Chat with us, powered by LiveChat

Jak osiągnąć wolność finanową?

Skomentuj artykuł
© VectorMine - stock.adobe.com

Jak osiągnąć wolność finansową? Pytanie to zadaje sobie niemal każdy, kto myśli o przyszłości. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i zarezerwowane wyłącznie dla najlepiej zarabiających. Sprawdź, jak możesz tego dokonać. Poniżej przedstawiamy gotowy plan działania jak osiągnąć niezależność finansową. Tych kilka kroków to droga do wolności finansowej.

 

Zanim przejdziesz do konkretnych działań związanych z Twoim budżetem osobistym, zastanów się, jak według Ciebie wygląda wolność finansowa. Jak łatwo się domyślić, jest to kwestia mocno indywidualna. Opcji jest wiele. Wolnością finansową może być:

 

 • Możliwość przejścia na emeryturę 5-10 lat wcześniej
 • Swoboda wyboru zawodu lub zmiany pracy bez obawy o finanse
 • Możliwość podróżowania 2-3 razy w roku bez narażania budżetu domowego
 • Wygoda płacenia gotówką za drogie zakupy (bez rat, kredytów itp.)
 • Brak paniki w przypadku nagłych, nieprzewidzianych wydatków
 • Praca z wybranymi klientami, nad projektami które sprawiają przyjemność
 • Osiąganie dochodów pasywnych pokrywających większość lub całość miesięcznych wydatków

 

Teraz już wiesz, co to jest wolność finansowa. Pomoże Ci lepiej określić kroki, które musisz podjąć. Kiedy już to wiesz, czas przejść do działania.

Jak osiągnąć wolność finansową? 5 kroków

Oto krótki plan działania, który pomoże Ci osiągnąć wolność finansową. Wykonaj opisane kroki – w ten sposób opracujesz plan finansowy, dzięki któremu zrealizujesz swoje cele.

Wolność finansowa, krok pierwszy: Określ swoje położenie

Trudno jest wyruszyć w jakąkolwiek podróż bez określenia miejsca położenia. W tym celu weź kartkę i długopis (lub włącz arkusz kalkulacyjny), a następnie spisz najważniejsze informacje dotyczące Twojej sytuacji finansowej.

 

Wypisz:

 

 • Ile wynosi Twoje zadłużenie?
 • Ile miesięcznie płacisz na pokrycie długów?
 • Ile zarabiasz miesięcznie (netto)?
 • Ile wydajesz na rachunki (czynsz, media, rozrywka)?
 • Ile pieniędzy inwestujesz?
 • Ile masz oszczędności?

 

🟢 W przygotowaniu punktu startowego możesz posłużyć się radami zawartymi w artykułach:

 

Jeśli Twoja sytuacja finansowa nie jest najlepsza, to przygotowanie takiego zestawienia nie będzie sprawą prostą. Może pojawić się rozczarowanie i złość na samego siebie. Pamiętaj jednak, że bez dokładnego określenia swojego położenia, trudno jest iść dalej. Nawet jeśli wykonanie tego kroku wiązać się będzie z dużym rozczarowaniem.

Wolność finansowa, krok drugi: Kontroluj wydatki

Ważnym krokiem w kierunku niezależności finansowej jest śledzenie wydatków. Możesz to robić na wiele sposobów. Świetnie sprawdzają się aplikacje budżetowe jak Kontomierz, YNAB czy Wallet, które w łatwy sposób pomogą Ci określić, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Alternatywą jest arkusz kalkulacyjnych (Microsoft Excel lub Arkusze Google), a nawet zwykła kartka papieru, gdzie wypiszesz wszystkie swoje wydatki.

 

Takie zestawienie kosztów Twojego życia pozwoli Ci natychmiast określić, które z nich są zbędne. Może okazać się, że co miesiąc wydajesz pieniądze na subskrypcje, których nie używasz lub wydajesz za dużo pieniędzy na codzienne zakupy, kupując w osiedlowym sklepie, zamiast w markecie. Natychmiast pozbądź się takich wydatków.

 

🟢 Więcej na temat kontrolowania wydatków dowiesz się z artykułu: Czy wiesz, na czym najwięcej tracisz pieniędzy w domowym budżecie?

Wolność finansowa, krok trzeci: Spłać długi

Spłata pożyczek, kart kredytowych czy kredytów nie tylko uwolni Twój budżet, ale przede wszystkim będzie dla Ciebie olbrzymią ulgą. Co z tego, że masz 20 000 zł oszczędności, skoro sumaryczna wartość Twoich długów to 50 000 zł?

 

Pozbądź się swoich długów jak najszybciej, aby móc wykorzystać pełnię swoich przychodów, a nie tylko ich część i budować swoją wartość netto. Spłatę zobowiązań rozpocznij od tych najstarszych lub najwyższej oprocentowanych (RRSO) – wysoka stopa zwrotu gwarantowana! Jedyny kredyty dopuszczalny to kredyt hipoteczny.

 

🟢 Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak wyjść z długów?

Wolność finansowa krok czwarty: Buduj poduszkę finansową i oszczędności

Błędem wielu osób, które rozpoczynają drogę do wolności finansowej, jest przeznaczanie swoich środków finansowych na inwestycje przed stworzeniem poduszki finansowej. Warto o nią zadbać, ponieważ stanowi ona zabezpieczenie na wypadek nagłych wydatków. A te przytrafiają się każdemu. Choroba, awaria samochodu czy utrata pracy - to naprawdę może zdarzyć się również Tobie. Przygotuj więc odpowiednią poduszkę finansową, aby w takich sytuacjach czuć się bezpiecznie i móc inwestować długoterminowo bez konieczności sprzedaży aktywów w przypadku krótkoterminowych spadków lub nagłych wydatków.


Ile pieniędzy powinno znaleźć się na poduszce finansowej? Równowartość trzymiesięcznych wydatków to minimum, od którego warto zacząć. Docelowo na osobnym koncie oszczędnościowym (lub inne bezpiecznej i płynnej formie lokowania kapitału) powinna znajdować się kwota równa sześciomiesięcznej pensji. Następnie kluczowe jest zwiększanie stopy oszczędności i ich wartości.

 

🟢 Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Poduszka finansowa – bez niej nie zaczynaj inwestować

 

Wolność finansowa. krok piąty: Inwestuj

To moment, w którym pieniądze zaczynają pracować na Ciebie. Możliwości inwestowania jest wiele - od akcji i obligacji, ETFów czy funduszy inwestycyjnych, przez nieruchomosci, aż po złote monety i kryptowaluty. W pierwszej kolejności najlepiej zainwestować w wiedzę – zachęcamy do szkoleń i bazy wiedzy dostępnej dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Podstawą wolności finansowej są jednak przede wszystkich źródła dochodu pasywnego. Chcąc osiągnąć niezależność finansową, tego rodzaju dochody powinny nie tylko pokrywać Twoje koszty, ale przede wszystkim generować nadwyżki. Skup się więc na tym kroku i poszukaj odpowiednich form inwestowania.

 

🟢 Inwestować możesz już od małych kwot. Więcej na ten temat w artykule: Czy warto inwestować małe kwoty?

Na jakim etapie do wolności finansowej jesteś?

Jeśli już rozpocząłeś podróż w stronę finansowej niezależności, to pamiętaj, aby regularnie sprawdzać, na jakim etapie jesteś. Co miesiąc, kwartał lub rok weryfikuj:

 

 • Na ile miesięcy bez przychodów wystarczy mi poduszka finansowa?
 • Jaką część moich przychodów stanowi przychód pasywny?
 • Ile wynoszą moje miesięczne zarobki i wydatki? Jaka jest stopa oszczędności?
 • Jaka jest wartość netto mojego majątku?
 • Ile muszę jeszcze pracować, aby osiągnąć wolność finansową?


Regularnie wykonywanie takich zestawień, pomoże Ci lepiej kontrolować postępy.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie