Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa w listopadzie będą sprzedawane z niższym oprocentowaniem niż w październiku. Do końca miesiąca pozostało kilka dni, więc można jeszcze kupić obligacje na październikowych warunkach.
Miesiąc temu Ministerstwo Finansów pozytywnie zaskoczyło inwestujących w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Obecnie zaś możemy mówić o pewnym rozczarowaniu, choć prędzej czy później ten dzień musiał nadejść.
Jak poinformował resort finansów, w listopadzie obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa oferowane będą na gorszych warunkach niż w październiku. Obniżeniu uległo oprocentowanie, natomiast bez zmian pozostała skala doliczanej marży (w przypadku obligacji, w których konstrukcja przewiduje marżę). To właśnie podniesienie marży stanowiło miesiąc temu niespodziankę w ofercie zaprezentowanej przez MF.
Oto jak prezentuje się oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa na w listopadzie w porównaniu z ofertą z października i września 2023 r.
📊 Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w listopadzie 2023 r:
|
💡 Wszelkie niezbędne informacje dotyczące inwestowania w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa znajdziesz w naszym obszernym poradniku.
Obligacje antyinflacyjne: czym są, gdzie kupić i czy warto? [Poradnik]
Sprzedaż obligacji oszczędnościowych stabilna
W ostatnich miesiącach sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa stabilizowała się na poziomie ok. 5 mld zł miesięcznie. To dalece mniej od rekordowych miesięcy z 2022 r. (wzrosło wówczas oprocentowanie, a obligacjach zaczęli mówić też politycy), jednak więcej od wyników notowanych w pierwszej połowie bieżącego roku.
Można oczekiwać, że październik 2023 r. przyniesie kolejny wzrost sprzedaży, ze względu na pogorszenie oferty w listopadzie. Wielu inwestorów celowo zwleka z zakupami do ostatniego tygodnia miesiąca, aby przekonać się jak kształtować będzie się oprocentowanie w tygodniu kolejnym. Taktyka ta sprawdziła się we wrześniu, gdy okazało się, że marża w październiku będzie w przypadku niektórych obligacji wyraźnie wyższa. Zdarzało się nawet, że inwestorzy przed terminem sprzedawali kupione we wrześniu obligacje (jest taka możliwość, aczkolwiek trzeba zapłacić pewną prowizję) i od razu kupowali obligacje emitowane w październiku.
W szerszym horyzoncie oprocentowanie obligacji skarbowych jest powiązane ze stopami procentowymi. NBP wszedł w cykl obniżek stóp, jednak nie jest przesadzone, jak długo i jak intensywnie będzie on trwał. Doświadczenie uczy jednak, że obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa reagują z pewnym opóźnieniem na zmiany stóp procentowych. Same stopy NBP powinny zaś zmieniać się w zależności od poziomu przewidywanej inflacji.
Nie można zapominać jednak o tym, że obligacje skarbowe to instrument w stu procentach zależny od ministerstwa finansów. Nadchodzące zmiany na szczytach władzy obejmą także ten resort, co może mieć wpływ na politykę zarządzania długiem, w tym warunkami emisji obligacji oszczędnościowych dla osób fizycznych.