Chat with us, powered by LiveChat

RPO apeluje o likwidację lub zmianę „podatku Belki”. Koszmar inwestorów wreszcie zniknie?

Skomentuj artykuł
© Tomasz Warszewski - stock.adobe.com

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Finansów o likwidację lub istotną redukcję podatku od zysków kapitałowych. Z badań wynika, że „podatek Belki” to jedna z głównych bolączek polskiego rynku kapitałowego wskazywany inwestorów indywidualnych.

 

Marcin Wiącek, RPO od lipca 2021 r., poprosił minister finansów Magdalenę Rzeczkowską o stanowisko co do zasadności likwidacji „podatku Belki”, ewentualnie ograniczenia jego zakresu lub obniżenia stawki tego podatku.

 

– RPO zwraca uwagę na tę sprawę w związku ze skargami obywateli oraz pytaniami mediów. Skarżący podkreślają, że „podatek Belki” wpływa negatywnie nie tylko na chęć oszczędzania i gromadzenia kapitału, zwłaszcza na lokatach i kontach oszczędnościowych, ale także na chęć inwestowania – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie RPO.

 

Jak dodaje rzecznik, problem dotyczy głównie mniej zamożnych obywateli, co ma szczególne konsekwencje w czasie wysokiej inflacji. W czerwcu roczna dynamika cen w Polsce wyniosła 13,9%, a wszystko wskazuje na to, że na tym nie koniec.

 

RPO przypomina, że „podatek Belki” funkcjonuje od 2002 r. i początkowo miało być to rozwiązanie tymczasowe, uzasadnianie przez napiętą sytuację budżetową.

 

– Zmiany w ustawie o PIT polegały wtedy m.in. na uchyleniu zwolnienia przedmiotowego, które zakładało, że wolne od podatku były odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych, z wyjątkiem rachunków bankowych utrzymywanych w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą. Ponadto wprowadzono opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w wysokości 20% uzyskanego przychodu, odsetek i innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych na podstawie odrębnych przepisów – dodaje Marcin Wiącek.

 

Warto przypomnieć, że obowiązująca dziś stawka 19% wprowadzona została dopiero w 2004 r., a zakres podatku rozszerzono na dochody kapitałowe pochodzące z innych form inwestycji (w tym papiery wartościowe). Mimo lat dyskusji, podatek wciąż obowiązuje (Trybunał Konstytucyjny uznał jego zgodność z ustawą zasadniczą).

Inwestorzy narzekają na „Belkę”

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wielokrotnie apelowało o zmiany w podatku od zysków kapitałowych. Kompleksowy pakiet propozycji zmian przedstawiliśmy w 2019 r., w ramach konsultacji publicznych nad Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK).

 

Istnienie podatku od zysków kapitałowych regularnie jest uznawany przez inwestorów indywidualnych za największą bolączkę polskiego rynku.

 

Źródło: OBI

 

W ciągu ostatniej dekady tylko raz zdarzyło się, że odpowiedź ta nie była wskazywana najczęściej (w 2015 r. „wygrała” niska płynność z wynikiem 39%).

 

🟢 Kompendium wiedzy na temat „podatku Belki” znajdziesz w sekcji Wszystko o podatku giełdowym

 

Przykładowe artykuły:

 

UOKiK też w obronie inwestorów

To już druga w tym tygodniu interwencja organów publicznych w sprawie niepokojącej inwestorów. Wczoraj Urząd Ochrony Kontroli i Konsumentów zapowiedział wszczęcie postępowania sprawdzającego dotyczącego podwyżki opłat za inwestowanie zagraniczne w mBanku.

 

🟢 Więcej na ten temat w artykule „UOKiK przyjrzy się podwyżce opłat dla inwestorów w mBanku. Kara może być surowa”.

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie