Chat with us, powered by LiveChat

Ukraina, Rosja i surowce. Oto co prognozuje Dorota Sierakowska z DM BOŚ

Skomentuj artykuł

Od momentu lutowej inwazji Rosji na Ukrainę ceny surowców są jednym z najgorętszych tematów na świecie. Oto jakie prognozy stawia w swoim najnowszym raporcie Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ .

 

Od ponad dwóch miesięcy ceny surowców rozpalają emocje na całym świecie. Mowa nie tylko o ropie naftowej, gazie czy węglu, lecz także towarach rolnych czy metalach szlachetnych. W najbardziej gorącym momencie wojny trend był jasny – surowce drożały w obliczu obaw o zerwanie łańcuchów dostaw (ze względu na sankcje) oraz niepewności na rynku akcji. Potem sytuacja nieco się skomplikowała, a scenariusze na przyszłość zaczęły się mnożyć.

 

Źródło: Stooq

 

Wzrost cen surowców w wielu regionach świata znalazł przełożenie na największą od dekad inflację konsumencką (w Polsce wynosi już 11%), przez co politycy zaczęli mówić o zjawisku „Putinflacji”.  Nie wdając się w to, jaki procent inflacji „był już na stole” zanim 24 lutego Rosja napadła na Ukrainę (i tak musielibyśmy się zmierzyć z inflacją popandemiczną, napędzoną hojnymi programami wsparcia gospodarki), przyjrzyjmy się temu, jakie są obecne prognozy dla cen surowców. Jak bowiem wiadomo, „przeszłe wyniki nie gwarantują zysków”.

Surowcowe scenariusze na 2022 r.

W raporcie „Ukraina, Rosja i surowce” Dorota Sierakowska z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska przedstawia swoje przewidywania odnośnie tego, jak wojna będzie wpływała na rynki surowcowe do końca 2022 r. Pełną treść raportu pobrać można klikając w ten link. Poniżej zajmiemy się tylko głównymi jego wątkami dla poszczególnych rodzajów surowców.

 

🛢️ Surowce energetyczne – scenariusz bazowy: konsolidacja

 

„Po szoku, jakiego ceny surowców energetycznych doznały w I kw. 2022 r., kolejne miesiące mogą przynieść spadki cen i reorganizację światowego handlu tą grupą surowców”

 

„Potencjalne wstrzymanie importu surowców energetycznych z Rosji do UE mogłoby doprowadzić do zwyżek, lecz raczej średnioterminowych – w kontekście kilku miesięcy”

 

Uwaga – raport powstał przed wstrzymaniem przez Gazprom dostaw gazu do Polski.

 

⚙️ Metale przemysłowe – scenariusz bazowy: wzrost

 

„Widmo spowolnienia gospodarczego będzie negatywnie wpływać na popyt na metale, jednak wyzwania związane z ich produkcją w innych częściach świata niż Rosja czy Ukraina, jak również chęć dywersyfikowania portfolio przez wielu inwestorów właśnie o szeroką gamę surowców, mogą powstrzymać notowania metali przed istotnymi zniżkami”

 

🥇 Metale szlachetne – scenariusz bazowy: wzrost

 

„W okresie podwyższonej inflacji, złoto ma szansę kontynuować zwyżki, zwłaszcza że zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne zostało już uwzględnione w cenach”

 

„Wraz ze złotem, na zwyżki może liczyć silnie skorelowane z nim srebro, podczas gdy ceny platyny i palladu prawdopodobnie wzrosną na skutek zaburzeń w dostawach palladu i substytucji palladu platyną w branży samochodowej”

 

🌽 Towary rolne – scenariusz bazowy: wzrost

 

„Po pierwszym, krótkoterminowym szoku podażowym, którego ten rynek doświadczył na przełomie lutego i marca 2022 roku, przyjdzie czas na długofalowe skutki konfliktu”

 

„Mniejszy areał zasiewów oraz obecny niedostatek nawozów wpłynie bowiem na produkcję wielu towarów rolnych w kolejnych miesiącach”

 

⌛ Długi horyzont

 

Wykraczając poza 2022 r., autorka raportu dzieli cztery grupy surowców na te, które mają największe szanse na zwyżki (metale szlachetne, towary rolne) oraz te, w przypadku których najprawdopodobniej wystąpią umiarkowane wzrosty lub przedłużająca się konsolidacja (metale przemysłowe, surowce energetyczne).

 

Rozwinięcie tez przedstawionych w podsumowaniu raportu znaleźć można w pełnej jego treści, dostępnej po kliknięciu w poniższy link.

Pobierz raport

Jak inwestować w surowce – webinar dla członków SII

Osobom, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w surowce polecamy webinar „Inwestowanie w surowce przy ograniczonych zasobach czasu” prowadzony przez Dorotę Sierakowską.

 

W trakcie webinaru poruszone zostały następujące kwestie:

 

  • Jak inwestować na rynkach surowcowych, dysponując niewielką ilością czasu?
  • Które instrumenty finansowe oparte o surowce są najlepsze dla zabieganych?
  • Jaką strategię inwestycyjną przyjąć, aby zminimalizować ryzyko i emocje?

 

Zapis webinaru dostępny jest wyłącznie dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na poziomie rozszerzonym (zobacz jak nim zostać).

Przejdź do webinaru

 

Jednocześnie przypominamy, że każdy członek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualny jest uprawniony do zniżek w DM BOŚ. Więcej informacji znajdziesz na podstronie domu maklerskiego w sekcji Zniżki.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie