Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce wyraźnie dół. Przed nami ważna decyzja RPP

Skomentuj artykuł
© Wirestock - stock.adobe.com

Inflacja w Polsce w kwietniu spadła, co było zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Przed nami ważne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej o (prawdopodobnym) cięciu stóp procentowych.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w kwietniu 2025 r. inflacja w Polsce wyniosła 4,2% w ujęciu rocznym. To poziom nieco niższy od konsensusu ekonomistów, którzy oczekiwali 4,3%.

 

Jednocześnie, inflacja roczna na poziomie 4,2% to najniższy odczyt od lipca 2024 r.

 

 

W ujęciu miesięcznym inflacja w marcu wyniosła 0,4% wobec oczekiwań rynku na poziomie 0,3%.


Ogłoszone dziś przez GUS dane o inflacji to wstępny odczyt (tzw. szybki szacunek). Pełne i finalne dane poznamy 15 maja o 10:00. Ostateczne odczyty zazwyczaj nie różnią się znacznie od wstępnych wskazań.

 

Inflacja w Polsce w kwietniu 2025 r. (wstępne dane)

 

  • Inflacja ogółem: 4,2% r/r oraz 0,4% m/m
  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 5,3% r/r oraz 0,8% m/m
  • Nośniki energii: 13% r/r oraz -0,4% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: -8,3% r/r oraz -0,7% m/m

 

5-procentowa inflacja w Polsce nie jest oczywiście tak wysoka, jak w ostatnich latach, jednak nadal jest to wynik znacząco wyższy od celu inflacyjnego NBP (2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. w średnim okresie). To kiedy inflacja powróci do celu inflacyjnego banku centralnego wciąż pozostaje kwestią otwartą, uzależnioną od wielu zmiennych.

 

Kolejne posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 6-7 maja. Dzień później prawdopodobnie odbędzie się konferencja z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego.

 

Wypowiedzi członków RPP oraz samego szefa banku centralnego wskazują, że w maju możemy być świadkami pierwszej od października 2023 r. zmiany stóp procentowych. Bazowy scenariusz zakłada obniżkę stopy referencyjnej z 5,75% do 5,25%.

 

Ruch ten został już wkalkulowany w majową ofertę obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Więcej na ten temat w artykule: Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Od maja 2025 r. niższe oprocentowanie

Inflacja w Polsce w kwietniu 2025 r. Komentarze ekonomistów

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie