Chat with us, powered by LiveChat

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych mocniej w górę. Inflacja i tak wygrywa

Skomentuj artykuł
© Fotokon - stock.adobe.com

Ministerstwo Finansów po raz kolejny podniosło oprocentowanie obligacji oszczędnościowych. Chociaż podwyżka jest mocniejsza niż poprzednio, to oprocentowanie nadal nie nadąża za inflacją.

 

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 maja 2022 r. kupujący obligacje skarbowe będą mogli liczyć na lepsze warunki. To trzecia podwyżka oprocentowania w tym roku – pierwsza zaczęła obowiązywać od lutego, druga od kwietnia. Poprzednie dwie podnosiły oprocentowanie o 0,5 punktu procentowego, ta najnowsza podnosi je o cały punkt procentowy.

 

Warto zauważyć, że wyższe oprocentowanie wprowadzono tylko w wypadku papierów o okresie zapadalności od dwóch lat wzwyż. Trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym nie zanotowały zmian.

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa – oprocentowanie od maja 2022 r.

Oto na jakie warunki mogą liczyć nabywający poszczególne rodzaje obligacji skarbowych w maju 2022 r.:

 

  • Trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (OTS): 1,5% w stosunku rocznym (wcześniej też 1,5%).
  • Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (DOS): 3% w stosunku rocznym (wcześniej 2%).

 

  • Trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowe obligacje skarbowe (TOZ): Przez pierwsze pół roku 3,1% w stosunku rocznym, potem WIBOR6M (wcześniej 2,1%)

 

  • Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI): W pierwszym roku 3,3% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1% (wcześniej 2,3% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 1%).
  • Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO): W pierwszym roku 3,7% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,25% (wcześniej 2,7% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 1%).

 

  • Rodzinne oszczędnościowe sześcioletnie obligacje skarbowe (ROS). W pierwszym roku 3,50% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,5% (wcześniej 2,5% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 1,25%).
  • Rodzinne oszczędnościowe dwunastoletnie obligacje skarbowe (ROD). W pierwszym roku 4% w skali roku, w kolejnych latach inflacja podwana przez GUS + marża 1,75% (wcześniej 3% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 1,5%).

Inflacja ucieka oszczędzającym

Chociaż majowa podwyżka oprocentowania ze strony Ministerstwa Finansów jest wyższa od poprzednich, to obligacjom nadal daleko do zapewnienia pełnej ochrony przed inflacją.

 

Inflacja konsumencka w marcu wyniosła 11%, a w kolejnych miesiącach najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie. To dalece więcej nie tylko od oprocentowania obligacji skarbowych, ale też od referencyjnej stopy procentowej Narodowego Banku Polskiego, która ostatnio podniesiona została do 4,5% (jeszcze wyżej znajduje wskaźnik WIBOR, dyskontujący również przyszłe zmiany stóp banku centralnego). Realna stopa procentowa jest więc w Polsce głęboko ujemna.

 

Źródło: GUS

 

Tymczasem nawet w teorii antyinflacyjne papiery dłużne Skarbu Państwa (cztero- i dziesięcioletnie) w pierwszym roku „skazują” oszczędzających na sztywne i niskie oprocentowanie ustanowione przez resort finansów. Dodatkowo od zysków z obligacji należy odprowadzić podatek od zysków kapitałowych (wyjątek stanowią papiery nabyte w ramach IKE-Obligacje, prowadzonego przez PKO BP).

 

Nikt nie wie, jaka będzie inflacja za 10 miesięcy, a to właśnie od niej będzie zależało oprocentowanie obligacji antyinflacyjnych w kolejnym roku. Dokładnie chodzi o inflację ogłaszaną przez GUS w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego” – dla papierów „przeskakujących” na oprocentowanie w wysokości „inflacja+marża” będzie to inflacja ogłoszona w kwietniu 2023 r. (miesiąc przed majem, kiedy rozpocznie się drugi okres odsetkowy). W kwietniu 2023 r. natomiast dysponować będziemy finalnymi danymi o inflacji w marcu 2023 r.

 

Modyfikację konstrukcji antyinflacyjnych obligacji skarbowych zaproponował niedawno Donald Tusk. Polityk Platformy Obywatelskiej opowiedział się za wprowadzeniem „obligacji antydrożyźnianych”, które w zamyśle miałyby chronić przed inflacją już od pierwszego roku posiadania. Ograniczeniem dla kupujących miałby być natomiast limit kwotowy na jedną osobę. Więcej na ten temat w artykule „Obligacje antydrożyźniane – propozycja Donalda Tuska na walkę z inflacją”.

Rzad chce wesprzeć kredytobiorców

Z kolei dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, podczas przedstawiania pakietu rozwiązań mających wspierać kredytobiorców, zaapelował do banków o zaoferowania Polakom lepszych warunków na depozytach. Więcej na ten temat w artykule „Rząd ma plan wsparcia kredytobiorców. Akcje banków nurkują”.

 

Dalsza ścieżka wzrostu oprocentowania obligacji skarbowych uzależniona będzie od wysokości stóp procentowych. Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na czwartek 5 maja. Rynkowi analitycy zakładają, że stopa referencyjna wzrośnie z 4,5% do 5,25%, choć nie można wykluczyć, że RPP ponownie zaskoczy (w górę lub w dół).

 

🎤 Więcej o inwestycyjnych bezpiecznych przystaniach (m.in. obligacjach skarbu państwa, złocie, nieruchomościach i kryptowalutach) posłuchasz w podcaście „Echa Rynku”).

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych · Echa Rynku #276 — Bezpieczne przystanie

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie