Nowa funkcja „anty-FIFO” wprowadzona przez XTB na początku czerwca wywołała poruszenie wśród inwestorów. Z wypowiedzi przedstawicieli innych brokerów wynika, że na tym polu XTB nie musi obawiać się konkurencji.
„XTB pozwala pożegnać się z FIFO i lepiej zarządzać podatkiem Belki” – napisaliśmy w artykule z 2 czerwca.
W skrócie: klienci XTB zyskali możliwość zarządzania pojedynczą pozycją, wyłamując się tym samym spod rygoru zasady FIFO (ang. First In, First Out – „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”).
Zasada ta reguluje sposób rejestrowania sprzedaży papierów wartościowych. Często zdarza się, że inwestor nabywał dane walory w wielu transakcjach, po różnych cenach. Zasada FIFO określa, które z akcji czy ETF-ów – które przecież z zasady się od siebie niczym nie różnią – zostały sprzedane i jaki koszt uzyskania przychodów należy przyjąć przy rozliczeniu transakcji.
W ramach nowej funkcji, XTB pozwala inwestorom odejść od zasady „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” i samodzielnie wskazywać, która z pozycji ma zostać zamknięta. W ten sposób inwestor może zarządzać nie tylko osiąganym zyskiem, ale i wynikiem podatkowym – zamiast zamykać zyskowne najstarsze pozycje, może zamknąć te nowsze i będące na minusie etc.
Przykład funkcjonowania zasady FIFO oraz samodzielnego zarządzania pozycjami zamieściliśmy we wspomnianym artykule z początku czerwca.
Do opisu rozwiązania zaoferowanego przez XTB należy dodać, że pozycje można zamykać jedynie w całości oraz nie można zamknąć pojedynczej pozycji przy pomocy zlecenia z limitem ceny. Dodatkowo, nowa funkcja jest dostępna wyłącznie w aplikacji mobilnej XTB.
W związku z wprowadzeniem nowej funkcji, zwróciliśmy się z pytaniami do XTB.
|
SII: Kiedy nowa funkcja pojawi się na platformie xStation5?
Biuro prasowe XTB: Rozpoczęliśmy już prace nad wdrożeniem tej funkcjonalności również na platformie web. Planujemy dodanie jej do końca roku.
SII: Czy w ramach nowej funkcji obecnie dostępne jest tylko zelecnie PCR? Czy inne rodzaje zleceń są przewidziane?
Biuro prasowe XTB: Obecnie zamykanie danej pozycji obowiązuje tylko w trybie PCR, czyli po cenie rynkowej.
SII: Sporo obaw inwestorów budzi też kwestia zgodności nowego rozwiązania z prawem podatkowym. Mówiąc kolokwialnie – czy wszystko jest „dogadane” z fiskusem i inwestorzy nie muszą się obawiać, że Urząd Skarbowy i tak domagał będzie się stosowania FIFO?
Biuro prasowe XTB: Jak wprost wynika z art. 30b ust. 7 w zw. z ust. 7a ustawy o PIT, domyślna zasada FIFO ma zastosowanie przy ustalaniu dochodów ze zbycia akcji wyłącznie w sytuacjach, gdy inwestor nie ma możliwości precyzyjnej identyfikacji zbywanych akcji, które nabył w różnych terminach i po różnych cenach.
Tym samym, jeśli można dokładnie wskazać, które wcześniej nabyte akcje są zbywane, stosowanie metody FIFO nie znajduje uzasadnienia. Wskazane bowiem przepisy ustawy o PIT nakazują jej użycie tylko wtedy, gdy taka identyfikacja jest niemożliwa. Dodatkowo należy podkreślić, że prawidłowość takiego podejścia potwierdzają organy podatkowe w wydawanych dotychczas interpretacjach. |
🟢 O ofercie XTB możesz podyskutować na Forum SII
Konkurencja (raczej) nie planuje odpowiedzi na „anty-FIFO” w XTB
XTB jest pierwszym polskim brokerem, który oferuje możliwość zarządzania pojedynczą pozycją. Podobne rozwiązanie dostępne jest u brokerów zagranicznych (np. Interactive Brokers), co w lutym 2026 r. było przedmiotem oceny Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w ramach interpretacji indywidualnej wydanej na rzecz jednego z inwestorów.
Z pytaniem o wprowadzenie analogicznej funkcji zwróciliśmy się do pozostałych polskich domów maklerskich, których rachunki zostały wnikliwie ocenione przez uczestników Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Pełne zestawienie dostępne jest w artykule: Najlepsze rachunki maklerskie w Polsce według inwestorów indywidualnych [OBI 2025].
|
Najlepsze rachunki maklerskie według inwestorów indywidualnych – ocena ogólna |
||||
| ⭐ | ⭐⭐ | ⭐⭐⭐ | ⭐⭐⭐⭐ | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| - | BM ING Banku Śląskiego | BM Alior Bank | BM PKO BP | DM BOŚ |
| Erste BM (daw. Santander BM) | BM Pekao | BM mBanku | Interactive Brokers | |
| eMakler (usługa maklerska mBanku) | XTB | |||
|
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2025, w poszczególnych grupach zachowana kolejność alfabetyczna |
||||
– Obecnie analizujemy status prawny tego rozwiązania. W kolejnym kroku będziemy analizowali jego sens biznesowy – mówi Sebastian Zadora, dyrektor wydziału sprzedaży instrumentów finansowych DM BOŚ.
– Obecnie nie planujemy wdrożenia takiej funkcjonalności. Koncentrujemy się na rozwoju innego rodzaju udogodnień, które podnoszą komfort korzystania z rachunku maklerskiego i odpowiadają na potrzeby zarówno obecnych, jak i przyszłych klientów Banku Pekao S.A. – skomentował Marcin Wlazło, dyrektor BM Pekao.
– Obecnie Biuro Maklerskie Alior Banku nie planuje wdrożenia możliwości zarządzania pojedynczą pozycją na rachunku maklerskim. Przeanalizujemy możliwości w tym zakresie i wówczas podejmiemy decyzję o ewentualnym wdrożeniu takiego rozwiązania – twierdzi Michał Madej, dyrektor działu IT i projektów, BM Alior Banku.
– W najbliższym czasie nie mamy w planach wdrożenia takiego rozwiązania – ale oczywiście będziemy bacznie obserwować rynek pod kątem tego, z jakim zainteresowaniem ze strony klientów spotkają się tego rodzaju funkcjonalności – tak na nasze pytanie odpowiedziało BM ING Banku Śląskiego.
Odpowiedzi nie uzyskaliśmy od BM mBanku, BM PKO BP oraz Erste BM.
🟢 W III kw. 2026 r. będziemy obserwować rozwój nowej funkcji w XTB oraz wrócimy z pytaniami do pozostałych biur maklerskich.
🔴Zobacz też: Liczba rachunków maklerskich w Polsce na drodze do 3 milionów [Dane KDPW]
🔴Zobacz też: XTB, CFD i słoń w pokoju. 3 pomysły na to, jak rozwiązać problem, którego wiele osób nie zauważa [Opinia]
Zniżki dla członków SII w domach maklerskich
Członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych od lat mogą liczyć na niższe opłaty w szeregu domów maklerskich funkcjonujących na polskim rynku. Informacje o ofertach specjalnych u poszczególnych brokerów zamieszczamy w poniższej tabeli oraz w sekcji Zniżki.
|
|
|
|
|
0,21% prowizji na akcje |
0,29% prowizji na akcje 7 zł prowizji na kontrakty |
0,35% prowizji na akcje |
|
|
|
|
|
0% prowizji do zwiększonego obrotu oraz jedna z trzech książek o inwestowaniu |
0,25% prowizji na akcje 6,90 zł na kontrakty |
0,29% prowizji na akcje 5 zł na kontrakty |
|
|
|
|
|
0,18% prowizji na akcje 0,14% prowizji na obligacje |
0,19% prowizji na akcje 7zł prowizji na kontrakty
|







