Chat with us, powered by LiveChat

Promocja na obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa dobiegła końca

Skomentuj artykuł
© MOZCO Mat Szymański - stock.adobe.com

Ministerstwo Finansów postanowiło pogorszyć warunki oferty obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, póki co w zakresie zamiany obligacji. Przed nami prawdopodobne obniżki stóp procentowych, które zapewne obniżą też oprocentowanie rządowych papierów.

 

Wrześniowa oferta obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa przyniosła zakończenie promocji, która obowiązywała w czerwcu, lipcu i sierpniu. Polegała ona na atrakcyjniejszych warunkach oferowanych osobom, postanowiły dokonać zamiany obligacji – zamiast decydować się na wycofanie środków po zapadnięciu obligacji danej serii, zdecydowały się przeznaczyć te pieniądze na kupno kolejnych obligacji.

 

W ramach promocji, w sierpniu 2023 r. cena zamiany obligacji wynosiła:

 

  • 100,00 zł – dla obligacji 3-miesięcznych (OTS1123)
  • 99,80 zł – dla obligacji 1-rocznych (ROR0824)
  • 99,70 zł – dla obligacji 2-letnich (DOR0825)
  • 99,60 zł – dla obligacji 3-letnich (TOS0826)
  • 99,50 zł – dla obligacji 4-letnich (COI0827)
  • 99,40 zł – dla obligacji 10-letnich (EDO0833)

 

We wrześniu, gdy nie będzie już promocji, cena zamiany obligacji wynosić będzie:

 

  • 100,00 zł – dla obligacji 3-miesięcznych (OTS1223)
  • 99,90 zł – dla obligacji 1-rocznych (ROR0924)
  • 99,90 zł – dla obligacji 2-letnich (DOR0925)
  • 99,90 zł – dla obligacji 3-letnich (TOS0926)
  • 99,90 zł – dla obligacji 4-letnich (COI0927)
  • 99,90 zł – dla obligacji 10-letnich (EDO0933)

 

Innymi słowy, Ministerstwo Finansów przestanie doceniać osoby, które decydują się na zamianę obligacji oraz wybór obligacji o długim terminie zapadalności. „Im dłuższą obligację kupisz w zamianie, tym zyskasz więcej” – tak resort finansów reklamował wakacyjną promocję.

 

Zamierzasz wreszcie ogarnąć swoje finanse? Myślisz o oszczędzaniu, aby uciec inflacji? Chcesz zacząć inwestować?

 

Przyjdź na Forum Finansów i Inwestycji 2023 r. Zarejestruj się już dziś, całkowicie za darmo!

 

 

Zamiana obligacji rozpoczyna się 4 dnia roboczego poprzedzającego pierwszy dzień miesiąca wykupu danej obligacji, zaś kończy 3 dnia roboczego poprzedzającego dzień wykupu obligacji.

 

Trudno nie odnieść wrażenia, że wakacyjna promocja MF kierowana była do osób, które rok temu zakupiły obligacje w szczycie zainteresowania tą formą inwestowania. W czerwcu 2022 r., po tym gdy do oferty wprowadzono nowe papiery, a w debacie publicznej głośno było o obligacjach kupionych przez premiera Mateusza Morawieckiego, sprzedaż wystrzeliła do niespotykanych wcześniej poziomów. Dane o sprzedaży i zamianie obligacji latem 2023 r. pokazują, że część z tych środków pozostała w obligacjach skarbowych kolejnych emisji.

 

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa we wrześniu 2023 r.

Bez zmian względem sierpnia pozostało natomiast oprocentowanie obligacji detalicznych Skarbu Państwa we wrześniu. Parametry oferty nie zmieniają się od października 2022 r.

 

 

📊 Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa we wrześniu 2023 r:

 

  • 3-miesięczne stałoprocentowe (OTS): 3% w stosunku rocznym

 

  • Roczne oszczędnościowe obligacje skarbowe oparte o stopę referencyjną NBP (ROR): w pierwszym miesiącu 6,75% w stosunku rocznym, później stopa referencyjna NBP

 

  • Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe oparte o stopę referencyjną NBP (DOR): w pierwszym miesiącu 6,85%, później stopa referencyjna NBP + marża 0,1%

 

  • Trzyletnie oszczędnościowe stałoprocentowe obligacje skarbowe (TOS): 6,85% w skali roku

  • Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI): W pierwszym roku 7% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1%

  • Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO): W pierwszym roku 7,25% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,25%

  • Rodzinne oszczędnościowe sześcioletnie obligacje skarbowe (ROS): W pierwszym roku 7,2% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,5%

  • Rodzinne oszczędnościowe dwunastoletnie obligacje skarbowe (ROD): W pierwszym roku 7,5% w skali roku, w kolejnych latach inflacja podawana przez GUS + marża 1,75%

 

💡 Wszelkie niezbędne informacje dotyczące inwestowania w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa znajdziesz w naszym obszernym poradniku.

Obligacje antyinflacyjne: czym są, gdzie kupić i czy warto? [Poradnik]

Kiedy zmieni się oprocentowanie obligacji oszczędnościowych?

Ministerstwo Finansów ma swobodę w kształtowaniu warunków oferty obligacji oszczędnościowych, jednak doświadczenie uczy, że oprocentowanie obligacji detalicznych jest powiązane z wysokością stóp procentowych NBP. Oferta z oprocentowaniem na obecnym poziomie została ogłoszona w październiku 2022 r., tuż po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej podniosła referencyjną stopę procentową do 6,75% oraz – jak okazało się później – zakończyła trwający od października 2021 r. cykl podwyżek stóp procentowych, w ramach którego stopy podniesiono z 0,1%, co było najniższym poziomem w historii.

 

 

W przeszłości zdarzało się, że zmiana oprocentowania następowała z pewnym poślizgiem względem decyzji RPP. Tak było choćby w przypadku początku ostatniego cyklu podwyżek (pierwsza podwyżka stóp RPP w październiku 2021 r., pierwsza zmiana oprocentowania w styczniu 2022 r.). Mowa o zmianie oprocentowania obligacji indeksowanych inflacją, w przypadku których jedynie w pierwszym roku obowiązuje stawka ustalona przez Ministerstwo Finansów (powiększona o marżę), zaś w latach kolejnych oprocentowanie wynika z rocznego wskaźnika inflacji opublikowanego w miesiącu przed naliczeniem nowego oprocentowania. W praktyce polega to na tym, że obligacje kupione np. we wrześniu 2023 r. będą indeksowane inflacją za lipiec 2024 r. Gdy mówimy o obligacjach sztywno powiązanych ze stopą inflacji NBP, wówczas zmiana oprocentowania jest automatyczna.

Gorący przełom lata i jesieni

Po wakacjach, ekonomicznym tematem numer jeden w Polsce będzie decyzja RPP ws. stóp procentowych. Kolejne posiedzenie decyzyjne odbędzie się 12-13 września (przesunięto je z 5-6 września). Konsensus ekonomistów podpowiada, że stopa referencyjna zostanie obniżona z 6,75% do 6,5%. Przewidywania te wzmocnić może wstępny odczyt inflacji za sierpień, który poznamy w najbliższy czwartek (31.08). Zdaniem ekonomistów, inflacja spadła z 10,8% w lipcu do 10,2%.

 

Po wrześniowej decyzji RPP wciąż będzie sporo czasu na to, aby kupić obligacje skarbowe wrześniowej emisji. Kolejny komunikat Ministerstwa Finansów, dotyczący oprocentowania obligacji SP w październiku 2023 r., poznamy pod koniec września. W tym kontekście warto też pamiętać, że będzie to ostatnia prosta przed wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na 15 października.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie