Chat with us, powered by LiveChat

mBank zaskoczył promocją na inwestowanie zagraniczne. Czy to już wojna cenowa?

Skomentuj artykuł
© Tomasz Warszewski - stock.adobe.com

Ostatnie zmiany oferty w BM mBanku i DM BOŚ dają nadzieję, że niektóre koszty inwestowania mogą spadać. Promocje cieszą, ale długofalowo inwestorzy muszą się przyzwyczajać do nowych opłat.

 

W warunkach wciąż wysokiej inflacji każda informacja obniżce cen jest istotna, zwłaszcza jeśli dotyczy obszaru, w którym promocje nie występują często. Tak też jest w przypadku promocji wprowadzonej przez BM mBanku, w ramach której inwestowanie na Wall Street jest przez trzy miesiące zdecydowanie tańsze.

 

W ramach promocji „Nowy Jork w cenie Warszawy”, od 8 września mBank obniżył prowizje minimalną dotyczącą zleceń na amerykańskich giełdach NYSE i NASDAQ do 5 PLN lub 1,25 USD. Bez promocji, opłata za inwestowanie na Wall Street wynosi w mBanku minimum 14 PLN lub 4 USD. Procentowa prowizja (0,29%), dotycząca większych zleceń, nie została objęta promocją i pozostała bez zmian.

 

Promocja mBanku trwa 3 miesiące (do 8 grudnia), dotyczy jedynie zleceń składanych przez internet oraz obejmuje zarówno klientów BM mBanku, jak i eMaklera.

Odpowiedź na ruch DM BOŚ?

Ruch mBanku następuje zaledwie kilka dni po tym, jak DM BOŚ ogłosił obniżkę opłaty za inwestowanie na giełdach zagranicznych. Od 4 września wynosi ona minimalnie 14 PLN/4 EUR/4 USD/4 GBP lub 0,29%, wcześniej zaś wynosiła 19 PLN/5 EUR/5 USD/5 GBP.

 

Wcześniej mBank również zrobił podobny ruch – do 14 PLN / 4 EUR/4 USD/4 GBP warunki oferty zostały obniżone od 29 maja 2023 r. Z takiego punktu widzenia można więc dopatrzeć się wojny cenowej, przynajmniej między tymi dwoma podmiotami. Warto dodać, że mowa o biurach maklerskich znajdujących się w czołówce zestawienia KDPW obrazującego liczbę rachunków maklerskich. mBank jest pierwszy (łącznie klienci BM mBanku i eMaklera) z wynikiem 427 288 rachunków, DM BOŚ z  132 867prowadzonymi rachunkami jest na miejscu szóstym. Mowa o wszystkich rachunkach, nie tylko aktywnych.

 

🟢 Zobacz też: XTB coraz bliżej ING. Liczba rachunków maklerskich znów w górę

 

W przypadku inwestowania zagranicznego w mBanku należy pamiętać o wprowadzonej w ubiegłym roku opłacie depozytowej dla instrumentów zagranicznych, która wynosi 0,15% w skali roku. Innymi słowy, gdy mamy 10 000 zł w inwestycjach zagranicznych to zapłacimy 15 zł rocznie, gdy mamy 100 000 zł to 150 zł rocznie itp.

 

Również na tym polu widać rywalizację mBanku z DM BOŚ. Kilka dni temu w zaktualizowanej tabeli opłat i prowizji klienci DM BOŚ dopatrzyli się informacji o wprowadzeniu opłaty depozytowej również dla rachunków poniżej 1 000 000 zł w wysokości 0,02%. Broker jednocześnie zapewnił o utrzymaniu zwolnienia z tej opłaty,  w ramach promocji trwającej do 30 czerwca 2025 r. To odległy horyzont, więc wiele może się w ofertach zmienić, jednak wygląda na to, że polscy inwestorzy inwestujący na giełdach zagranicznych muszą zacząć przywykać do płacenia za przechowywanie instrumentów. To szczególnie ważne w przypadku instytucji prowadzących rachunki IKE/IKZE umożliwiające inwestowanie zagraniczne, w tym właśnie mBank czy DM BOŚ.

 

 

Przewagą DM BOŚ w zakresie inwestowania zagranicznego nad mBankiem jest wciąż formularz W-8BEN, który umożliwia obniżenie podatków od dywidend wypłacanych przez amerykańskie firmy. DM BOŚ wprowadził tę cenną innowację w kwietniu 2022 r., dołączając pod tym względem do XTB i DM Banku Handlowego. Z kolei mBank zapowiedział pracę nad wdrożeniem W-8BEN, jednak wciąż nie zostały one sfinalizowane.

 

🔴 Zwróciliśmy się do działu prasowego mBanku z prośbą o komentarz dotyczący perspektywy na wprowadzenie W-8BEN. Gdy otrzymamy odpowiedź, artykuł zostanie zaktualizowany.

Najlepsze rachunki maklerskie w Polsce

O rachunki maklerskie pytamy w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów. W ostatniej edycji najwięcej pozytywnych ocen zebrały BM PKO BP, DM BOŚ i XTB.

 

Najlepsze rachunki maklerskie według inwestorów indywidualnych – ocena ogólna

⭐⭐ ⭐⭐⭐
BM ING Banku Śląskiego BM Alior Banku BM PKO BP
  BM mBanku DM BOŚ
  BM Pekao XTB
  DM BDM  
  eMakler (mBank)  
  Santander BM  
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2022

 

Zachęcamy też do zapoznania się z pełną treścią rankingu rachunków maklerskich na podstawie głosów inwestorów indywidualnych.

Członkowie SII inwestują taniej

Członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych od lat mogą liczyć na niższe opłaty w szeregu domów maklerskich i platformach inwestycyjnych funkcjonujących na polskim rynku. Informacje o ofertach specjalnych u poszczególnych brokerów zamieszczamy w poniższej tabeli.

 

Nie są to jedyne wymierne korzyści, które oferujemy naszym członkom. Więcej na ten temat w sekcji Zniżki.

 

 

BM Alior Banku Dom Maklerski BOŚ

0,21% prowizji na akcje

6 zł prowizji na kontrakty

0,29% prowizji na akcje
7 zł prowizji na kontrakty
0,35% prowizji na akcje
8,5 zł prowizji na kontrakty

darmowa książka

i kursy inwestycyjne

0,25% prowizji na akcje

6,90 zł na kontrakty 

         

0,29% prowizji na akcje

5 zł na kontrakty

 0,18% prowizji na akcje

0,14% prowizji na obligacje

 0,19% prowizji na akcje

7zł prowizji na kontrakty 

0,13% prowizji na akcje 

darmowe prowadzenie rachunku

 

Zobacz też pozostałe zniżki dla członków SII

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie