Chat with us, powered by LiveChat

Oprocentowanie obligacji skarbowych wreszcie w górę

Skomentuj artykuł
© Holbinski - stock.adobe.com

Ministerstwo Finansów ogłosiło nowe warunki dotyczące emisji obligacji oszczędnościowych. Chociaż NBP podniósł stopy procentowe już w październiku, to atrakcyjność oferty obligacji skarbu państwa wzrośnie dopiero od lutego.

 

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, od 1 lutego kupujący detaliczne obligacje skarbowe będą mogli liczyć na lepsze warunki niż wcześniej. Na decyzję tę oszczędzający oczekiwali od początku października, kiedy Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od 9 lat podniosła stopy procentowe. Od tamtej pory RPP podwyższyła stopy łącznie czterokrotnie (w sumie z 0,1% do 2,25%).

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa – nowe oprocentowanie

Oto, na jakie warunki mogą liczyć nabywający obligacje skarbowe:

 

  • Trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (OTS): 1% w stosunku rocznym (wcześniej 0,5%).

 

  • Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (DOS): 1,50% w stosunku rocznym (wcześniej 1%).

 

  • Trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowe obligacje skarbowe (TOZ): Przez pierwsze pół roku 1,6% w stosunku rocznym, potem WIBOR6M (wcześniej 1,1%).

 

  • Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI): W pierwszym roku 1,8% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1% (wcześniej 1,3% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 0,75%).

 

  • Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO): W pierwszym roku 2,2% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,25% (wcześniej 1,7% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 1%).

 

Nową ofertę otrzymają także beneficjenci programu 500+, który przeznaczają środki na zakup rodzinnych obligacji.

 

  • Rodzinne oszczędnościowe sześcioletnie obligacje skarbowe (ROS). W pierwszym roku 2,00% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,5% (wcześniej 1,5% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 1,25%).

 

  • Rodzinne oszczędnościowe dwunastoletnie obligacje skarbowe (ROD). W pierwszym roku 2,50% w skali roku, w kolejnych latach inflacja podwana przez GUS + marża 1,75% (wcześniej 2% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 1,5%).

 

Ważna uwaga – w przypadku obligacji indeksowanych pod uwagę brany jest wskaźnik inflacji dotyczący 10. miesiąca po rozpoczęciu nowego okresu. Przykładowo, dla obligacji kupionych w lutym 2022 r. będzie to inflacja z grudnia 2022 r. (która ogłoszona zostanie dopiero w styczniu 2023 r.).

 

Obliczając zysk z obligacji należy pamiętać o podatku od zysków kapitałowych (tzw. „podatek Belki”), który wynosi 19%. Sposobem na uniknięcie tego podatku może być zakup obligacji skarbowych w ramach konta IKE. Jedyną instytucją umożliwiającą zakup obligacji skarbowych w ten sposób jest PKO BP (za pośrednictwem rachunku IKE-Obligacje lub Super IKE).

Co dalej ze stopami procentowymi?

Zakładając, że Ministerstwo Finansów będzie aktualizować ofertę obligacji skarbu państwa wraz ze wzrostem stóp procentowych (choć jak widzimy, reakcja ta nie musi być natychmiastowa), w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać kolejnych zmian na korzyść dla oszczędzających.

 

Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 2,25% i daleka jest od tego, co przewidywali ekonomiści oraz rynek (ok. 4%). Co więcej, w ostatniej wypowiedzi prezes Adam Glapiński zasugerował wręcz, że należy się spodziewać jeszcze wyższych stóp.

 

- Będę starał się przekonać członków Rady Polityki Pieniężnej do wydłużenia cyklu podwyżek stóp w tym roku - zadeklarował Glapiński w rozmowie z Bloombergiem.

 

Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na wtorek 8 lutego.

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie