Chat with us, powered by LiveChat

Jak ograniczyć wydatki i oszczędzać więcej?

Skomentuj artykuł
© biscotto87 - stock.adobe.com

Wyeliminowanie zbędnych wydatków to jeden z najważniejszych kroków, który musi wykonać każdy, kto chce uzdrowić swój domowy budżet. Nie jest to jednak proste. Jak ograniczyć płatności? Przygotowaliśmy listę 8 wydatków, których możesz pozbyć się stosunkowo szybko. Te proste zmiany nawyków pozwolą Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Rób zakupy z głową

Robienie zakupów to kolejne pole, na którym można szukać oszczędności. Nie chodzi tylko o najbardziej oczywiste kontrolowanie wydatków i odmawianie sobie niektórych rzeczy. Bez obniżania poziomu życia można również oszczędzać, pod warunkiem, że zakupy robi się z głową.

 

Zamiast robić codziennie po pracy zakupy w osiedlowym drogim sklepiku, zdecydujmy się raz na tydzień na wyjazd do hipermarketu. Jeśli nie masz czasu, sprawdź czy w Twoim mieście istnieje opcja zakupów z dowozem –  może się okazać, że również się to opłaci.

 

Porównuj produkty i czytaj ich składy. Nie chodzi o to, żeby kupować zawsze najtańsze – to często sposób na ponoszenie wyższych kosztów w przyszłości (zdrowotnych, związanych z awarią sprzętu itp.). Natomiast to w Twojej kieszeni ma zostać jak najwięcej, więc tam, gdzie sprzedawca narzuca zbyt wysoką marże, poszukaj alternatyw. Jeśli nie ma ich w danym sklepie, sprawdź w Internecie.

 

Przede wszystkim jednak planuj zakupy i sporządzaj listę. Gdy chodzisz po sklepie bez celu, jesteś podatny na wszelkiego rodzaju pokusy zastawione przez marketingowców. Ponadto, może zdarzyć się, że kupisz czegoś za dużo, co w niektórych wypadkach (np. żywność) może prowadzić do marnotrawstwa i niepotrzebnego wydawania pieniędzy.

Anuluj zbędne subskrypcje

Od Netflixa, przez aplikacje muzyczne, aż po prenumeraty czasopism. Subskrypcje to cichy zabójca Twojego domowego budżetu. Korzystanie z większości aplikacji działających w tym modelu wymaga podpięcia karty kredytowej. Po zrobieniu tego, płatności realizowane są automatycznie. Z jednej strony to duże ułatwienie. Z drugiej jednak rozwiązanie to powoduje utratę kontroli nad własnymi wydatkami.


Sprawdź wyciąg z konta bankowego (w tym płatności kartą) za ostatni miesiąc i zastanów się, które subskrypcje są zbędne. Może okazać się, że płacisz kilkadziesiąt złotych w każdym miesiącu za dostęp do platformy z e-bookami, na której czytasz jedną książkę na pół roku. Taki wydatek jest bez wątpienia zbędny. To pierwszy krok, który warto wykonać, gdy chcesz oszczędzać na codziennych wydatkach. Takie „małe kwoty” w perspektywie roku tworzą znaczną sumę. 

Przejrzyj abonamenty i usługi płatne

Telewizja kablowa zapewnia dostęp do tysięcy programów. Czy jednak potrzebujesz ich aż tylu? Zapewne nie. Dokładnie przeanalizuj swoją obecną ofertę na telewizję i sprawdź, jakie propozycje ma konkurencja. Jeśli oglądasz telewizję rzadko to rozważ zmianę pakietu na tańszy lub całkowitą rezygnację z dekodera. Taki krok to ograniczenie wydatków o około 100 złotych każdego miesiąca.

 

Analogicznie rzecz ma się z opłatami za usługi finansowe. Na rynku jest mnóstwo ofert darmowych kont, kart czy rachunków maklerskich. Nie ma powodu, abyś płacił za nie, o ile dostawca nie dostarcza jakiejś dodatkowej wartości.  Jeśli natomiast co miesiąc płacisz np. za kartę kredytową, z której nie korzystasz (a często zwolnienie z opłat wymaga korzystania), to czym prędzej z niej zrezygnuj.

 

Gdzie jeszcze szukać oszczędności? Opłaty za telefon w dzisiejszych czasach to element każdego budżetu domowego, niezależnie czy mówimy o ofertach abonamentowych czy na kartę. Sieci komórkowe nie zawsze najlepiej traktują starych klientów. Może się okazać, że opłaca się zmienić dostawcę, aby załapać się na promocję dla nowych klientów. Następnie nic nie stoi na przeszkodzie, by (po jakimś czasie) znów zmienić dostawcę, który zaoferuje nową promocję. Owszem, wymaga to nieco czasu, ale pieniądze zostaną w Twojej kieszeni.

Ogranicz rachunki za prąd i wodę

Wysokie rachunki za prąd potrafią nadszarpnąć domowy budżet. Jak ograniczyć wydatki związane z użytkowaniem energii elektrycznej? Przede wszystkim ograniczyć zużycie. Wymień standardowe żarówki na energooszczędne. Kontroluj, czy oświetlenie w ciągu dnia jest wyłączone. Pamiętaj, by w gniazdkach nie znajdowały się nieużywane ładowarki oraz jak najmniej urządzeń działało w trybie „czuwania”. Zorientuj się nad alternatywnym dostawcą energii (to już możliwe na polskim rynku) oraz nad skorzystaniem z taryf energii, które obniżą jej cenę w nocy (czyli wtedy, gdy nastawisz np. zmywarkę czy pralkę). W kranach zamontuj perlatory, które ograniczą zużycie wody, oraz odpowiednio korzystaj ze spłuczki, montując model dwustopniowy.

 

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, spróbuj gromadzić i wykorzystywać deszczówkę (a nawet wodę szarą) oraz zastanów się nad fotowoltaiką czy pompą ciepła. Jednorazowo będzie się to wiązało z wydatkami, ale w dłuższym okresie będziesz oszczędzać na rachunkach.

Jedzenie i kawa na mieście – ogranicz je

Kubek dobrej kawy w kawiarni to wydatek kilkunastu złotych. Jeśli będziesz po nią sięgał codziennie, to miesięcznie wydasz na nią około 300 złotych. Kilogram wysokiej jakości kawy, prosto z palarni, kosztuje około 50 złotych. Różnica widoczna jest gołym okiem.

 

To samo tyczy się jedzenia na mieście. Za dobrej jakości jedzenie w lokalach należy zapłacić znacznie więcej niż za składniki do przygotowania potraw w domu. Z kolei jedzenie w fast foodach, które przy zarobkach statystycznego Polaka i tak nie jest bardzo tanie (z pewnością nie tak, jak w USA czy na zachodzie Europy), niesie za sobą inne negatywne konsekwencje. Kanapki czy sałatka zrobiona w domu będą korzystne zarówno dla Twojego żołądka, jak i portfela.

Tańszy transport

Codzienne dojazdy do pracy własnym samochodem mogą kosztować majątek. Niezależnie od tego, jak daleko masz do miejsca zatrudnienia, musisz liczyć się z wydatkami na paliwo, przeglądy i serwis. W skali roku może to być nawet kilka tysięcy złotych. Zamiast tego, możesz dojeżdżać do pracy komunikacją miejską lub rowerem.


Jeśli w Twojej okolicy nie istnieje transport publiczny, to zacznij dojeżdżać do pracy ze współpracownikami. Jeśli będzie Was czworo, to wydatki związane z paliwem poniesiesz tylko raz na cztery tygodnie. Ostatecznie, pozwoli Ci to ograniczyć wydatki nawet o kilkaset złotych.

Zmień usługi na tańsze

Czy męskie strzyżenie włosów za 100 złotych jest 3 razy lepsze niż strzyżenie za 30-35 złotych? Czy chodząc do droższego klubu fitness, szybciej zrobisz formę na lato? Czy wizyta u kosmetyczki trzy razy w miesiącu jest rzeczywiście konieczna?


Na co dzień korzystamy z wielu usług, które kosztują więcej, niż są dla nas warte. Jeśli szukasz sposobu, jak ograniczyć wydatki to sprawdź, na jakie z nich wydajesz pieniądze. Część z nich bez problemu zastąpisz tańszymi, bez obawy o jakość obsługi.

Nowe ubrania? Bez dziury w kieszeni

Nie zawsze nowe ubrania są lepsze. Kiedy następnym razem postanowisz uzupełnić swoją szafę o nowe rzeczy, zastanów się, czy nie lepiej sięgnąć po ubrania z drugiej ręki. Bez trudu znajdziesz je na portalach z ogłoszeniami lokalnymi lub aplikacjach typu Vinted. Część z nich nie była nigdy używana i posiada jeszcze metki. Co ważne, zazwyczaj kosztują kilkanaście procent mniej niż nowe rzeczy. Innym sposobem są outlety, gdzie ceny ubrań z poprzednich kolekcji są nawet 70% tańsze. To prosty sposób na oszczędzanie.

 

Jeśli już jednak chcesz kupić nowe ubrania, wypatruj promocji, końcówek serii oraz sprawdzaj okazje w Internecie. Najwygodniejsze będzie to ostatnie, ponieważ odpadnie konieczność chodzenia od sklepu do sklepu (co też może się wiązać z kosztami).

Zrezygnuj z używek i zadbaj o siebie

Dwa piwa na mieście w sobotni wieczór to wydatek około 20-25 zł. Czy jednak zawsze kończy się tylko na dwóch? Średnio dorosły Polak wydaje około 1200 zł rocznie na zakup alkoholu. Statystyczny palacz przeznacza na swoje uzależnienie nawet 3000 zł w ciągu roku. Rezygnacja z tych wydatków nie tylko poprawi kondycję domowego budżetu, ale również odbije się pozytywnie na zdrowiu. Jeśli chcesz rozpocząć oszczędzanie, to spróbuj wyeliminować ze swojego życia używki.

 

Koszty w przyszłości ograniczyć pomoże także tak prozaiczne działanie, jak regularne mycie i nitkowanie zębów oraz inne zabiegi profilaktyczne. Nie tylko lepiej zapobiegać niż leczyć – najczęściej tak jest też po prostu taniej.

Postaw na tanią lub darmową rozrywkę

Biblioteka zamiast księgarni, darmowe (lub tanie) gry komputerowe zamiast tych najdroższych, bezpłatne platformy VOD zamiast subskrypcji, tańsze dni w kinach czy wręcz darmowe dni w galeriach i muzeach... możliwości ograniczenia kosztów rozrywki jest sporo i wcale nie muszą one dostarczyć gorszych wrażeń od tych wysokopłatnych. To samo tyczy się spotkań towarzyskich: wieczór w domu u któregoś ze znajomych czy członków rodziny a wieczór w lokalu to wyraźna różnica w budżecie domowym.

 

Przyjemność sprawić może też dawanie prezentów, lecz wcale nie muszą być one najdroższe. Można je zrobić samemu, a jeśli nie mamy do tego czasu / talentu, to zawsze można spróbować je kupićz wyprzedzeniem: w październiku czy listopadzie też trafiają się okazje, dzięki którym w grudniowym szale zakupów (i pod presją czasu) nie wydamy aż tak wiele.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie