Chat with us, powered by LiveChat

Jak mądrze zaplanować wydatki?

Skomentuj artykuł
© Marta Sher - stock.adobe.com

Niezależnie od tego, jak dużo miesięcznie zarabiasz, jeśli wydajesz więcej, to dalej nie masz oszczędności. Dlatego kontrola wydatków jest jednym z najważniejszych elementów dobrze zarządzanego budżetu domowego. Sprawdź, jak możesz mądrze zaplanować swoje wydatki. Stosując się do tych kilku porad, zaoszczędzisz sporo pieniędzy na inwestycje.

 

Źle zaplanowany budżet domowy jest jak dziurawy worek piasku. Nie ma znaczenia, ile wsypiesz do środka, prędzej, czy później i tak wszystko z niego ucieknie. Podobnie jest z Twoimi finansami. Zbyt duża liczba wydatków (dziur) spowoduje, że zgromadzone pieniądze znikną. W skrajnych przypadkach nie tylko zostaniesz bez środków do życia, ale nawet zaczną Ci się gromadzić długi i niespłacone rachunki.

Dlaczego planowanie wydatków jest tak ważne?

Wyzwaniem, które stoi przed każdym, kto chce świadomie zarządzać wydatkami, jest zalepienie tych dziur. Czasami oszczędzenie 500 zł miesięcznie przez racjonalne wydawanie może być łatwiejsze niż zarobienie takiej samej kwoty. W takim przypadku oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale również czas, który musiałbyś poświęcić na dodatkowe godziny pracy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie prosić o podwyżkę, szukać lepiej płatnej pracy czy nowych klientów w naszym biznesie.

 

Wyzwaniem, które stoi przed każdym, kto chce świadomie zarządzać wydatkami, jest zalepienie tych dziur. Czasami oszczędzenie 500 zł miesięcznie przez racjonalne wydawanie może być łatwiejsze niż taką samą kwotę zarobić. W takim przypadku oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale również czas, który musiałbyś poświęcić na dodatkowe godziny pracy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby jednocześnie prosić o podwyżkę, szukać lepiej płatnej pracy czy nowych klientów w naszym biznesie.

 

To właśnie dlatego, wydatki (a w zasadzie kontrola nad nimi) powinny stanowić najważniejszy element budżetu domowego. To od nich należy rozpocząć planowanie budżetu.

Kontrola wydatków w budżecie domowym – instrukcja krok po kroku

Jest wiele szkół, które uczą, jak planować wydatki. Jedne rozwiązania sugerują liberalne podejście. Metody te opierają się przede wszystkim na zabezpieczeniu środków na wydatki stałe i pozostawieniu pieniędzy na wydatki zmienne. Z drugiej strony są metody zakładające wycinanie wydatków aż „do kości” i minimalizm, celem generowania, jak największych oszczędności.

Które z tych podejść jest lepsze? W dużej mierze zależy to od celów, które zamierzasz zrealizować. Jeśli nie masz problemów, aby wystarczyło do pierwszego, a chcesz jedynie zarządzać wydatkami, to wybierz mniej radykalne sposoby. Jeśli jednak Twój domowy budżet jest w opłakanym stanie – na przykład zaczynasz zalegać ze spłatą zobowiązań lub już masz długi – to konieczne może być bezwzględne wycinanie kosztów. Nawet za cenę obniżenia standardu życia. Ból będzie przejściowy, a po jakimś czasie sam sobie podziękujesz.


Oto nasz krótki poradnik planowania wydatków.

1. Spisz wydatki

Aby móc kontrolować wydatki, najpierw trzeba wiedzieć, na co wydajemy zarobione pieniądze. Zrób więc listę wydatków, które regularnie ponosisz. Najszybciej zrobisz to z pomocą wyciągu z konta bankowego. Pamiętaj również, żeby każdemu wydatkowi przypisać odpowiednią kategorię. Na przykład wydatki związane z zakupem mleka, pieluch i ubranek dla dziecka oznacz po prostu jako wydatki na dziecko.

 

Taką listę planowanych wydatków możesz przygotować na kartce papieru lub w arkuszu kalkulacyjnym. Im prościej tym lepiej, więc na początek nie będą ci potrzebne zaawansowane aplikacje lub programy komputerowe.

2. Uporządkuj je

Samo podzielenie wydatków na kategorie to za mało. W kolejnym kroku musisz je uporządkować.

 

Najważniejszy podział dotyczy tego, które wydatki są stałe, a które pojawiają się nieregularnie. Przykładowo czynsz za mieszkanie jest wydatkiem stałym, który ponosisz co miesiąc. Z drugiej strony ubezpieczenie OC samochodu płaci się tylko raz w roku. Rozbij więc wszystkie koszty na dwie kategorie – ponoszone co miesiąc i cyklicznie.

 

Następnie prześwietl wydatki pod kątem ich obowiązkowości. Podziel je na te, które musisz zapłacić (jak czynsz, rata kredytu lub opłata za żłobek) oraz te mniej lub nieobowiązkowe. W tej drugiej kategorii umieść wydatki związane z opłatami za subskrypcje aplikacji, wydatkami na ubrania, czy na przykład rozrywkę.

3. Porównaj wydatki z wpływami

Czy wydatki na poziomie 3 000 złotych miesięcznie to dużo, czy mało? Wszystko zależy od tego, jak kształtuje się poziom przychodów.Dla osoby zarabiającej ponad 10 000 złotych na miesiąc będzie to zapewne niewiele, jednak dla osoby pracującej za niewiele ponad minimalną krajową będzie to bardzo dużo.


W tym kroku porównaj wydatki z wpływami. Sprawdź, ile pieniędzy w ostatnich miesiącach zostawało w Twojej kieszeni.

4. Pozbądź się zbędnych kosztów

Najmniej przyjemna część planowania budżetu. Pora na pozbycie się kilku z nich. Czyszczenie domowego budżetu rozpocznij od wydatków z kategorii nieobowiązkowych. Może się bowiem okazać, że od kilku miesięcy płacisz abonament za dostęp do aplikacji, z której w ogóle nie korzystasz. A może płacisz dużo za przejazdy taksówką lub jedzenie na mieście?

 

Po pierwszym wycięciu kosztów ponownie porównaj wydatki z przychodami. Jeśli dalej kwota, która zostaje w portfelu, nie jest dla Ciebie zadowalająca to znak, że pora przyjrzeć się bliżej wydatkom obowiązkowym. Jeśli domowy budżet się nie spina, to może warto pomyśleć o wynajęciu tańszego mieszkania lub renegocjacji warunków spłaty kredytu z bankiem. Możliwości jest naprawdę sporo.

5. Zautomatyzuj wydatki

O ile wcześniejsze kroki dotyczyły przede wszystkim wydatków, które już poniosłeś, o tyle ten etap dotyczy już przyszłości. To etap wydawania pieniędzy – istotny krok przy planowaniu budżetu.

 

Skorzystaj z pomocy systemu bankowego. Ustaw w nim automatyczne przelewy, którymi opłacisz wydatki obowiązkowe (opłaty za mieszkanie, kredyt czy żłobek). Najlepiej jeśli transakcje będą wychodziły w dniu otrzymania wynagrodzenia – nie pojawią się wówczas wątpliwości, czy lepiej zapłacić teraz czy później. Gdy już będziesz mógł sobie na to pozwolić, to samo zrób z oszczędzaniem – w myśl zasady „płać najpierw sobie”.

 

Pozostałe wydatki, głównie o charakterze zmiennym wydaj najpierw na papierze. Rozpisz więc, ile możesz wydać na jedzenie, ubrania, rozrywkę czy drobne przyjemności oraz ile chciałbyś odłożyć na jakiś cel w przyszłości (samochód, wakacje itp.). Tak skonstruowany i w dużej mierze zautomatyzowany plan wydatków domowych, pomoże Ci lepiej kontrolować swój budżet.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie