Chat with us, powered by LiveChat

SII

Zostań członkiem

Zostań inwestorem z SII

Zostań inwestorem z SII

Nigdy nie jest za późno, aby zostać inwestorem. Żadna kwota pieniędzy nie jest zbyt mała, aby rozpocząć inwestowanie. Dlatego zachęcamy, aby przestać się wahać, zastanawiać i odkładać tę decyzję na później, tylko wziąć się do działania! Poniżej przedstawiamy krótki poradnik wraz z materiałem wideo, jakie kroki należy podjąć przed rozpoczęciem inwestowania.

 

10 kroków, by samodzielnie rozpocząć przygodę z giełdą

 

 

Poniższe 10 kroków szerzej omawiamy w materiale wideo.

1. Kim jest inwestor? Czy Ty jesteś już inwestorem?

Warto zastanowić się, kim w ogóle jest inwestor. Może jesteśmy już inwestorami, ale nawet o tym nie wiemy? Najpopularniejszym i najbardziej znanym produktem finansowym wśród Polaków jest lokata bankowa. Decydując się na gromadzenie środków na lokacie, można powiedzieć, że podejmujemy decyzję inwestycyjną odnośnie zagospodarowania wolnych środków. Być może określenie „nieświadomy inwestor” było by tu bardziej trafne. Jednak traktując pojęcie inwestowania bardzo szeroko, można dojść do wniosku, że każdy z nas na co dzień jest inwestorem, podejmując decyzję o gospodarowaniu swoimi pieniędzmi, kiedy na naszym koncie pojawiają się nadwyżki finansowe. Oczywiście inwestować można w przeróżny sposób i klasy aktywów, jednak należy pamiętać, że wyższy oczekiwany dochód z inwestycji tym wyższe ryzyko utraty części lub całości środków.

 

Jeśli chcesz poznać profil przeciętnego Polskiego inwestora zajrzyj do naszego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów.

2. Grosz do grosza, a będzie…

Przed rozpoczęciem inwestowania w bardziej ryzykowne instrumenty należy mieć uporządkowane finanse osobiste. Jest to bardzo szerokie zagadnienie, jednak jest kluczowe i powinno być pierwszym etapem na drodze do zostania inwestorem. Jedną z podstawowych zasad finansów osobistych jest posiadanie "finansowej poduszki bezpieczeństwa", czyli takiego stanu wolnych środków pieniężnych, aby można było czuć się bezpiecznym w przypadku utraty stałego źródła dochodów, bądź niespodziewanych wydatków. Poduszka finansowa powinna być w stanie zapewnić pokrycie stałych, powtarzalnych wydatków co najmniej przez trzy miesiące, a niektórzy twierdzą że minimum sześć. Do inwestowania powinniśmy wykorzystywać tylko nadwyżki finansowe, które nie będą nam potrzebne w najbliższym czasie, a najlepiej przez długie lata.

3. Każdy inwestor jest inny

Każdy z nas jest inny, a przez to ma także różne podejście do ryzyka. Jedni pożądają ryzyka (ryzykowne instrumenty finansowe, częste transakcje), inni od niego stronią (pasywne instrumenty np. ETFy, rzadkie transakcje - kilka w roku). Jest to ważna charakterystyka, która powinna mieć odzwierciedlenie również w podejmowanych decyzjach inwestycyjnych. Warto zatem określić swoją możliwość i skłonność do podejmowania ryzyka i w odpowiedni sposób zbudować portfel inwestycyjny, żeby móc spokojnie spać w nocy i dobrze czuć się ze swoimi inwestycjami.

4. Edukacja daje najwyższe stopy zwrotu!

Edukacja jest niezbędnym elementem przy podejmowaniu nowych obszarów działalności. Aby odpowiednio zbudować swój portfel inwestycyjny musimy znać charakterystykę instrumentów finansowych, wiedzieć jakie korzyści i ryzyka wynikają z inwestowania w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, waluty, surowce, instrumenty pochodne, nieruchomości itd. Jedną z podstawowych zasad jest nieinwestowanie w instrumenty, których działania nie rozumiemy. Dlatego najpierw edukacja, a dopiero potem inwestycje.

 

W celu poszukiwania wiedzy zapraszamy do zapoznania się z ofertą Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych:

 

Dzięki projektom edukacyjnym SII każdy inwestor otrzymuje narzędzia niezbędne do rozpoczęcia samodzielnego świadomego inwestowania.

5. i 6. Podstawowe metody analizy instrumentów finansowych

Analiza techniczna i analiza fundamentalna to dwa podstawowe narzędzia analizy instrumentów finansowych. Analiza techniczna bada historyczne zachowanie kursu danego instrumentu finansowego w celu zaprognozowania, jak może kształtować się w przyszłości. Natomiast analiza fundamentalna bada informacje o gospodarce oraz czynnikach niefinansowych (jakościowych) i wynikach finansowych spółek w celu oszacowania wartości wewnętrznej danego instrumentu finansowego. Innymi słowi wspomniane analizy mają nam pomóc w określeniu momentu wejścia (np. zakupu akcji) i wyjścia z rynku (np. sprzedaży akcji).

 

W ramach członkostwa w SII otrzymujesz dostęp do komentarzy i webinarów analitycznych, omówień wyników finansowych i Portfela SII. Dostęp do modułu analiz sprawi, że inwestowanie będzie czystą przyjemnością, a szkolenia dla inwestorów i konferencje zapewnią kontakt z praktykami inwestowania i największymi ekspertami w tej dziedzinie.

7. Trójkąt inwestora

Proces inwestowania można rozłożyć na trzy elementy: (1) strategia i analiza instrumentów finansowych, (2) zarządzanie kapitałem, (3) psychologia inwestowania. Metody analizy instrumentów finansowych zostały poruszone wcześniej.

 

Jedną z podstawowych zasad zarządzania kapitałem jest dywersyfikacja, czyli mówiąc kolokwialnie "nie należy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka", aby w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia nie potłukły się wszystkie na raz. Przekładając to na świat inwestycji, nie zaleca się inwestowania dużej części pieniędzy w jeden instrument finansowy czy jedną klasę aktywów, aby ograniczyć ryzyko wysokiej straty. Powinniśmy mieć w portfelu zarówno część agresywną (np. akcje, złoto), jak i bezpieczną (np. obligacje, co do zasady także nieruchomości). Pierwsza ma nam pomóc osiągać wysokie stopy zwrotu (ponad inflację), a druga pomóc wytrzymać okresy spadków notowań na rynkach.

 

Najważniejsza jest psychologia inwestowania, którą w skrócie można podsumować jako trzymanie się i przestrzeganie swoich zasad i planu inwestycyjnego. Jednym z przykładów psychologii inwestowania jest „efekt Boga”, w którym po serii udanych inwestycji przestajemy przestrzegać swojej strategii – nie przykładamy się do analizy, przeznaczamy coraz większą część kapitału w pojedyncze inwestycje, nie tniemy strat w porę, bo przecież wszystko, co dotkniemy, zmienia się w złoto. Historia pokazuje, że wielu inwestorów, w tym tych znanych, po bardzo udanym okresie inwestycyjnym potrafiła nawet wyzerować swoje rachunki inwestycyjne. Wspomniany „efekt Boga” w wielu przypadkach miał na to istotny wpływ.

8. Niezbędne technikalia

Po przejściu przez poprzednie etapy pozostaje otwarcie rachunku maklerskiego i nauka jego obsługi, składania zleceń, funkcjonowania giełdy „od strony technicznej”. W pomocy przy wyborze rachunku może pomóc Ranking Domów Maklerskich publikowany corocznie przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Z jego ostatnią edycją z 2020 roku można zapoznać się w tym miejscu.

9. Eat, drink, sleep, repeat, czyli "kup, sprzedaj, przeanalizuj, powtórz"

Inwestowanie to proces ciągłego uczenia się, zdobywania doświadczenia i doskonalenia swojego warsztatu. Bardzo ważne jest wyciąganie wniosków ze swoich decyzji inwestycyjnych, zarówno tych stratnych, jak i zyskownych. Jednocześnie niezależnie od stażu i doświadczenia rynek i tak potrafi zaskoczyć, czego najlepszym przykładem był korona-krach w marcu 2020 roku.

10. Zostań członkiem SII!

Od ponad 20 lat wspieramy inwestorów w 4 obszarach: edukacja, analizy, ochrona praw i zniżki. Niezależnie, czy dopiero zamierzasz zostać, czy już jesteś inwestorem, dołącz do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych i skorzystaj z licznych benefitów, jakie daje członkostwo SII! Wśród nich są m.in.:

  • 2 e-booki: „Jak zostać inwestorem” i „40 zasad skutecznego inwestora”, które powinien przeczytać każdy, kto planuje inwestycje na rynkach finansowych;

 

  • zniżki na prowizje maklerskie czy Finax (nawet 50% taniej!), książki, prasę szkolenia i wiele innych usług dotyczących inwestowania. Dzięki członkostwu w SII możesz ograniczyć wydatki związane z inwestowaniem, które nieraz przekraczają wysokość składki!
  • szeroka baza materiałów edukacyjnych, w tym około 300 nagrań materiałów wideo o charakterze edukacyjnym i praktycznym
  • dostęp do materiałów analitycznych i Portfela SII, w którym od ponad 3 lat inwestując realne środki regularnie wygrywamy z rynkiem
  • atrakcyjna oferta udziału w Konferencji WallStreet – największej konferencji poświęconej tematyce giełdowej w Polsce
  • ochrona praw - nasz dział prawny dołoży starań aby każdy inwestor miał wparcie merytoryczne i prawne - w ramach rocznego członkostwa w SII otrzymujesz aż 2 godziny indywidualnych konsultacji
  • i wiele, wiele innych!

 

Dołącz do SII już teraz!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie