Chat with us, powered by LiveChat

Ostatni moment na wpłaty na IKE, IKZE i OIPE w 2023 r.

Skomentuj artykuł
Mukhlesur/AdobeStock

To już ostatnie godziny na to, aby wykorzystać limity wpłat na IKE, IKZE i OIPE przypadające na 2023 r. W 2024 r. wpłacić będzie można jeszcze więcej.

 

Pod koniec roku wiele osób robi już plany na rok przyszły. W przypadku inwestowania długoterminowego w polskich realiach nie warto jednak odkładać niektórych decyzji na nowy rok. Mowa np. o wpłatach na rachunki IKE, IKZE i OIPE, któe umożliwiają inwestowanie bez podatku Belki.

 

Każdy z tych rachunków posiada limit wpłat, który wykorzystać można tylko do końca roku kalendarzowego. W przeciwnym razie limit ten przepadnie i nigdy już nie będzie można z niego skorzystać (oczywiście otworzy się kolejny limit).

 

W tym roku Sylwester przypada w niedzielę, wobec czego wszelkie operacje bankowe należy wykonać odpowiednio wcześnie. Z pomocą pójść może zlecenie przelewu ekspresowego, dzięki któremu za dodatkową opłatą przesłać można pieniądze poza standarodowym harmonogramem sesji przelewów międzybankowych.

 

Limity wpłat w 2023 r.

  • IKE –  20 805 zł
  • IKZE – 8 322 zł (limit podstawowy) lub 12 483 zł (limit dla osób prowadzących działalność gospodarczą) 
  • OIPE – 21 312

 

Co ważne, aby skorzystać z limitów przypadających na 2023 r. środków wcale nie trzeba inwestować. Wystarczy wykonać przelew i zaksięgować środki jeszcze w starym roku – inwestycji możemy dokonywać już w nowym roku.

 

🟢 Zobacz też: Oszczędzanie na emeryturę oczami młodych Polaków. Brak zaufania do polityków i alergia na ryzyko

 

Jednocześnie przypominamy, że w 2024 r. rosną limity wpłat na rachunki emerytalne.

 

Limity wpłat w 2024 r. 

 

  • IKE –  23 472 zł
  • IKZE – 9388,80 zł (limit podstawowy) lub 14 083,20 zł (limit dla osób prowadzących działalność gospodarczą)
  • OIPE –  23 472 zł

 

Wszystkie potrzebne informacje na temat oszczędzania długoterminowego na emeryturę znajdziesz w naszych poradnikach:

 

🟢 IKE – wszystko, co warto wiedzieć. Limity, podatek, rodzaje inwestycji, gdzie założyć

🟢 IKZE – co to jest, jak działa i czy warto założyć? Poznaj wady i zalety IKZE

🟢 IKE czy IKZE – co bardziej się opłaca? Poznaj różnice i zdecyduj, co wybrać

🟢 Pracownicze Programy Emerytalne – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

🟢 OIPE – europejska emerytura. Nowy sposób na inwestowanie bez podatku Belki

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie