Chat with us, powered by LiveChat

Zmiany w podatku Belki niewiadomą. Luty za nami, obiecanego projektu ustawy nie ma

Skomentuj artykuł
© MOZCO Mat Szymański, Vlad Chorniy - stock.adobe.com

„W lutym na pewno przedstawimy projekt” – tak o planach zmian w podatku Belki mówił minister finansów Andrzej Domański. Luty się skończył, projektu ustawy nie ma. Co gorsza, nie wiadomo też, na co inwestorzy mają teraz czekać.

 

[Aktualizacja] Uzyskaliśmy wyjaśnienia od Ministerstwa Finansów. Szczegóły na końcu artykułu.

 

Słowa ministra finansów, które padły w tracie wywiadu dla Polskiego Radia udzielonego 23 stycznia, odbiły się szerokim echem wśród inwestorów i wszystkich zainteresowanych polskim rynkiem kapitałowym. Trudno się dziwić, skoro od 20 lat podatek Belki jest jedną z największych bolączek polskich inwestorów.

 

Na pytanie o to, czy rząd zdąży ze zmianami w ciągu swoich pierwszych 100 dni, minister finansów odpowiedział: „W lutym na pewno przedstawimy projekt”.

 

Niestety, luty się skończył, a projektu ustawy nie ma.

 

 

Trwają prace w Ministerstwie Finansów. Tak jak mówiliśmy w kampanii wyborczej, chodzi o ograniczenie podatku Belki, stworzenie nowego systemu zachęt do oszczędzania, czy to na rachunkach bankowych, czy również do inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. To musi być zrobione w sposób odpowiedzialny, tak, żeby banki czy biura maklerskie były do tego procesu przygotowane. Będę o tym rozmawiał chociażby ze Związkiem Banków Polskich, aby takie rozwiązania wspólnie wdrożyć. Z całą pewnością podatek od zysków kapitałowych, zwany popularnie podatkiem Belki, będzie ograniczony  mówił także minister finansów na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

 

Co więcej, 29 lutego rano minister Andrzej Domański był gościem programu TVP Info „Gość poranka”. Szef resortu finansów wypowiedział się na wiele tematów, jednak wzmianki o podatku Belki zabrakło.

Brak komunikacji dotyczącej podatku Belki może dziwić tym bardziej, że np. w przypadku wakacji kredytowych rząd jasno stwierdził, że potrzebuje jeszcze czasu na dokładniejsze analizy, a następnie ustami ministra Domańskiego poinformował, że sprawa pojawi się na najbliższym posiedzeniu rządu. Z podatkiem Belki mogło być tak samo, jednak żadnych oficjalnych komunikatów w tej sprawie sie nie doczekaliśmy.

 

W ostatnich tygodniach jedyne nowe informacje, które docierały na rynek pochodziły od wiceministra Jarosława Nenemana. Więcej na ten temat w artykule Podatek Belki, nowe konkrety: do 100 000 zł oszczędności, MF nie chce komplikacji.

 

Hołownia też mówił o końcu lutego

 

Istotne dla inwestorów zobowiązanie dotyczące przedstawienia projektu ustawy złożył także Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu zapowiedział przedstawienie rozwiązań dotyczących odpolitycznienia spółek z udziałem Skarbu Państwa. Obietnica ta była jednak obwarowana pewnymi ograniczeniami („do końca lutego postaramy się przedstawić projekt naszym partnerom z koalicji”), co nie zmienia faktu, że inwestorzy czekają również na te propozycje.

 

Więcej na ten temat w artykule: Szymon Hołownia zapowiada odpolitycznienie spółek z udziałem Skarbu Państwa

 

Aktualizacja: Polska 2050 przedstawiła projekt ustawy o naprawie ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

 

W zaistniałej sytuacji pozostaje czekać na informacje z ministerstwa finansów (prześlemy odpowiednie pytania) dotyczące perspektywy przedstawienia opinii publicznej projektu ustawy o zmianach podatkowych. Jeżeli datą graniczną miałoby być 100 dni funkcjonowania rządu Donalda Tuska, to czas ten minie 22 marca. Warto też przypomnieć bowiem, że obietnica zaproponowania zmian w podatku Belki znalazła się wśród 100 konkretów na pierwsze 100 dni prezentowanych przez przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej w trakcie kampanii wyborczej (tzn. sama propozycja, nie jej uchwalenie).

 

🟢 SII wciąż czeka na zapowiedziany przez ministra finansów projekt ustawy zmieniającej podatek Belki. Gdy dokument ujrzy światło dzienne, przedstawimy naszą opinię. Jesteśmy także gotowi brać udział w pracach nad podatkiem na poziomie parlamentarnym.

 

Jedyny istniejący projekt ustawy dotyczący zmian w podatku Belki to projekt autorstwa posłów Konfederacji, który jednak nie został jeszcze wniesiony do laski marszałkowskiej. Opinię SII na jego temat znaleźć można w artykule Konfederacja proponuje zmiany w podatku Belki. To nie są dobre zmiany.

 

🔴 Aktualizacja: 1 marca o 09:51 redaktor naczelny Pulsu Biznesu Grzegorz Nawacki poinformował, że według nieoficjalnych informacji, do których dotarł dziennik, projekt ustawy zmieniającej podatek Belki zostanie przedstawiony przez ministra finansów w najbliższy wtorek, na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

 

🔴Aktualizacja: W przyszłym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy zmieniającej zasady naliczania podatku od dochodów z lokat i inwestycji. Potwierdzenie tej informacji uzyskaliśmy w Ministerstwie Finansów.

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie