Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z Dnia Inwestora Indywidualnego KGHM 2022. W świecie miedzi, soli, złota i srebra

Skomentuj artykuł

Dzień Inwestora Indywidualnego KGHM Polska Miedź SA był jak pierwsze odwiedziny w domu u dobrego znajomego z pracy. Dwa dni w miedziowym (i nie tylko) zagłębiu pozwoliły inwestorom nieco inaczej spojrzeć na spółkę, która na GPW obecna jest od 25 lat.

 

Ruda, koncentrat, przodek, flotacja, anoda, katoda, blister, elektroliza, BAT, OUOW, ZWR… świadome i długoterminowe inwestowanie w KGHM wiąże się z napotykaniem na rozmaite pojęcia, których nie stosuje się ani w języku potocznym, ani wobec innych spółek z GPW. Sama lektura artykułów czy raportów pełnych tych pojęć to jedno, ale zobaczenie ich na żywo to doświadczenie zapadające w pamięć na całe życie.

 

Wizyta w zakładach KGHM pozwoliła inwestorom stanąć oko w oko z procesem wydobycia i produkcji miedzi, srebra czy złota, a także – lub może przede wszystkim – porozmawiać z ludźmi, którzy każdego dnia (w tym w systemie czterozmianowym) odpowiadają za działanie dolnośląskiego giganta surowcowego. Nie była to wycieczka, jakich KGHM odwiedza mnóstwo, lecz wizyta. Spółkę odwiedzili przecież jej obecni oraz potencjalni przyszli współwłaściciele.

 

 Oto krótkie podsumowanie tego, jak przebiegał Dzień Inwestora Indywidualnego KGHM 2022 r.

Witajcie w miedziowej krainie

Pierwsza grupa inwestorów ruszyła na Dolny Śląsk we wtorek 27 września o 12:15 autokarem, który wystartował spod samego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. O 17:00 we Wrocławiu dosiadła się kolejna część ekipy, reszta zaś trafiła do miejsca spotkania własnymi środkami transportu. Miejscem tym był Hotel Chata Karczowiska, położony w połowie drogi między Legnicą a Lubinem. Pierwszy przystanek w zagłębiu miedziowym posłużył nabraniu sił przed intensywnym dniem drugim, w czym pomogła kolacja dająca okazję do poznania się z innymi inwestorami oraz obecnymi w Karczowiskach przedstawicielami KGHM, w tym wiceprezesem ds. finansowych Andrzejem Kensbokiem, wiceprezesem ds. produkcji Markiem Świdrem i dyrektorem działu relacji inwestorskich Januszem Krystosiakiem. Integracja nie trwała długo, bowiem kolejnego dnia trzeba było wcześnie wstać.

O momencie pobudki, śniadania i wyjazdu decydowała przynależność do jednej z czterech grup, do których zapisywali się członkowie SII biorący udział w Dniu Inwestora Indywidualnego KGHM. Najwcześniej w teren wyruszyła grupa zwiedzająca kopalnię Polkowice-Sieroszowice, następnie grupy zwiedzające kopalnie Lubin i Rudna, a na końcu grupa, której celem był Wydział Metali Szlachetnych przy Hucie Miedzi Głogów. Po terenie zagłębia miedziowego inwestorzy poruszali się busami podstawionymi przez KGHM, a towarzyszyli im przedstawiciele działu relacji inwestorskich spółki.

 

Podróż po skarby ziemi

W każdej z trzech kopalni miedzi uczestnicy mogli poczuć się przez chwilę jak górnicy – najpierw za sprawą przebrania się w odzież ochronną dostarczoną przez KGHM (prywatna została jedynie bielizna), a następnie (po przeszkoleniu BHP) dzięki zjeździe na dół kilometrową windą. Pod ziemią w poruszaniu się pomagały specjalnie przystosowane samochody, które umożliwiały dotarcie do różnych części „podziemnej metropolii KGHM”. Inwestorzy mogli zapoznać się z cyklem wydobywania miedzi: strzelaniem, ładowaniem i transportowaniem urobku, kotwieniem i wierceniem pod kolejne ładunki wybuchowe. Dodatkowo, w kopalni Polkowice-Sieroszowice można było zobaczyć, jak wydobywana jest sól kamienna.

Z kolei w Wydziale Metali Szlachetnym, zlokalizowanym na terenie Huty Miedzi Głogów, uczestnicy Dnia Inwestora Indywidualnego początkowo mogli poczuć się jak w prawdziwym skarbcu. Wszystko przez ścisłe procedury bezpieczeństwa, które umożliwiają wejście na teren zakładu jedynie po pozostawieniu w szafkach rzeczy osobistych. Dzięki KGHM, wizyta odbyła się w momencie, w którym dokonywano produkcji złotych sztabek, co inwestorzy mogli obserwować od A do Z, z wlewaniem przez pracownika płynnego złota do form włącznie. Dużym powodzeniem cieszyła się możliwość dotknięcia 6-kilogramowych sztabek, o wartości ok. 1,6 miliona złotych każda. Inwestorzy podglądali też, jak odbywa się uzyskiwanie srebra (KGHM jest jego drugim największym producentem na świecie), formowanego w 31-kilogramowe sztabki (tzw. „gąski”) czy też sprzedawanego w formie granulatu.

 

Następnie wszystkie cztery grupy odwiedziły Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most”. To największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych (tzn. pozostałości po procesie wydobywania miedzi z rudy), ciągle rozwijany przez KGHM. Łącznie zajmuje obszar ponad 2000 ha i otoczony jest ze wszystkich stron zaporami ziemnymi, które są stopniowo podwyższane. Inwestorom zademonstrowany został zarówno stary zbiornik, jak i urządzenia służące do obsługi jego najnowszej części (Kwatery Południowej), która ukończona została pod koniec ubiegłego roku.

Zarząd frontem do akcjonariuszy

Ostatnim etapem Dnia Inwestora Indywidualnego KGHM było spotkanie z przedstawicielami zarządu i kadry menadżerskiej w centrali spółki w Lubinie.

 

Po prezentacji poszczególnych działów spółki i ich obecnych priorytetów, przyszedł czas na pytania z sali. Wśród nich nie brakowało kwestii aktualnych (podatek od nadmiarowych zysków, zabezpieczenie przed zmiennością kursu dolara),  rozwojowych (nowe inwestycje) a nawet futurystycznych (autonomiczne kopalnie). Każdy z uczestników spotkania z zarządem otrzymał też pakiet upominków od KGHM.

 

Na koniec jeszcze garść zdjęć z Dnia Inwestora Indywidualnego KGHM Polska Miedź SA 2022.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta w KGHM nie była naszym jedynym wyjazdem, w trakcie którego członkowie SII mogli na własne oczy zobaczyć zakłady produkcyjne. W latach poprzednich braliśmy udział w innych Dniach Inwestora. Członkowie SII zwiedzili m.in. fabrykę CCC w Polkowicach, elektrownię wodną Grupy Energa w Straszynie, elektrownię Kozienice należącą do Grupy Enea czy rafinerię PKN Orlen w Płocku. W przyszłości odwiedzimy kolejne zakłady należące do spółek notowanych na GPW.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie