Chat with us, powered by LiveChat

Co dalej z podatkiem Belki? RPO pyta minister finansów, inwestorzy czekają na konkrety

Skomentuj artykuł
© MOZCO Mat Szymański, Vlad Chorniy - stock.adobe.com

Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie zwrócił się do minister finansów o stanowisko w sprawie likwidacji podatku Belki. Sprawa przeciąga się, a komunikacja ze strony resortu finansów nie jest spójna.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek ponownie zwrócił się do minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej o przedstawienie informacji w sprawie prac nad zmianami w podatku Belki. Pierwszą inicjatywę RPO opisywaliśmy pod koniec czerwca 2022 r.

 

– Z docierających do mnie sygnałów wynika, że obywatele z niecierpliwością oczekują na reformę tzw. „podatku Belki” oraz na wskazanie przybliżonego harmonogramu prac legislacyjnych w tym obszarze. Niepokoją ich także niektóre informacje pojawiające się w przestrzeni medialnej wskazujące, że w najbliższym czasie Ministerstwo Finansów nie planuje jednak wdrożenia zmian w zakresie opodatkowania zysków kapitałowych – czytamy w piśmie RPO do MF.

 

W dokumencie rzecznika wskazana została relacja ze styczniowego spotkania przedstawicieli resortu finansów z członkami Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. „Ministerstwo Finansów nie planuje także zmian w zakresie opodatkowania zysków kapitałowych tzw. podatkiem Belki oraz zmian w podatku od sprzedaży detalicznej” – czytamy w relacji.

 

Od tamtej pory w przestrzeni publicznej pojawiły się także inne wypowiedzi reprezentantów MF dotyczące podatku, w tym autorstwa samej minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.

 

– Na dzisiaj prace nad podatkiem Belki nie są prowadzone, ale uważam, że powinien on mieć charakter progresywny. Kosztem być może bardzo niewielkiej jego podwyżki, np. do 20 proc., powinna zostać wprowadzona hojna kwota wolna, dzięki której mniejsi inwestorzy byliby zwolnieni z obciążeń – powiedziała z kolei pełnomocniczka ministra finansów ds. SRRK Katarzyna Szwarc w wywiadzie dla PAP Biznes opublikowanym 6 marca.

 

– Ministerstwo Finansów jest na zaawansowanym etapie prac nad przepisami w zakresie podatku Belki dotyczącymi kompensacji zysków i strat z giełdy oraz funduszy inwestycyjnych. Jednocześnie kontynuujemy prace analityczne nad kwotą wolną w podatku Belki, jednak na chwile obecną prace legislacyjne w tym zakresie nie są prowadzone – taką informację uzyskaliśmy 13 marca w biurze prasowym Ministerstwa Finansów.

 

Brak czytelnej komunikacji ze strony MF w sprawie istotnej dla inwestujących i oszczędzających Polaków zwrócił także uwagę Rzecznika Praw Obywatelskich, który zaapelował o przedstawienie jasnego stanowiska co do postępu prac oraz przybliżonego terminu ich zakończenia.

 

– W celu rozwiania pojawiających się wątpliwości, mając za podstawę ustawę o Rzeczniku Praw Obywatelskich, zwracam się z uprzejmą prośbą do Pani Minister o przedstawienie stanowiska co do postępu prac legislacyjnych w tym obszarze. W miarę możliwości proszę także o przekazanie informacji na temat konkretnych rozwiązań, jakie są obecnie brane pod uwagę, a także przybliżonego terminu sfinalizowania tych prac przez resort finansów – dodaje rzecznik.

SII monitoruje temat zmian w podatku Belki

Podatek Belki to jedna z głównych bolączek inwestorów indywidualnych, dlatego Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych bacznie przygląda się tematowi zmian w tym podatku. Propozycje formułowane w ostatnich miesiącach przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów spotkały się z odpowiedziami ze strony SII. Znajdziesz je w artykułach:

 

 

Wszelkie bieżące informacje i komentarze dotyczące zmian w podatku Belki zamieszczamy pod tagiem: Podatek giełdowy.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie