Chat with us, powered by LiveChat

Obligacje antyinflacyjne w odwrocie. Stałe trzylatki hitem sprzedaży

Skomentuj artykuł
NataSel/AdobeStock

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa znów wzrosła i to do jednego z najwyższych poziomów w historii. Hitem sprzedażowym są obligacje trzyletnie, o wysokim i stałym oprocentowaniu. Obligacje antyinflacyjne, a więc poprzedni hit, w odwrocie.

 

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w kwietniu 2024 r. wartość sprzedanych obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa wyniosła na 7,055 mld zł. To najwyższy wynik od października 2023 r., gdy obligacji sprzedano nieznacznie więcej (7,177 mld zł). W szerszej perspektywie to czwarty najwyższy wynik w historii – więcej obligacji oszczędnościowych ministerstwo finansów sprzedało tylko w czerwcu (14,073 mld zł) i lipcu 2022 r. (10,333 mld zł).

 

Od początku bieżącego roku zakupy obligacji oszczędnościowych wyniosły już 22,54 mld zł co jest najlepszym otwarciem roku w historii – w 2023 r. było to 14,43 mld zł, a w 2023 r. 9,65 mld zł).

 

 

W kwietniu wyraźniej wyhamował popyt na obligacje kupowane w ramach IKE. To zjawisko, które szerzej opisywaliśmy w lutym, ma charakter sezonowy – najwięcej wpłat na rachunki emerytalne Polacy dokonują pod koniec oraz na początku roku.

 

 

Zakupy poprzez IKE-Obligacje (oferowane w PKO BP i Pekao SA) pod względem kwotowym wyniosły 81,2 mln zł, co procentowo odpowiadało za 1,2% zakupów wobec 1,8% w marcu, 3% w lutym i 5,7% w styczniu. Dane MF nie uwzględniają zakupów na rachunki IKZE-Obligacje, które od końca ubiegłego roku dostępne jest w PKO BP.

 

🟢 Zobacz też: IKZE-Obligacje w PKO BP. Nowy sposób na inwestowanie bez podatku Belki

 

W kwietniowych danych o sprzedaży obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa na pierwszy plan wybija się kwestia zamiany obligacji. Przypomnijmy – zamiana obligacji polega na tym, że zamiast wycofywać środki z wykupionych przez Skarb Państwa obligacji, inwestorzy zdecydowali się od razu zainwestować je na preferencyjnych warunkach. W ramach zamiany za każdą sztukę obligacji płaci się 99,9 zł zamiast 100 zł (choć w przeszłości zdarzały się większe promocje).

 

Z 7,055 mld zł sprzedanych obligacji aż 25,8% stanowiła zamiana obligacji. Dla porównania, rok temu odsetek zamiany był dwukrotnie niższy.

 

 

W tym kontekście warto wspomnieć, że kwietniową sprzedaż mogło podbić jeszcze jedno zjawisko. Mowa o wcześniejszym wykupie obligacji antyinflacyjnych starych serii, po to, aby nabyć obligacje nowych serii. W ten sposób oszczędzający mogli „załapać się” na wyższe oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania, zamiast paść ofiarą indeksowania obligacji za pomocą obecnych odczytów inflacji, które są relatywnie niskie.

 

Pełną logikę takiego rozumowania wraz z obliczeniami i dodatkowymi warunkami (np. na IKE/IKZE) przedstawiliśmy w artykule z lutego: Obligacje skarbowe i antyinflacyjne dylematy. Wykup przed terminem może się opłacać.

Obligacje trzyletnie rządzą

W strukturze sprzedaży lutowej oferty obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa na pierwszy plan wybijają się obligacje trzyletnie (52,6%) o oprocentowaniu stałym, wynoszącym 6,4% rocznie. To atrakcyjny poziom oprocentowania na tle oferowanego przez lokaty czy konta oszczędnościowe w bankach. To też wyraźnie więcej od aktualnej inflacji, a nawet od prognoz dotyczących inflacji na koniec roku.

 

 

Drugie miejsce zajmują popularne od lat antyinflacyjne obligacje czteroletnie (22,3%), zaś ich dziesięcioletni odpowiednik (5,4%) uplasował się nawet za obligacjami rocznymi (13,3%) indeksowanymi stopą procentową NBP. Znacznie mniejszą popularnością cieszyły się obligacje trzymiesięczne (1,8%), dwuletnie (3,8%) oraz sześcio- i dwunastoletnie, dostępne tylko dla beneficjentów 800+ (0,3% i 0,4%).

 

Opis majowej oferty obligacji oszczędnościowych znajdziesz w artykule Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa trzymają oprocentowanie mimo spadku inflacji. Warunki sprzedaży obligacji oszczędnościowych SP w czerwcu poznamy pod koniec maja.

 

💡 Wszelkie niezbędne informacje dotyczące inwestowania w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa znajdziesz w naszym obszernym poradniku.

Obligacje antyinflacyjne: czym są, gdzie kupić i czy warto? [Poradnik]

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie