało się, że na koniec miesiąca okazywało się, że jednak masz mniej pieniędzy niż Ci się wydawało? A może bezskutecznie próbujesz odkładać część zarobionych pieniędzy, tak aby kupić sobie w końcu wymarzony produkt?

 

Jeśli odpowiedź przynajmniej na jedno z tych pytań brzmi ,,tak”, to jesteś w dobrym miejscu. W tym krótkim poradniku pokażemy Ci, jak zacząć oszczędzać pieniądze.

Jak oszczędzają Polacy?

Postawy Polaków wobec oszczędzania badają liczne instytucje, począwszy od tych państwowych po prywatne banki i ośrodki analityczne. Ze wszystkich płynie jeden wspólny wniosek – Polacy oszczędzają relatywnie niewiele (jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej), a na dodatek nie do końca wiedzą, jak oszczędzać, chociaż chcieliby tego.

 

W ostatnich latach dane dotyczące oszczędności gospodarstw domowych w UE zostały zaburzone przez pandemię i inflację, ale obraz radykalnie prędko się nie zmieni. Polacy nie są społeczeństwem oszczędzających. Nikt za nas tego nie zmieni – sami musimy zacząć więcej oszczędzać.

 

Źródło: Raport Polskiego Funduszu Rozwoju na temat oszczędności Polaków (październik 2022 r.)

 

Brak dostatecznych środków to tylko jeden z elementów układanki – w końcu z oszczędzaniem problemy mają też osoby, które zarabiają całkiem sporo. Dużo ważniejszymi czynnikami jest regularność, posiadanie (elastycznego) planu działania czy po prostu odrobina samozaparcia.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Plan działania

Jeśli Ty również nie wiesz, od czego zacząć oszczędzanie pieniędzy to poniżej masz krótki plan działania. Sumiennie wykonaj wszystkie kroki, a Twoje konto oszczędnościowe już po kilku miesiącach zacznie wyglądać okazale.


1. Określ cele


Od czego zacząć oszczędzanie pieniędzy? Najlepiej od ustalenia celów. Zmiana starych nawyków na nowe nie jest prosta, dlatego potrzebne Ci są jasno określone cele, do których realizacji zamierzasz dążyć. Zasada ta dotyczy wielu obszarów życia – również finansów osobistych.

 

Pamiętaj, aby określone cele wzbudzały w Tobie silną motywację do działania. Dobrze jest podzielić je kilka kategorii, na przykład rodzina (zapewnić bezpieczeństwo dzieciom), hobby (kupić nowy sprzęt wędkarski) i przyszłość (emerytalne konto oszczędnościowe).


Wszystkie cele spisz, najlepiej od ręcznie i regularnie do nich zaglądaj. Zwłaszcza wtedy, gdy planujesz wydać większą kwotę pieniędzy.

 

🟢 Zobacz też: Jak osiągnąć wolność finansową?

 

 


2. Przygotuj plan budżetu domowego

Budżet domowy to swoiste centrum dowodzenia finansami domowymi. W jednym miejscu spisz wszystkie wydatki prywatne oraz opłaty, które związane są z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Po drugiej stronie umieść przychody. Nawet jeśli zrobisz to na dużym poziomie ogólności, to szybko zobaczysz, w którym miejscu przecieka Twój budżet. To dobry punkt wyjścia do skutecznego oszczędzania pieniędzy.

 

Domowy budżet możesz prowadzić na kilka sposobów. Jeśli jesteś tradycjonalistą, to wystarczy Ci kartka papieru lub zeszyt. Możesz również skorzystać z arkusza kalkulacyjnego. Jeśli natomiast chcesz mieć wszystko pod ręką, to możesz wybrać jedną z wielu aplikacji do zarządzania budżetem domowym.

 

🟢 Chcąc przygotować budżet domowy, zapoznaj się także z artykułami:

 


3. Wykreśl wydatki


Pora dokładnie przeanalizować przygotowany wcześniej budżet. Zacznij od wydatków, bo prawdopodobnie możesz zmniejszyć je w wielu obszarach. Sposobów na to, jak wydawać mniej są setki. Oto kilka propozycji:
 

  • Wydawaj mniej na zakupy spożywcze (np. kupując robiąc rzadziej większe zakupy).
  • Wydawaj mniej na jedzenie na mieście.
  • Kupuj mniej nowych, drogich, modnych ubrań (np. a jeśli już to stare sprzedawaj).
  • Zrezygnuj z nieużywanych subskrypcji.
  • Wydawaj mniej na rozrywkę.
  • Wydawaj mniej na transport (np. zacznij korzystać z komunikacji miejskiej lub roweru).

 

Ten etap jest dosyć nieprzyjemny, ale musisz działać bezwzględnie, jeśli chcesz zacząć oszczędzać pieniądze. Jeśli Twoja sytuacja finansowa nie jest najlepsza, to niestety konieczne będzie poświęcenie wydatków związanych z przyjemnościami.

 

🟢  Planując ograniczenie wydatków, zapoznaj się też z artykułami:


4. Dodatkowe źródło dochodu

Już samo zmniejszenie wydatków znacząco wpłynie na kondycję domowego budżetu. Jeśli jednak dysponujesz czasem (i chęciami) to warto rozważyć znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Wystarczy, że będzie ono generować kilkaset złotych miesięcznie. Mając własną firmę warto pomyśleć o zdobyciu nowych klientów, a pracując na etacie powalczyć o podwyżkę.

 

Możliwości zarabiania dodatkowych pieniędzy jest wiele. Paradoksalnie, sporo pomogła w tym pandemia koronawirusa, która sprawiła, że coraz więcej firm działa w trybie zdalnym, dzięki czemu nie marnujesz czasu na dojazdy do drugiej pracy. Dodatkowo, Internet otwiera dostęp do ogromnego rynku i wielu potencjalnych klientów.

 
5. Pozbądź się długów


Spłacany kredyt lub zaległości na karcie debetowej to nie tylko zbędny wydatek, ale również duże obciążenie psychiczne. Pozbycie się długów to także najlepszy sposób na uwolnienie dochodów, dlatego pierwsze nadwyżki finansowe inwestuj w spłatę zobowiązań. Dzięki temu łatwiej będzie Ci realnie zacząć oszczędzać pieniądze. Jedynym wyjątkiem jest tutaj kredyt hipoteczny, ten może zostać, gdyż jest bardzo korzystnie oprocentowany.

 

🟢 Przeczytaj też nasz poradnik o wychodzeniu z długów: Jak wyjść z długów?


6. Automatyzacja

Automatyzacja finansów to świetne narzędzie, które pozwoli Ci ograniczyć wpływ silnej woli na proces oszczędzania pieniędzy. Ustaw więc w systemie bankowym automatyczne przelewy, za pomocą których, środki finansowe będą wysyłane na spłatę długów, konto oszczędnościowe i na konto inwestycyjne.

 

Dodatkowo ustaw w kalendarzu przypomnienia, które będą informować Cię o tym, że musisz zajrzeć do budżetu domowego. Wystarczy kilka minut raz w tygodniu, aby sprawdzić, czy wszystko idzie w dobrym kierunku.


7. Inwestuj


Kiedy zbudujesz już poduszkę finansową i spłacisz długi, czas zacząć myśleć o pomnażaniu swoich oszczędności. Oczywiście, możesz trzymać zgromadzone środki na lokacie oszczędnościowej, ale ich oprocentowanie jest obecnie na tak niskim poziomie, że minimalne zyski zjadane są przez inflację.

 

🟢 Zobacz też: Lokaty bankowe – zysk (prawie) pewny, ale (zazwyczaj) niewielki

 

 

Warto więc zmienić myślenie o pieniądzach i zacząć traktować oszczędności jak pracowników, których wysyłasz do pracy. Mają generować zyski, nawet jeśli Ty fizycznie nie wykonujesz żadnych czynności.


Jeśli nie wiesz jeszcze, jak inwestować pieniądze to dołącz do Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). To największa organizacja inwestorska w Polsce, która zrzesza obecnie blisko 19 tysięcy inwestorów.

 

Inwestycja w wiedzę to tez inwestycja. Każde z wyżej wymienionych aktywów ma swoją specyfikę i szeroko piszemy o nich w innych materiachał edukacyjnych. Do dyspozycji członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych są też liczne webinary edukacyjne oraz Kurs Zostań Inwestorem.

 

Zostań członkiem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

 

🟢 Uwaga – zanim zaczniesz inwestować, zbuduj poduszkę finansową. Więcej na jej temat przeczytasz w artykule: Poduszka finansowa – bez niej nie zaczynaj inwestować.

Wnioski

Zdobycie wiedzy, jak oszczędzać pieniądze nie jest proste. Jeśli jednak chcesz osiągnąć finansowy sukces, to pierwszym krokiem powinno być właśnie zadbanie o swoje oszczędności. Zgromadzone środki dają nie tylko komfort psychiczny, ale również oferują więcej możliwości działania.

 

🟢  Kiedy już będziesz dysponował oszczędnościami, zapoznaj się z artykułami, które podpowiedzą Ci, co z nimi zrobić:

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie