Chat with us, powered by LiveChat

Jak przygotować prosty budżet domowy?

Skomentuj artykuł
© Marta Sher - stock.adobe.com

Prosty budżet domowy jest genialny… w swojej prostocie. Zarządzanie swoimi pieniędzmi wcale nie musi być trudne. Wystarczą Ci kartka papieru, długopis i znajomość kilku zasad. Zobacz, jak łatwo przygotować przejrzysty budżet gospodarstwa domowego.

 

Wszyscy wiemy, że dobrze byłoby prowadzić budżet domowy, ale – nie oszukujmy się – większość ludzi tego nie robi. Myślo tym, że trzeba skrupulatnie policzyć każdy grosz i analizować swoją sytuację finansową nie należy do najprzyjemniejszych, wobec czego często przegrywa z innymi formami spędzania czasu. Właśnie to powinno nam dać do myślenia – skoro tak jest, to im budżet będzie prostszy, tym lepszy.

3 zasady budowania dobrego budżetu domowego

Zanim przejdziemy do przygotowywania domowego budżetu, musisz poznać kilka zasad jego konstruowania. Oto trzy kluczowe sprawy:

 

 • Prostota – w sieci bez trudu znajdziesz rozbudowany plany budżetów domowych, które obejmują kilkanaście arkuszy w Excelu. Nie oto jednak chodzi, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze świadomym zarządzaniem finansami osobistymi. Dobry plan musi być na tyle prosty, abyś mógł go wytłumaczyć nawet dziecku.

 

 • Przejrzystość – do zarządzania swoimi pieniędzmi nie potrzebujesz Excela lub specjalnych aplikacji na komputer lub smartfon (również tych dostarczanych przez banki). Wystarczy kartka papieru i długopis lub ołówek. Zrób to jednak tak, abyś miał wszystko „pod ręką” lub w zasięgu wzroku.

 

 • Elastyczność – nawet korporacjom, w których pracują specjaliści w dziedzinie finansów, nie zawsze domykają się budżety. Budżet to plan, a nie wyrok. Nie przejmuj się więc, gdy w Twoim planie coś nie wypali. Nie poddawaj się, tylko popraw budżet i zweryfikuj jego skuteczność w kolejnym miesiącu.


Weź sobie te trzy zasady głęboko do serca. Trzymanie się ich przy konstruowaniu budżetu, znacznie przybliży Cię do sukcesu.

Jak zaplanować budżet domowy – trzy etapy

Oto nasz pomysł na budowę budżetu domowego nie w Excelu, ale na kartce papieru. Jego stworzenie zajmie Ci mniej niż trzy kwadranse. Przejdź etapy jeden po drugim.

 

Etap pierwszy: Przychody stałe i wydatki stałe

To oś i fundament budżetu domowego. Na jednej części kartki wypisz przychody swoje lub całej rodziny, jeśli przygotowujesz budżet rodzinny. Najczęściej będzie to wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy, ale w tym miejscu wpisujesz również inne spodziewane wpływy – między innymi stypendia, alimenty, 500+ itp.

Nie bierz jednak pod uwagę takich jak premie lub nagrody. Potraktuj to raczej, jako coś dodatkowego. Takie niespodziewane wpływy pomogą ci budować oszczędności lub pozwolą szybciej spłacić zadłużenie.

 

Po drugiej stronie wypisz wszystkie stałe wydatki, czyli takie, które ponosisz w każdym miesiącu. Najlepiej jeśli skorzystasz z wyciągu bankowego. Wyszczególnione będą na nim wszystkie przelewy wychodzące z konta.

Wydatki musisz również podzielić na kategorie. Nie przesadzaj jednak z ich ilością. Optymalnie, jeśli będzie ich od 6 do 12. Mogą to być na przykład:

 

 • opłaty związane z mieszkaniem (czynsz, rachunki, media, chemia),
 • jedzenie
 • leki i ochrona zdrowia
 • raty kredytów i pożyczek
 • rozrywka (kino, mecze, Netflix)
 • transport (paliwo, bilety komunikacji)
 • dziecko (żłobek, zajęcia dodatkowe)
 • hobby (sprzęt, karnet na siłownie)
 • edukacja (książki, kursy, studia)
 • zwierzęta
 • własne, szczególne wydatki


Teraz wystarczy wykonać proste działanie matematyczne: przychody – wydatki = dochód (saldo). Wartość salda to kwota, która zostaje Ci w kieszeni po opłaceniu wszystkich wydatków stałych.

 

Etap drugi: Wydatki nieregularne


To cała kategoria wydatków, które trzeba obowiązkowo wpisać do budżetu domowego. Do wydatków nieregularnych zaliczamy wszystkie koszty, które ponosimy raz lub kilka razy w roku. Mogą to być między innymi:

 

 • prezenty świąteczne
 • ubezpieczenie samochodu
 • wakacyjne wyjazdy
 • ubrania
 • remonty


Brak uwzględnienia tych kosztów może być prawdziwym zabójcą budżetu domowego. Dlatego dokładnie przeanalizuj swój wyciąg z konta bankowego, a także zastanów się, jakie wydatki mogą Cię spotkać w najbliższych miesiącach. Nie przypisuj ich jednak od razu do konkretnego miesiąca, a nawet kwartału. Oszacuj je najpierw w perspektywie rocznej.

 

Przykładowo, jeśli wyjeżdżasz na wakacje dwa razy w roku i przeznaczasz na to 4000 złotych w lipcu i 2000 złotych w styczniu, to sumaryczny koszt tej kategorii to 6000 złotych. To właśnie taką kwotę musisz podzielić przez 12 i otrzymany wynik (w naszym przypadku 500 złotych) dopisać do każdego miesiąca.

 

💡 Inne podejście, bardziej rygorystyczne, mówi o podzieleniu otrzymanej kwoty przez 10. W ten sposób w każdym miesiącu odłożysz więcej pieniędzy na nieregularne wydatki.

 

Po spisaniu wszystkich nieregularnych wydatków, należy jeszcze raz przeprowadzić obliczenie salda. Jeśli wynik jest na plusie, to dobry znak. Oznacza to, że nie musisz się obawiać o to, czy wystarczy Ci pieniędzy w danym miesiącu. Jeśli jednak wynik jest na minusie, to koniecznie prześwietl wszystkie wydatki i usuń te zbędne.

 

💡 Cięcie wydatków to jedna strona medalu. Jeśli nie chcesz z czegoś rezygnować, natomiast możesz zwiększyć wpływy (biorąc nadgodziny czy dodatkowe zlecenia), to również możesz to rozważyć. Oczywiście pamiętając o zachowaniu balansu między pracą a życiem prywatnym.

 

Etap trzeci: oszczędzanie i inwestycje

Jeśli wpływy są wyższe od wydatków – co jest główną cechą dobrego budżetu domowego – to można przejść do kroku numer trzy. Pora zastanowić się, co zrobić z nadwyżką pieniędzy.

 

Przeznaczenie nadwyżki finansowej należy zaplanować już na początku miesiąca. W przeciwnym razie środki te mogą „zniknąć”, rozpływając się wśród mniej lub bardziej sensownych codziennych wydatków lub zostać przeznaczone na spełnienie rozmaitych zachcianek (na które sądzimy, że „bardziej” nas stać, gdy kwota na koncie jeszcze jest relatywnie spora). Chcemy jednak tego uniknąć, dlatego tak ważne jest stworzenie planu na oszczędności. Te powinny zostać spożytkowane na kilka sposobów:

 • Fundusz na wydatki nieregularne (prezenty czy remonty, o których wiemy, że nadejdą)
 • Poduszka finansowa (na wypadek utraty pracy, choroby itp.)
 • Cel (zakup roweru, nowego telefonu lub dodatkowe wakacje)
 • Inwestycje (w tym długoterminowe/emerytalne)

 

Teraz kiedy już wiesz, na co chcesz przeznaczyć oszczędności, możesz przy pomocy poleceń przelewów zautomatyzować cały proces.

Prosty domowy budżet – konsekwencja kluczem

Prowadzenie prostego budżetu domowego jest proste, ale nie jest łatwe. Jeśli przebrnąłeś przez pierwszy płotek i stworzyłeś pierwszy budżet, to kolejnym zadaniem będzie zrobienie tego za miesiąc – oceń, jak sprawdziła się poprzednia wersja i dokonaj potrzebnych korekt. Z czasem wejdzie ci to w krew i zauważysz, że dzięki temu masz niejako więcej pieniędzy, a z pewnością bardziej komfortowo ci się o nich myśli.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie