Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (17.10.2022) – Brak sygnału zakończenia bessy na indeksach

Skomentuj artykuł
© Maciek905 - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.

DAX

Indeks DAX znajduje się w trendzie spadkowym. W ostatnim czasie doszło do pogłębienia tegorocznego minimum, gdzie kurs napotkał na wsparcie okolic 11879 pkt. Następnie doszło do próby ataku przez stronę kupującą, w kierunku strefy oporu między 12436 pkt., a 12600 pkt. Niestety na tych poziomach kurs napotyka spore problemy z przebiciem się. Tak zakończył się ubiegły tydzień, gdzie świeca piątkowa wyraźnie wskazuje na możliwość odbicia od oporu i przejście do dalszej korekty. Krótkoterminowe wsparcie znajduje się na poziomie 12241 pkt., a w przypadku przebicia i marszu w kierunku niższych poziomów cenowych, kolejne to 11879 pkt. Gdyby natomiast doszło do pogłębienia się spadków to kolejnym poziomem, który mógłby wesprzeć cenę jest 11452 pkt. Na tą chwilę brakuje sygnału, który spowodowałby odwrócenie trendu spadkowego, a pogłębienie bessy jest ciągle bazowym scenariuszem.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG 20

Notowania WIG20 znajdują się w trendzie spadkowym od końca 2021 roku. W tym czasie indeks zdołał skorygować już o ponad 45%. W tej chwili broni się wsparcie okolic 1370 pkt. Jednak cały czas brakuje sygnału do zakończenia wspomnianego trendu spadkowego. Gdyby doszło do przebicia wspomnianego wsparcia dołem, to należałoby oczekiwać wsparcia w okolicach 1250 pkt., natomiast gdyby doszło do mocniejszego odbicia to byki mogłyby dążyć do osiągnięcia poziomu okolic 1500 pkt. Scenariusz kontynuacji bessy jest wciąż aktualny, jednak z uwagi na podwójny test dołka okolic 1370 pkt. można by było zakładać, że popyt spróbuje kontrataku, jako korekta w trendzie spadkowym.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie