Chat with us, powered by LiveChat

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa znów hitem. Polacy rzucili się na „promocję”

Skomentuj artykuł
© Iryna.Pl - stock.adobe.com

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w październiku wyraźnie wzrosła. To efekt lepszej oferty, którą zaoferowało Ministerstwo Finansów. Niestety, od listopada warunki ponownie uległy pogorszeniu.

 

Informacje o aktualnej ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa znajdziesz w osobnym artykule

 

Warunki, na jakich w październiku sprzedawane były oszczędnościowe obligacje skarbowe zostały ustalone przez resort finansów pod koniec września. Inwestorzy spodziewali się, że w związku ze spadkiem stóp procentowych, ministerstwo pogorszy parametry emisji, co wpisywałoby się w zmiany dokonywane już w przeszłości po decyzjach Rady Polityki Pieniężnej.

 

 

Stało się jednak inaczej. Ministerstwo Finansów zaskoczyło oszczędzających i podniosło marże doliczane do oprocentowania obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Już wtedy wiadomo było, że październikowa oferta może cieszyć się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Poza nowymi kupującymi, skalę sprzedaży podbijali także inwestorzy, którzy nabyli obligacje we wrześniu, a następnie przedstawili je do wykupu przed terminem – nawet zapłata koniecznej prowizji była ich zdaniem warta tego, by przez cały czas istnienia obligacji korzystać z wyższej marży.

 

Kolejną przesłanką do oczekiwania wzmożonego zainteresowania październikową emisją obligacji było… obniżenie oprocentowanie dla obligacji oferowanych w listopadzie. Informacja ta pojawiła się pod koniec października, więc był jeszcze czas na to, aby „załapać się” na korzystniejszą ofertę.

 

Dziś oczekiwania te można już zamienić na twarde przekonanie, ponieważ Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące sprzedaży obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w listopadzie.

Trzeci wynik w historii

W październiku 2023 r. sprzedano obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa o łącznej wartości 7,117 mld zł. To trzeci najwyższy wynik w dotychczasowej historii. Dwa poprzednie (14,1 i 10,3 mld zł) padły w czerwcu i lipcu 2022 r., gdy MF wyraźnie podniosło oprocentowanie obligacji oferowanych inwestorom detalicznym oraz wprowadziło nowe ich rodzaje. Nie bez znaczenia była wówczas interwencja premiera Mateusza Morawieckiego, jak i medialne zainteresowanie obligacjami kupionymi przez szefa rządu.

 

 

Najpopularniejsze obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa to wciąż czteroletnie papiery indeksowane inflacją. W październiku odpowiadały one za 40,4% sprzedaży. To wynik podobny do notowanego w poprzednich miesiącach. Dla porównania, w szczycie zakupowego szału z 2022 r. czteroletnie obligacje odpowiadały nawet za 60% sprzedaży.

 

 

Numerem dwa pod względem popularności pozostają obligacje trzyletnie o stałym oprocentowaniu (28,8% w październiku), a numerem trzy obligacje dziesięcioletnie indeksowane inflacją (15,2%). Mniejszy udział w strukturze sprzedaży mają obligacje jednoroczne (10,6%) i dwuletnie (2,4%) oprocentowane stopą referencyjną NBP oraz trzymiesięczne o stałym oprocentowaniu (0,9%). Nieco więcej niż w poprzednich miesiącach sprzedało się obligacji dla beneficjentów programu Rodzina 500+ (1,7% wobec 1,2% we wrześniu, gdy sprzedaż nominalnie była niższa).

 

W danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów znajdziemy także informacja o wieku kupujących. Na uwagę zasługuje fakt, że w październiku przeciętny nabywca obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa odmłodniał. Grupa wiekowa 50+ nadal odpowiadała za większość zakupów, jednak jej udział stopniał względem września z 66,5% do 60,4%.

 

 

Częściej obligacje kupowały osoby w wieku 35-50 (30,1%). Po raz ostatni wyższy odsetek w tym przedziale wiekowym odnotowano w lipcu 2016 r., gdy obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa sprzedawano o wiele mniej niż obecnie (407 mln zł w ciągu miesiąca). Również ponad 7 lat temu odnotowano wyższy odsetek kupujących obligacje oszczędnościowe SP w wieku 25-35 (8,2% w październiku 2023 r.).

IKZE-Obligacje w PKO BP już dostępne

W końcówce roku impuls do zakupu obligacji oszczędnościowych może dać nie tylko kolejne pogorszenie oferty (warunki grudniowej poznamy pod koniec listopada). Pomocne może być także uruchomienie pierwszego na rynku rachunku IKZE-Obligacje, który od niedawna dostępny w PKO BP.

 

🔴 Szczegóły aktualnej, listopadowej oferty obligacji oszczędnościowych SP znajdziesz w artykule: Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa zarobią mniej.

 

Ostatnie tygodnie roku to także tradycyjny okres wykorzystywania dostępnego limitu wpłat na IKE i IKZE. Informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule. Niebawem powinniśmy także poznać wysokości limitów na przyszły rok.

 

Osobom, które jeszcze nie skorzystały z IKE/IZE, polecamy lekturę artykułów:

 

🟢 IKE – wszystko, co warto wiedzieć. Limity, podatek, rodzaje inwestycji, gdzie założyć

🟢 IKZE – co to jest, jak działa i czy warto założyć? Poznaj wady i zalety IKZE

🟢 IKE czy IKZE – co bardziej się opłaca? Poznaj różnice i zdecyduj, co wybrać

 

O obligacjach oszczędnościowych Skarbu Państwa oraz innych rozwiązaniach inwestycyjnych dla początkujących inwestorów będzie mowa także na nadchodzącym Forum Finansów i Inwestycji. Wejdź na forumfinansow.pl i odbierz darmowy bilet.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie