Inflacja w Polsce w kwietniu spadła, co było zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Przed nami ważne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej o (prawdopodobnym) cięciu stóp procentowych.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w kwietniu 2025 r. inflacja w Polsce wyniosła 4,2% w ujęciu rocznym. To poziom nieco niższy od konsensusu ekonomistów, którzy oczekiwali 4,3%.
Jednocześnie, inflacja roczna na poziomie 4,2% to najniższy odczyt od lipca 2024 r.
W ujęciu miesięcznym inflacja w marcu wyniosła 0,4% wobec oczekiwań rynku na poziomie 0,3%.
Ogłoszone dziś przez GUS dane o inflacji to wstępny odczyt (tzw. szybki szacunek). Pełne i finalne dane poznamy 15 maja o 10:00. Ostateczne odczyty zazwyczaj nie różnią się znacznie od wstępnych wskazań.
Inflacja w Polsce w kwietniu 2025 r. (wstępne dane)
- Inflacja ogółem: 4,2% r/r oraz 0,4% m/m
- Żywność i napoje bezalkoholowe: 5,3% r/r oraz 0,8% m/m
- Nośniki energii: 13% r/r oraz -0,4% m/m
- Paliwa do prywatnych środków transportu: -8,3% r/r oraz -0,7% m/m
5-procentowa inflacja w Polsce nie jest oczywiście tak wysoka, jak w ostatnich latach, jednak nadal jest to wynik znacząco wyższy od celu inflacyjnego NBP (2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. w średnim okresie). To kiedy inflacja powróci do celu inflacyjnego banku centralnego wciąż pozostaje kwestią otwartą, uzależnioną od wielu zmiennych.
Kolejne posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 6-7 maja. Dzień później prawdopodobnie odbędzie się konferencja z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Wypowiedzi członków RPP oraz samego szefa banku centralnego wskazują, że w maju możemy być świadkami pierwszej od października 2023 r. zmiany stóp procentowych. Bazowy scenariusz zakłada obniżkę stopy referencyjnej z 5,75% do 5,25%.
Ruch ten został już wkalkulowany w majową ofertę obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Więcej na ten temat w artykule: Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Od maja 2025 r. niższe oprocentowanie
Inflacja w Polsce w kwietniu 2025 r. Komentarze ekonomistów
Według wstępnego szacunku GUS inflacja CPI w kwietniu obniżyła się do 4,2% r/r z 4,9% r/r w marcu (oraz 4,9% r/r średnio w 1q25), zgodnie z naszą prognozą (PKOe: 4,2% r/r, kons.: 4,3% r/r). Źródłem dezinflacji był przede wszystkim wyraźny spadek dynamiki cen żywności, do 5,3% r/r… pic.twitter.com/SI9yNrQBPE
— PKO Research (@PKO_Research) April 30, 2025
🇵🇱 Kwietniowa inflacja to 4,2%, ciut poniżej konsensusu. Nieco wyżej podeszły ceny żywności, lekki spadek cen energii i solidny spadek cen paliw. Impet wzrostu cen bazowych pozostaje jednak w ryzach, co powinno wspierać scenariusz obniżek stóp. pic.twitter.com/iOxneNHm51
— mBank Research (@mbank_research) April 30, 2025
Inflacja CPI kontynuuje spadek, w kwietniu do 4,2%r/r vs 4,9%r/r w marcu, nieco poniżej oczekiwanych 4,3%r/r. Niewielkie zaskoczenie w dół z cen paliw i energii, żywność blisko oczekiwań. Inflacja bazowa bez zaskoczeń 3,5%r/r vs 3,6%r/r w marcu. Za obniżkami przemawiaja krajowe…
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) April 30, 2025
🇵🇱 Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS, inflacja CPI w kwietniu w Polsce spadła do 4,2% r/r wobec 4,9% r/r w poprzednich miesiącach (zgodnie z naszą prognozą i mocniej od konsensusu (4,3% r/r)).
— Alior Analizy Ekonomiczne (@Analizy_Alior) April 30, 2025
Bieżący odczyt może coraz bardziej skłaniać RPP do cięcia stóp procentowych o 50 p.b. na… pic.twitter.com/x3gbXGOFvu
Kolejna, tym razem już nieduża ale jednak, niespodzianka dezinflacyjna - wstępny szacunek 🇵🇱 inflacji CPI za kwiecień pokazał jej wyraźny spadek do 4,2% r/r z blisko 5% w I kwartale. Choć mocno pomogła tutaj wysoka baza z roku ubiegłego (głównie na żywności po podwyżce VAT).
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) April 30, 2025
Ale… pic.twitter.com/NJHXE3wjGx