Chat with us, powered by LiveChat

WealthSeed kończy działalność. Inwestorzy muszą szybko się przenieść

Skomentuj artykuł

Klienci WealthSeed otrzymali informację o wypowiedzeniu umowy. Platforma skupi się na oferowaniu usług klientom instytucjonalnym. To kolejny fintech, który rezygnuje z oferowania usług polskim inwestorom indywidualnym.

 

– Pragniemy poinformować, że Zarząd Domu Maklerskiego Fair Place Finance S.A. podjął decyzję o zakończeniu świadczenia usług maklerskich na rzecz klientów indywidualnych realizowanych pod marką WealthSeed. Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową i perspektywy rozwoju na najbliższe lata zdecydowaliśmy się skupić działalność Spółki na oferowaniu usług klientom instytucjonalnym – tymi słowami zaczyna się email, który klienci WealthSeed otrzymali w nocy z 6 na 7 czerwca 2023 r.

 

W dalszej części wiadomości, WealthSeed oficjalnie informuje o zgodnym regulaminem świadczenia usług wypowiedzeniu umowy na świadczenie usług inwestycyjnych i płatniczych. W związku z tym, inwestorzy muszą podjąć konkretne działanie. Okres wypowiedzenia umowy przez WealthSeed trwa 30 dni – w tym czasie klienci mogą nadal wykonywać operacje na swoim koncie, jednak przed jego upływem powinni wycofać wszystkie środki pieniężne i instrumenty finansowe.

 

– Inwestycje w jednostki funduszy inwestycyjnych można sprzedać lub dalej nimi zarządzać poprzez dowolnego innego dystrybutora. Inwestycje w papiery wartościowe mogą zostać sprzedane lub przeniesione do innego domu maklerskiego. Środki pieniężne zgromadzone na indywidualnych rachunkach klientów powinny zostać przelane na inne konto bankowe/płatnicze. Należy przy tym pamiętać, że księgowanie operacji maklerskich trwa nawet kilka dni roboczych i nie należy czekać z działaniami do ostatnich dni okresu wypowiedzenia – przypomina WealthSeed w komunikacie do klientów.

 

W przypadku braku działania ze strony klienta, WealthSeed sam dokona sprzedaży aktywów w imieniu klienta po cenie umożliwiającej realizację transakcji (a więc niekoniecznie najbardziej opłacalnej). Szczegóły dotyczące procesu wycofywania środków z WealthSeed oraz wypowiedzenia umowy znaleźć można na stronie https://wealthseed.eu/faq-wypowiedzenie-umowy.

WealthSeed nie zakwitł

Platforma WealthSeed na dobre wystartowała na początku 2022 r., wraz z premierą aplikacji mobilnej dla inwestorów. WealthSeed oferował możliwość inwestowania na globalnych rynkach, która potem została wzbogacona o ofertę instrumentów z GPW (z niską na tle rynku prowizją w wysokości 0,1%). Za pośrednictwem platformy inwestować można było także w wybrane fundusze inwestycyjne oraz pośrednio w kryptowaluty (poprzez produkty ETP). WealthSeed zapowiadał tez uruchomienie usługi robodoradcy komponującego portfele z ETF-ów dostarczanych przez BlackRock, jednak usługa ta nigdy nie ujrzała światła dziennego.

 

🔴 Platforma WealthSeed oferowała też specjalne warunki dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Osoby, które korzystały z tej oferty, prosimy o zastosowanie się do instrukcji dotyczących wycofania środków.

 

Jak wynika z ostatnich danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, na koniec kwietnia 2023 r. WealthSeed miał 9 816 klientów. To znacznie mniej od deklarowanego na początku 2022 r. celu pozyskania 30 000 klientów w samym ubiegłym roku. Według ówczesnych zapowiedzi, w kolejnych latach spółka chciała powalczyć o klientów w Europie Środkowej i Wschodniej, a następnie wyjść do innych wybranych krajów UE.

 

– Strategiczne decyzje biznesowe wymagają wyboru najbardziej prospektywnych kierunków rozwoju na bazie optymalizacji wykorzystania ograniczonych zasobów ludzkich i kapitałowych. W tym kontekście należy rozumieć wygaszenie usług dla klientów detalicznych na platformie WealthSeed, której model biznesowy zintegrowanego ekosystemu płatniczo-inwestycyjnego jest bez wątpienia przełomowy – mówi, cytowany w informacji prasowej, Filip Lachowski, twórca WealthSeed i prezes Fair Place Finance S.A. Jego ojciec, Sławomir Lachowski, to jeden z twórców sukcesu mBanku. Lachowski senior pełni w WealthSeed rolę przewodniczącego Rady Nadzorczej.

 

O powstaniu, ofercie i perspektywach WealthSeed Filip Lachowski opowiadał w marcowym odcinku podcastu Echa Rynku. Dziś oczywiście materiał ten ma jedynie wartość historyczną.

 

🟢 Zobacz też: Najlepsze rachunki maklerskie w Polsce według inwestorów indywidualnych [OBI]

Aion Bank też się zwinął

Informacja o wypowiedzeniu przez WealthSeed umowy klientom nadeszła kilka dni po tym, jak na zakończenie przyjmowania wpłat zdecydował się Aion Bank, robodoradca oferujący tanie inwestowanie w fundusze ETF.

 

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Aion Bank zwija usługę zarządzania portfelem. Robodoradca przetrwał 2 lata.

Członkowie SII inwestują taniej

Członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych od lat mogą liczyć na niższe opłaty w szeregu domów maklerskich i platformach inwestycyjnych funkcjonujących na polskim rynku. Informacje o ofertach specjalnych u poszczególnych brokerów zamieszczamy w poniższej tabeli.

 

Nie są to jedyne wymierne korzyści, które oferujemy naszym członkom. Więcej na ten temat w sekcji Zniżki.

 

 

BM Alior Banku Dom Maklerski BOŚ

0,21% prowizji na akcje

6 zł prowizji na kontrakty

0,29% prowizji na akcje
7 zł prowizji na kontrakty
0,35% prowizji na akcje
8,5 zł prowizji na kontrakty

darmowa książka

i kursy inwestycyjne

0,25% prowizji na akcje

6,90 zł na kontrakty 

         

0,29% prowizji na akcje

5 zł na kontrakty

 0,18% prowizji na akcje

0,14% prowizji na obligacje

 0,19% prowizji na akcje

7zł prowizji na kontrakty 

0,13% prowizji na akcje 

darmowe prowadzenie rachunku

 

 

zniżka -50% na opłatę za zarządzanie w Finax i brak opłaty za niskie wpłaty do -70% od opłaty za zarządzanie w Portu

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie