Sejm przychylił się do rekomendacji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych i skierował projekt ustawy dotyczący zmian w podatku Belki do w Komisji Finansów Publicznych. SII podtrzymuje deklarację wsparcia posłów w pracach nad ustawą.
13 września odbyło się głosowanie nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 599). Pierwsze czytanie projektu odbyło się już w czwartek, o czym szczegółowo pisaliśmy w artykule Sejm zajął się ustawą o zmianach w podatku Belki. SII za dalszymi pracami nad jednym rozwiązaniem.
Zgłoszony przez posła Janusza Kowalskiego projekt ustawy zakładał wprowadzenie zmian w trzech obszarach, spośród których jeden zyskał wsparcie SII. Mowa o umożliwieniu kompensowania strat ze sprzedaży papierów wartościowych z zyskami pochodzącymi z dywidend spółek z GPW. O szczegółach tej propozycji również szeroko pisaliśmy we wspomnianym artykule z 11 września.
Pod głosownie poddano wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. W głosowaniu udział wzięło 443 posłów, za było 211, przeciw 231, zaś wstrzymał się 1 poseł.
Komentuje Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Wesprzemy posłów w tworzeniu dobrych rozwiązań dla inwestorów
Dobrze się stało, że Sejm skierował ten projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym do dalszych prac w komisji sejmowej. Propozycja zmian dotycząca możliwości kompensowania strat z handlu na giełdzie z przychodami z dywidend jest z pewnością warta rozważenia i dalszej dyskusji. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych między innymi o tę zmianę postuluje od lat.
Podtrzymujemy wcześniejszą deklarację dalszego uczestniczenia w tej dyskusji, przedstawienia argumentów, oczekiwań rynkowych i potrzeb inwestorów indywidualnych.
Cały czas oczywiście czekamy też na zapowiedziany rządowy projekt zmian dotyczących podatku Belki. W tym przypadku również zamierzamy zaopiniować przedstawione propozycje. Jest to szczególnie ważne, gdyż warto podkreślać istotną rolę jaką rynek kapitałowy pełni przy budowania długoterminowych oszczędności Polaków. Tym bardziej ważna jest dyskusja nad każdą propozycją, zarówno podatkową jak i jakąkolwiek inną, która wspomaga decyzje o kierowaniu tychże oszczędności właśnie na rynek giełdowy.
SII od lat za kompensacją
Wprowadzenie możliwości kompensowania strat z tytułu inwestycji w papiery wartościowe i jednostki funduszy inwestycyjnych z zyskami z dywidend od lat znajduje się wśród podatkowych propozycji SII. Obecnie inwestor może osiągnąć stratę na sprzedaży papierów wartościowych, a i tak zapłaci podatek z tytułu otrzymywanych dywidend. Zmiana tego stanu rzeczy wsparłaby długoterminowe oszczędzanie poprzez inwestowanie w spółki dywidendowe z GPW.
W poprzedniej kadencji przedstawione zostały one m.in. w 2019 r., w trakcie konsultacji dotyczących Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (np. w piśmie do ówczesnej minister finansów Teresy Czerwińskiej), do której SII sformułowało szereg zaleceń. Propozycje te powtórzone zostały w 2022 r., gdy w ministerstwie finansów trwały wstępne prace i dyskusje nad wprowadzeniem progresywnego podatku Belki.
– W ocenie Stowarzyszenia należy podjąć zdecydowane i znacznie szersze działania m.in. w ramach zmian podatkowych, czy też w ramach uatrakcyjniania rozwiązań zachęcających do oszczędzania na emeryturę, które to działania nie tylko przyczynią się do zwiększenia zainteresowania rynkiem kapitałowym ze strony Polaków, ale dodatkowo przyczynią się do realnego powielania modelu oszczędzania wieloletniego, dywidendowego, emerytalnego z jakim mamy do czynienia na rynkach zachodnich – to jeden z fragmentów pisma do minister finansów.
Ostatecznie poprzednia ekipa rządząca wprowadziła w życie jedynie możliwość kompensacji zysków i strat z giełdy i funduszy inwestycyjnych (mechanizm ten obowiązuje od 2024 r.), choć nie obyło się bez kontrowersji, przeciwko którym skutecznie protestowało SII. Realizacji postulatu włączenia do tej puli także dywidend się nie doczekaliśmy, podobnie jak korzystnych dla inwestorów zapisów podatkowych we wspomnianej Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (obniżenie opodatkowania dywidend z 19% do 9% dla inwestycji utrzymywanych przez ponad 3 lata oraz zmiana w opodatkowaniu odsetek od obligacji).
🟢 SII śledzi także wszelkie istotne informacje na temat działań Ministerstwa Finansów w sprawie zapowiadanych zmian w podatku. Artykuły na ten temat publikowane są pod tagiem podatek giełdowy:
- Podatek Belki wreszcie zostanie zmieniony. Projekt ustawy już w lutym
- Podatek Belki, nowe konkrety: do 100 000 zł oszczędności, MF nie chce komplikacji
- Zmiany w podatku Belki niewiadomą. Luty za nami, obiecanego projektu ustawy nie ma
- Zmiany w podatku Belki – znamy konkrety. Kwota wolna dla lokat i dla inwestycji
- Podatek Belki po nowemu nie wygląda na przełom. Potrzebne są większe zmiany [Opinia SII]
- Zmiany w podatku Belki możliwe od 2025 r. „Chcemy, aby to było bardzo proste”
- Podatek Belki utknął w ministerstwie.
- Domański: konkrety ws. podatku Belki po wakacjach.
- Budżet na 2025 r. bez zmian w podatku Belki. Obietnica czeka na realizację
- Domański, Jaworowski, Bardziłowski – obiecali i oby zrealizowali. Jak nie teraz, to kiedy?
Politycy dowiedzą się czegoś o inwestorach
Dodatkowo pragniemy poinformować, że trwa Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2024. Jego wyniki zaprezentujemy na ForFin 2024 (29-30 listopada na PGE Narodowym w Warszawie). Raport z wynikami wyślemy do wszystkich parlamentarzystów (460 posłów i 100 senatorów) obecnej kadencji, a także do przedstawicieli rządu i czołowych instytucji odpowiedzialnych za rozwój polskiej gospodarki i rynku kapitałowego.
W raporcie szczególną uwagę poświęcimy przeanalizowaniu odpowiedzi na pytania dotyczące bolączek polskiego rynku kapitałowego oraz oczekiwań zgłaszanych przez inwestorów indywidualnych.
🟢 Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2024. Kliknij w link lub poniższy baner.