Akcjonariusze mniejszościowi Energi uzyskali korzystną decyzję sądu ws. uchwały walnego dotyczącej kontrowersyjnej emisji akcji. Energa zapowiada zaskarżenie tego postanowienia. Wizja „wyciśnięcia” akcjonariuszy Energi przez Orlen wciąż jest realna, zaś SII podtrzymuje w tej sprawie dotychczasowe stanowisko, umotywowane dodatkowo ostatnią decyzją Trybunału Konstytucyjnego.
Na przełomie marca i kwietnia Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych podejmowało działania dotyczące ochrony praw akcjonariuszy Energi.
Sprawę szczegółowo opisaliśmy w artykułach:
SII: nie dla „wyciśnięcia” akcjonariuszy Energi przez Orlen. Najpierw trzeba zmienić przepisy o przymusowych wykupach (31.03.2026)
Kontrowersyjna emisja akcji Energi uchwalona, ale to nie koniec sporu (03.04.2026)
W skrócie: 2 kwietnia, w czasie zwołanego na żądanie Orlenu nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Energi, przegłosowana została uchwała dotycząca emisji akcji serii CC z zachowaniem prawem poboru o wartości 5,1 mld zł (po cenie 18,50 zł za akcję). Za uchwałą głosował Orlen, przeciw byli akcjonariusze mniejszościowi Energi, którzy od lat walczą o swoje prawa.
Emisja, w ramach której swoich akcji nie obejmą zapewne wszyscy akcjonariusze mniejszościowi (m.in. emerytowani pracownicy Energi) otworzyłąby Orlenowi drogę do zwiększenia udziału w akcjonariacie spółki powyżej kluczowego progu, który zgodnie z wciąż obowiązującą ustawą daje prawo do przeprowadzenia przymusowego wykupu.
Przedstawiając argumenty przemawiające przeciwko realizacji tego scenariusza, SII podkreślało, że wiosna 2026 r. to czas, w którym decyduje się przyszłość regulacji dotyczących przymusowych wykupów.
Po pierwsze, 22 kwietnia Trybunał Konstytucyjny miał orzec ws. zgodności z Konstytucją sposobu obliczania ceny w przymusowym wykupie. Jak się okazało, TK przyznał rację inwestorom indywidualnym, w tym członkowi SII, który wniósł skargę konstytucyjną. Więcej na ten temat w artykule: Przymusowe wykupy: wyrok Trybunału Konstytucyjnego pozytywny dla inwestorów indywidualnych.
Po drugie, Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy, który w radykalny sposób zmieni zasady przeprowadzania w Polsce przymusowych wykupów spółek publicznych. Propozycje zawarte w projekcie są zbieżne ze zgłaszanymi przez SII w ubiegłym roku. 20 kwietnia, w ramach konsultacji publicznych, SII przesłało opinię na temat projektu ustawy. Więcej na ten temat w artykule: Przymusowe wykupy akcji – SII wzięło udział w konsultacjach. Jedna uwaga do projektu ustawy.
Sąd przyblokował emisję, ale to jeszcze nie koniec
Wróćmy do Energi i Orlenu. Akcjonariusze skupieni wokół inicjatywy „Przeciw Nadużyciom” opublikowali informację o korzystnej dla nich decyzji sądu. Sąd Okręgowy w Gdańsku przychylił się do wniosku o zabezpieczenie roszczenia uchylenia uchwały nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Energi z początku kwietnia.
|
Komunikat „Przeciw Nadużyciom” ZABLOKOWALIŚMY EMISJĘ! Wczoraj (28.04.2026) sąd okręgowy w Gdańsku uwzględnił nasz wniosek o zabezpieczenie roszczenia o uchylenie uchwały NWZA z 02.04.2026. Oznacza to, że emisja nowych akcji Energa S.A. narzucona przez dominującego akcjonariusza musi zostać wstrzymana. Dziękujemy za zaufanie 43 zaangażowanym akcjonariuszom - wnioskodawcom. Nasze wspólne wysiłki, jak widać, przyniosły wymierne rezultaty. Wzywamy Orlen S.A. do zakończenia pokrzywdzenia drobnych akcjonariuszy spółki! |
Potwierdzenie tej informacji znajdujemy w raporcie bieżącym Energi 23/2026:
| Wydanie przez sąd decyzji o zabezpieczeniu w sprawie o uchylenie uchwał o podwyższeniu kapitału Zarząd spółki Energa SA ("Spółka") informuje, że 28.04.2026 roku powziął informację o wniesieniu do Sądu Okręgowego w Gdańsku pozwu o uchylenie uchwał odpowiednio nr 4, 5 i 6 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Energa SA z dnia 2 kwietnia 2026 roku tj. uchwał w następujących sprawach:
Spółka zapozna się z wniesionym pozwem zawierającym uzasadnienie wniosku o udzielenie zabezpieczenia, gdy zostanie jej doręczony oraz podejmie kroki mające na celu zaskarżenie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia. |
Takie rozstrzygnięcie oznacza, że po majówce nie rozpocznie się zaplanowana realizacja uchwały walnego o emisji. Kolejnym krokiem akcjonariuszy mniejszościowych będzie wniesienie pozwu do sądu, który będzie mógł definitywnie zablokować uchwałę podjętą w kwietniu za sprawą decyzji Orlenu jako akcjonariusza dominującego. Z treści komunikatu wynika, że spółka będzie dążyła do przeprowadzenia emisji, wobec czego można się spodziewać, że będzie starała się przekonać sąd do swojego stanowiska.
🟢 SII pozostaje w kontakcie z akcjonariuszami Energi od lat walczącymi o swoje prawa oraz wspiera ich wysiłki. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować w kolejnych publikacjach.
Jednocześnie przypominamy, że zarząd Energi nie odpowiedział na pytania zadane przez przedstawiciela SII w trakcie walnego zgromadzenia z 2 kwietnia. Wychodząc z założenia, że zarząd Energi reprezentuje interesy wszystkich akcjonariuszy (a nie tylko Orlenu czy szerzej Skarbu Państwa), odpowiedzi na te pytania są zasadne w kontekście kontrowersyjnej emisji o wartości przekraczającej 5 mld zł.
Oto pytania, które SII skierowało do zarządu Energi:
- Czy Zarząd Energi widzi potrzebę obniżenia wskaźnika debt/equity do poziomu nie więcej niż 0,50? Jeżeli tak, to do czego dokładnie jest to potrzebne?
- Czy Zarząd Energi wie już, na jakie dokładnie cele zostaną przeznaczone środki pozyskane w wyniku emisji akcji serii CC?
- W Enerdze nadal obowiązuje strategia ogłoszona w grudniu 2023 r., czyli przed przyjęciem aktualnej strategii Orlenu. Na ile ta ogłoszona strategia Energi faktycznie obejmuje zamierzenia inwestycyjne Orlenu? Dlaczego Energa musi realizować zamiary inwestycyjne Orlenu?
Ponowne przesłanie tych pytań na piśmie spotkało się z odpowiedzią działu relacji inwestorskich Energi następującej treści:
Dziękujemy za ponowne przekazanie pytań. W stopniu wyczerpującym zaadresowaliśmy powyższe kwestie podczas obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia ENERGA S.A., które odbyło się w dniu 2 kwietnia 2026 r. Zapis transmisji z obrad jest już dostępny na stronie internetowej relacji inwestorskich ir.energa.pl. Wraz z dostępnymi publicznie raportami bieżącymi i okresowymi, w tym na temat Strategii Grupy Energa, a także wraz z planowanym do podania do wiadomości publicznej dokumencie oferty publicznej Akcji Serii CC, stanowi to wystarczający materiał do podjęcia decyzji inwestycyjnych.
Pytania SII nie były jedynymi, na które zarząd Energi nie odpowiedział w trakcie walnego. Przedstawiciele akcjonariuszy mniejszościowych złożyli do sądu rejestrowego wnioski z art. 429 kodeksu spółek handlowych, który dotyczy sądowego zobowiązania do udzielenia informacji.
Na koniec dodajmy, że w komunikacji dotyczącej planowanej emisji, Orlen nie sygnalizuje zamiarów przeprowadzenia przymusowego wykupu. W związku z tym, SII skierowało kolejne pytanie do zarządu Orlenu, które jest kluczowe dla przebiegu całej sprawy.
„Czy w przypadku przekroczenia przez Orlen 95% ogólnej liczby głosów w Enerdze w wyniku proponowanej emisji akcji, Orlen zamierza podjąć działania w celu przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji pozostałych akcjonariuszy?”
Odpowiedzi na to pytanie wciąż nie uzyskaliśmy.
Podsumowanie
SII nadal uważa, że nawet jeżeli Orlen przekroczy w Enerdze kluczowy próg 95%, to koncern nie powinien decydować się na przeprowadzanie przymusowego wykupu na bazie obecnych przepisów, które są krzywdzące dla akcjonariuszy mniejszościowych.
Zanim spółka z udziałem Skarbu Państwa ewentualnie zdecyduje się na dokonanie przymusowego wykupu, w życie powinny wejść nowe przepisy, zawarte w projekcie ustawy Ministerstwa Finansów, bazującym na petycji, którą SII wniosło do MF w ubiegłym roku. Uzasadnienie projektu ustawy wprost wskazuje, że „zasadniczym celem zmian jest wzmocnienie ochrony interesów majątkowych akcjonariuszy mniejszościowych przy jednoczesnym usprawnieniu procesów konsolidacji własnościowej w spółkach publicznych”. Stanowisko to jest zbieżne z ostatnim wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod tagiem przymusowy wykup.
