Chat with us, powered by LiveChat

Formularz W-8BEN w DM BOŚ. Niższy podatek od dywidend z USA

Skomentuj artykuł

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska jako kolejny broker zaoferował klientom możliwość wypełnienia formularza W-8BEN, który pozwala obniżyć opodatkowanie amerykańskich dywidend. Z takiej opcji skorzystać mogą już klienci XTB, nad rozwiązaniem pracuje też mBank.

 

Dobre wieści dla osób inwestujących w amerykańskie spółki poprzez rachunek w DM BOŚ. Zaoferowanie przez brokera możliwości wypełnienie formularza W-8BEN sprawia, że podatek od dywidend wypłacanych przez spółki z USA wynieść może nie 30%, lecz 15% (w przypadku rezydencji podatkowej w Polsce). Niższa stawka wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a USA. W przypadku rezydencji podatkowej klienta w innym kraju niż Polska, stawka podatku może być inna.

 

Wypełnienie wniosku możliwe jest po zalogowaniu się do rachunku w DM BOŚ – wniosek pojawi się w oknie pop-up. Obniżona stawka podatku zaczyna obowiązywać najpóźniej na początku nowego miesiąca, po miesiącu złożenia wniosku. W przypadku wniosków złożonych po 25 dniu miesiąca, obniżona stawka podatku będzie obowiązywać najpóźniej od 5 dnia następnego miesiąca.

 

Niższa stawka podatku dotyczy tylko spółek mających siedzibę w USA i notowanych na tamtejszych giełdach. Od dywidend ze spółek kanadyjskich, również tych notowanych w USA, pobierana będzie kanadyjska stawka podatku wynosząca 25%. Dodatkowe informacje dotyczące formularza W-8BEN dostępne są na stronie internetowej DM BOŚ.

W-8BEN w praktyce. Uwaga na brakujące 4%

W Polsce dywidendy są objęte podatkiem od zysków kapitałowych (tzw. „podatkiem Belki”). Jego stawka wynosi 19%, więc po skorzystaniu z opcji obniżenia amerykańskiej dywidendy za pomocą W-8BEN (z 30% do 15%) nadal będziemy musieli odprowadzić do urzędu skarbowego brakujące 4%. W przypadku braku W-8BEN obowiązek taki też istnieje, co zwiększa całkowitą stawkę podatku do 34%. Zmiany wprowadzone przez DM BOŚ sprawiają, że jego klienci zapłacą jedynie 15% podatku w USA i 4% w Polsce.

 

🟢 Zobacz też: Wszystko o podatku giełdowym. Jak rozliczyć się z fiskusem z inwestowania?

 

Co istotne, dodatkowa kwota nie zostanie ujęta w informacji PIT-8C przekazywanej przez dom maklerski. W przypadku dywidend od spółek zagranicznych, to na inwestorze ciąży obowiązek wykazania podatku w zeznaniu rocznym (PIT-38).

Rachunek maklerski do inwestowania zagranicą. W-8BEN się przyda

DM BOŚ jest już kolejnym domem maklerskim oferującym formularz W-8BEN. W styczniu tego roku możliwość taką swoim klientom zaoferował XTB. Od kilku lat opcja taka dostępna była w DM Banku Handlowego, który jednak nie komunikował tego szerzej (w przeciwieństwie do XTB czy DM BOŚ).

 

Z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że lista brokerów oferujących ułatwienia dla klientów inwestujących w amerykańskie spółki dywidendowe będzie się wydłużać. Nad rozwiązaniem tym pracuje m.in. mBank.

 

Źródło: Twitter

 

O rachunki maklerskie pytamy w ramach corocznego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Jedną ze składowych części oceny ogólnej jest dostęp do rynków zagranicznych. Pozycja ta jest coraz istotniejsza, bowiem w 2021 r. już 26,9% ankietowanych zadeklarowało posiadanie akcji spółek zagranicznych. To o 8,9 punktu procentowego więcej niż w 2020 r.

Analizę wyników OBI 2021 w tej kategorii znajdziesz w artykule „Najlepsze rachunki maklerskie według inwestorów indywidualnych”.

 

🟢 Najlepsze rachunki maklerskie w Polsce ocena ogólna na bazie opinii inwestorów indywidualnych

(w każdej z grup kolejność alfabetyczna)

 

⭐⭐ ⭐⭐⭐
BM ING Banku Śląskiego BM Alior Banku BM PKO BP
  BM Pekao DM BOŚ
  DM mBanku DM XTB
  DM Santander  
  eMakler (mBank)  
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021

 

Podatki od inwestycji zagranicznych

Więcej o podatkach od inwestycji zagranicznych przeczytać można w poradnikach autorstwa Bartosza Szymy z USStocks.

 

 

Członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych mogą także obejrzeć webinar Bartosza Szymy, który w szczegółowy sposób wyjaśnia kwestie podatkowe związane z zagranicznym inwestowaniem.

 

🟢 Jeśli jesteś członkiem SII, przejdź do webinaru klikając tutaj. W przeciwnym razie, zobacz jak zostać naszym członkiem i jakie korzyści (w tym zniżki) się z tym wiążą.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie