Chat with us, powered by LiveChat

Aion Bank zwija usługę zarządzania portfelem. Robodoradca przetrwał 2 lata

Skomentuj artykuł
© cineberg - stock.adobe.com

Aion Bank poinformował klientów o prawdopodobnym zaprzestaniu świadczenia usługi zarządzania portfelem. Klienci zostali poproszeni o likwidację swoich inwestycji u robodoradcy.

 

W miniony weekend klienci Aion Banku otrzymali informację o następującej treści:

 

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

 

W ramach szerszej zmiany naszej strategii komercyjnej podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu oferowania zarządzania portfelem. W związku z tym procesem uprzejmie informujemy, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Aion Bank przestaje świadczyć usługi zarządzania portfelem (nie wcześniej niż 1 września 2023 r.).

 

Należy zauważyć, że od 25 czerwca 2023 r. nie będziemy już przyjmować żadnych dodatkowych środków na Twoje istniejące konta zarządzane w ramach usług zarządzania portfelem. W związku z tym wszelkie przelewy, które będą realizowane od powyższej daty na Twoje konto, zostaną zwrócone nadawcy.

 

W związku z tym uprzejmie prosimy o rozważenie likwidacji swojego portfela przed 1 września 2023 r. według własnego uznania.

 

Posiadający siedzibę w Belgii Aion Bank pojawił się na polskim rynku latem 2021 r. Oprócz usług czysto bankowych, oferował też klientom usługi inwestycyjne w postaci zarządzania portfelem za pomocą robodoradcy, który komponował portfel z ETF-ów od zagranicznych dostawców. Na tle konkurencji Aion wyróżniała kwestia kosztów – zamiast tradycyjnej opłaty wyrażonej jako procent aktywów klienta, Aion stawiał na plany abonamentowe. Przykładowo, dostęp do platformy Globalne Inwestycje kosztował 19,99 zł miesięcznie. Szczegółowo ofertę inwestycyjną Aion Banku opisywałem jeszcze na łamach Bankier.pl, w artykule „Co Aion Bank proponuje inwestorom? Nowy gracz na rynku pasywnego inwestowania”.

 

– Chcemy dać Polakom możliwość globalnego inwestowania. Mamy inflację, która w Polsce jest szczególnie wysoka i napędza boom na nieruchomości. W tym tempie za trzy miesiące w Warszawie nie będzie już mieszkań – mówił w sierpniu 2021 r. w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Karol Sadaj, dyrektor generalny Aion Banku w Polsce. Kilka dni temu pojawiła się informacja o jego odejściu z Aion Banku.

 

Jeszcze przed tym, jak Aion Bank rozesłał cytowaną powyżej wiadomość do swoich klientów, z podobnym apelem do inwestorów zwrócił się ETFmatic. Brytyjski robodoradca, którego Aion Bank przejął w marcu 2021 r., także nie chce przyjmować nowych środków od klientów. Wątek na ten temat pojawił się w serwisie Reddit.com.

 

– Obecnie dokonujemy przeglądu naszych operacji ETF zarówno dla klientów ETFmatic, jak i klientów premium Aion Bank. W ciągu ostatnich dwóch lat rozwinęliśmy naszą działalność Banking-as-a-Service, w wyniku czego rozważamy skoncentrowanie naszej strategii ETF na klientach BaaS w formacie white label. Dostępność naszych innych produktów bankowych dla członków detalicznych pozostaje obecnie bez zmian – wyjaśnienia takiej treści uzyskaliśmy w biurze prasowym Aion Banku.

 

🟢 Zobacz też: Robodoradcy polskiemu rynkowi się przydadzą [Opinia]

 

„Zwinięcie żagli” przez Aion Bank w obszarze inwestycyjnym sprawi, że na polskim rynku robodoradców oferujących ETF-y notowane na światowych giełdach pozostanie trzech graczy, wszyscy rodem z południowych sąsiadów naszego kraju. Od 2019 r. działa u nas słowacki Finax, w 2023 r. do grona robodoradców celujących w polskich klientów dołączyły czeskie Portu i Fondee.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie