Chat with us, powered by LiveChat

Szymon Hołownia zapowiada odpolitycznienie spółek z udziałem Skarbu Państwa

Skomentuj artykuł
Źródło: mpips_rp - flickr.com

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział projekt ustawy dotyczący funkcjonowania spółek z udziałem Skarbu Państwa. Lider ugrupowania Polska 2050 zapowiedział, że dokument powstanie jeszcze w lutym.

 

W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie, Szymon Hołownia zapowiedział przedstawienie projektu ustawy regulującego m.in. nominacje do rad nadzorczych i zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa.

 

– Zapowiadamy, że do końca lutego postaramy się przedstawić projekt naszym partnerom z koalicji, abyśmy mogli wspólnie zdecydować, jak czytelniej i sprawniej przeprowadzić proces nominowania osób do rad nadzorczych spółek skarbu państwa, tak, żeby nikt nie miał wątpliwości, że Polska na dobre odeszła od standardów, które pamiętamy z rządów Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Hołownia.

 

 

Z wypowiedzi marszałka Sejmu, potwierdzonych potem na jego facebookowym profilu, wynika, że projekt ustawy zakładał będzie m.in.:

 

  • Zakaz finansowania partii przez członków zarządów i rad nadzorczych spółek kontrolowanych przez państwo i samorządy

 

  • Zakaz powoływania członków i pracowników partii do zarządów i rad nadzorczych spółek z kapitałem skarbu państwa

 

  • Zakaz powoływania do władz tych spółek: posłów, senatorów, radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

 

  • Publiczny rejestr wynagrodzeń członków rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa

 

Szybka zmiana w Orlenie, prezes z konkursu

W trakcie briefingu prasowego Szymon Hołownia potwierdził, że współpracujący w przeszłości z Polską 2050 prof. Tomasz Sójka odejdzie z rady nadzorczej Orlenu. Warto dodać, że walne Orlenu decydujące o zmianach w RN odbyło się we wtorek 6 lutego. Od tamtego momentu w mediach pojawiały się doniesienia łączące prof. Sójkę z Polską 2050. Dodajmy również, że słowa marszałka Sejmu nie znalazły wciąż potwierdzenia w komunikacie ESPI spółki.

W kontekście Orlenu warto przytoczyć także wczorajsza wypowiedź ministra aktywów państwowych. Borys Budka na antenie TVN24 potwierdził, że nowy zarząd płockiej spółki będzie wyłoniony w drodze konkursu. Obecnie funkcję p.o. prezesa w Orlenie pełni Witold Literacki, oddelegowany do zarządu przez radę nadzorczą. Jak wynika ze słów Borysa Budki, analogiczne postępowania odbędą się w innych spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

 

– Enea już ogłosiła konkurs na członków zarządu. Lada dzień zrobi to Orlen. Tak będzie w kolejnych spółkach, w PGE, Tauronie, to będzie dotyczyło też banków, w których Skarb Państwa ma wpływ na większość – powiedział Borys Budka.

 

W gronie tym nie ma Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W przypadku GPW poznaliśmy skład nowej rady nadzorczej (niestety, bez kandydata rekomendowanego przez SII) oraz nazwisko prezesa. Następcą ustępującego po ponad 6 latach Marka Dietla ma być Tomasz Bardziłowski. W jego wypadku potrzebne jest jeszcze zielone światło od KNF. Analogiczna procedura dotyczyć będzie powoływania władz kontrolowanych przez państwo banków i PZU.

W lutym także Belka

Wracając do projektu ustawy o spółkach z udziałem SP zapowiedzianego przez Szymona Hołownię, dodać należy także, że również do końca lutego mamy poznać projekt ustawy dotyczący zmian w podatku Belki. Deklarację taką w styczniu złożył minister finansów Andrzej Domański.

 

🟢 Zobacz też: Podatek Belki wreszcie zostanie zmieniony. Projekt ustawy już w lutym

 

Tym samym luty może przynieść początek zmian od dawna oczekiwanych przez inwestorów. W ostatnich edycjach Ogólnopolskiego Badania Inwestorów wśród najważniejszych bolączek polskiego rynku ankietowani niemal zawsze na dwóch pierwszych miejscach wskazywali negatywny wpływ polityki na rynek oraz podatek uszczuplający zyski inwestorów.

 

SII za dobrymi zmianami w spółkach z udziałem Skarbu Państwa

1 lutego opublikowaliśmy listę zaleceń SII dotyczących zmian w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Znajdziesz je w artykule Zmiany w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. SII apeluje o jak najwyższe standardy.

 

Równoczesnie czekamy na zapowiedziany przez marszałka Sejmu projekt ustawy dotyczącej zmian w funkcjonowaniu władz spółek z udziałem Skarbu Państwa. Gdy dokument ujrzy światło dzienne, przedstawimy naszą opinię. Jesteśmy także gotowi brać udział w pracach na poziomie parlamentarnym.

 


Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów IndywidualnychKomentuje Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

 

Rynek tego potrzebuje

 

Zapowiedzi Marszałka Hołowni brzmią jak bajka. Czegoś takiego na polskim rynku kapitałowym jeszcze nie było. Teraz tylko pozostaje czekać i obserwować, czy słowa przełożą się na czyny. Oby!

 

Polski rynek kapitałowy jak tlenu potrzebuje zespołu niezależnych fachowców zarządzających spółkami Skarbu Państwa, którzy nie będą ulegali politycznym naciskom. Politycy też w długim terminie muszą się nauczyć, że tzw. „spółki Skarbu Państwa”, które są notowane na GPW, mają oprócz Skarbu Państwa nierzadko dziesiątki a być może i setki tysięcy inwestorów indywidualnych, których prawa powinny być tak samo respektowane.

 

Politycy powinni również zrozumieć, że muszą krok kroku zmieniać postrzeganie polskiego rynku kapitałowego. Bez takich działań, jak te zapowiedziane przez marszałka Sejmu, nasza giełda będzie kojarzona tak, jak widzi ją Krzysztof Stanowski z Kanału Zero, który w jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi podsumował, że „politycy robią sobie z giełdy bankomat”.


 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie