Chat with us, powered by LiveChat

mBank wreszcie z niższym podatkiem od dywidend z USA

Skomentuj artykuł
© arsenypopel - stock.adobe.com

Klienci inwestujący za pośrednictwem mBanku musieli wykazać się pewną dozą cierpliwości, ale wreszcie mogą cieszyć się z możliwości obniżenia podatków od dywidend z USA. mBank jest kolejną instytucją, która oferuje inwestorom dobrodziejstwa formularza W-8BEN.

 

mBank szykuje niespodziankę dla inwestorów. Chodzi o podatki od dywidend z USA – informowaliśmy na początku maja. Od tamtej pory inwestorzy często dopytywali o tę kwestię, motywowani wstępnie wyrażoną nadzieją pracowników mBanku o wdrożeniu tego rozwiązania do końca czerwca (sprawa była także zależna od strony amerykańskiej, wobec czego się przeciągnęła). Po blisko sześciu miesiącach można oficjalnie to ogłosić: inwestorzy posiadający rachunki w BM mBanku lub inwestujący za pośrednictwem usług eMakler będą mogli płacić niższe podatki od dywidend wypłacanych przez amerykańskie spółki.

 

Obniżenie podatku z 30% do 15% możliwe jest dzięki zastosowaniu zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Uwaga – polskiemu fiskusowi nadal trzeba oddać brakujące 4%, ponieważ podatek od zysków kapitałowych (w tym dywidend) wynosi w naszym kraju 19%. Z korzystnych rozwiązań skorzystać mogą tylko osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi.

 

Dla porównania, w wariancie bez obniżenia opodatkowania, w USA musimy zapłacić podatek w pełnej wysokości (30%), natomiast w Polsce możemy odliczyć tylko 15% podatku zapłaconego w innym kraju, przez co i tak musimy dopłacić 4%. W efekcie polscy inwestorzy płacić muszą 34% podatku od dywidend z USA.

mBank wybrał automat

Korzystne dla inwestorów rozwiązanie wprowadzone przez mBank już funkcjonuje (wprowadzono je 18 października), jednak oficjalna informacja prasowa banku opublikowana została dziś. Co istotne, w mBanku i eMaklerze nie ma potrzeby składania formularza W-8BEN. Obniżenie podatków zostało wprowadzone w sposób automatyczny.

 

– To rozwiązanie wyczekiwane przez klientów. Wprowadzamy udogodnienie w formie niespotykanej dotąd na polskim rynku. Zdecydowana większość klientów zostanie automatycznie objęta preferencyjnymi stawkami i nie będzie musiała składać żadnych formularzy. Cieszę się, że likwidujemy kolejne bariery. Nasi klienci mogą inwestować globalnie i uczestniczyć w światowych trendach – mówi Maksymilian Skolik, dyrektor biura maklerskiego mBanku.

 

Jak dodaje mBank, nowe rozwiązanie „likwiduje kolejną barierę powstrzymującą niektórych klientów przed inwestowaniem na rynkach innych niż polski, co ułatwi im dywersyfikację portfela o aktywa zagraniczne.”

 

BM mBanku dołącza do nielicznego grona brokerów, którzy umożliwiają swoim inwestorom obniżenie podatków od amerykańskich dywidend. Jako pierwszy możliwość taką zaoferował DM Banku Handlowego, zaś w 2022 r. opcja ta pojawiła się w XTB oraz DM BOŚ. Wszystkie trzy instytucje wymagały od inwestora wypełnienia formularza W-8BEN. W tym roku podobne udogodnienie wprowadził BM PKO BP, gdzie polscy rezydenci podatkowi również nie muszą wypełniać żadnych dokumentów, aby skorzystać z preferencji podatkowych.

 

Ruch mBanku można także rozpatrywać w kontekście wyraźnej już walki o klienta, którą od kilku miesięcy obserwujemy na polskim rynku usług maklerskich. Prym wiodą w niej trzej gracze: XTB (lider przyrostu liczby klientów wg zestawienia KDPW) oraz DM BOŚ i mBank, które ścigają się na coraz niższe prowizje od inwestowania zagranicznego. Stanęło na tym, że oba domy maklerskie obniżyły prowizje minimalne na akcje z USA do 5 PLN / 1,25 USD (zleceń powyżej prowizji minimalnej prowizja nadal wynosi 0,29%). To tyle samo, ile wynosi prowizja minimalna od akcji kupowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Promocje trwają do 8 grudnia 2023 r.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie