Chat with us, powered by LiveChat

Bartłomiej Krupa (Votum S.A.): „Aktualnie zbliżamy się do łącznej liczby 7000 pozwów skierowanych do sądu”

Skomentuj artykuł

W piątek, 11 września 2020 r., na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Bartłomiejem Krupą, Prezesem Zarządu Votum SA. Pytania dotyczyły m.in. kwestii spraw frankowych, fotowoltaiki, czy też wyników finansowych.

Sprawy dotyczące kredytów frankowych

Inwestorzy w swoich pytaniach wiele miejsca poświęcili podczas czatu sprawom dotyczącym kredytów frankowych, w tym m.in. kwestiom dotyczącym rozliczeń z klientami. Uczestnicy pytali również o banki przeciwko którym Spółka występuje w sporach sądowych.

 

Aktualnie najwięcej spraw toczy się przeciwko bankom, które w swoich zasobach posiadają największe portfele kredytów indeksowanych i denominowanych do kursu waluty CHF, wśród których można wymienić mBank, Bank Millennium czy PKO BO. Wartość portfela zgłoszonych roszczeń zarówno na etapie postępowania przedsądowego oraz postępowania sądowego wynosi 1,1 mld – wyjaśnił Bartłomiej Krupa, Prezes Zarządu Votum S.A.

 

Nasze ceny w części dotyczącej success fee kształtują się na poziomie pomiędzy 5% brutto a 30% brutto. Udział poszczególnych umów w naszym portfelu obecnie kształtuje potencjał przychodowy na poziomie przekraczającym 20% netto, nie licząc oczywiście opłat wstępnych – dodał Prezes.

 

Uczestnicy czatu pytali ponadto o pozycję Spółki w obszarze spraw kredytów frankowych oraz o liczbę spraw, które Spółka jest w stanie przyjąć w ciągu miesiąca.

 

Nie posiadam informacji, aby występował na tym rynku jakikolwiek podmiot o zasobach choćby zbliżonych do naszych. Z pominięciem Votum Robin Lawyers S.A. jest to rynek rozproszony i próby wejścia kolejnych graczy do rywalizacji nie ograniczają naszych zdolności sprzedażowych  tłumaczył Prezes.

 

Okres po wydaniu wyroku TSUE w sprawie Państwa Dziubak pokazał, że GK Votum jest przygotowana do przyjęcia i obsługi ponad 2400 spraw miesięcznie. Jednocześnie warto zaznaczyć, że nieustannie pracujemy nad usprawnieniem i automatyzacją poszczególnych procesów dotyczących obsługi sprawy, które mają doprowadzić do zwiększenia liczby przyjmowanych spraw w skali miesiąca. Od października 2019 r. do dnia dzisiejszego zwiększyliśmy nasze możliwości przerobowe, co daje podstawy sądzić, że po premierze filmu Banksterzy będziemy mogli obsłużyć większą liczbę spraw niż w październiku 2019 r. – dodał Bartłomiej Krupa.

 

Inwestorzy dopytywali podczas czatu ile lat może trwać projekt frankowy. Pytali też o aktualną liczbę spraw sądowych, jak również liczbę spraw wniesionych do sądu w okresie lockdownu.

 

Aktualnie zbliżamy się do łącznej liczby 7000 pozwów skierowanych do sądu. Podczas lockdownu do sądów złożyliśmy blisko 2000 pozwów – poinformował Prezes.

 

Jak pokazuje doświadczenie projektu spraw o zadośćuczynienie sprzed 2008 roku nawet zamknięta grupa klientów może dawać zajęcie na kilkanaście lat - wciąż przyjmujemy sprawy z tego segmentu. Przeszło 500 tys. kredytów frankowych to, wracając do wcześniejszego założenia, około 8 000 spraw rocznie potencjału do pracy na ładnych kilka lat, tym bardziej, że czas ich życia obecnie nierzadko przekracza 3 lata od zawarcia umowy do jej realizacji. Rotacja oczywiście w mojej ocenie będzie się skracać, ale to nie jest "przebój jednego sezonu". W segmencie bankowym dostrzegamy również inne zagadnienia prawne, które mogą być przedmiotem naszej działalności – wyjaśnił Bartłomiej Krupa.

Fotowoltaika

Wśród pytań nie zabrakło także tych dotyczących fotowoltaiki. Odnosiły się one m.in. do bieżącego rozwoju w tym segmencie, czy też do ewentualnych planów debiutu giełdowego spółki Votum Energy.

 

Już na początkowym etapie projektu skompletowaliśmy kadrę 28 specjalistów z uprawnieniami umożliwiającymi projektowanie instalacji fotowoltaicznych. Towarzyszy im 12 ekip montażowych. Projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem sprzedawców i już ponad 350 osób zawarło z nami umowę współpracy oraz rozpoczęło proces szkolenia i ofertowania usług Votum Energy S.A. Jeżeli chodzi o zaplecze towarowe posiadamy prawie 4500 modułów fotowoltaicznych o parametrze 450Wp, który jest naszym wyróżnikiem. Spółka działa już operacyjnie - mamy zawartych 124 umowy i uruchomionych 84 instalacji w ciągu 2 miesięcy od rozpoczęcia działania.

 

Potencjał rozwoju segmentu fotowoltaicznego jest na tyle duży, że potrzeba zwiększenia finansowania może w którymś momencie stać się oczywista, niemniej jednak przypominam, że dysponujemy portfelem roszczeń naszych klientów wynoszącym 1,8 mld zł. Nie widzę zatem na ten moment zasadności rozwadniania udziałów w tej perspektywicznej branży  odpowiadał Prezes.

 

Wyniki finansowe

Wśród pytań pojawiły się także te związane z sytuacją finansową Spółki i szansą na zwiększenie zysku netto Spółki w porównaniu z 2019 r.

 

Jak wskazuje pierwsze półrocze osiągnięcie wyższych przychodów niż w roku poprzednim jest w zasięgu naszych możliwości. Długoterminowa tendencja, którą mogą zauważyć obserwatorzy naszej działalności wskazuje na pewną sezonowość, która przejawia się w tym, że III kwartał cechują niższe przychody wynikające z przerw urlopowych w pracy naszych kontrahentów i sądów, zaś IV kwartał to zamykanie pozycji kosztowych po ich stronie, co przekłada się często na rekordowe wpływy w GK Votum. Nasze decyzje zawsze są podyktowane realizacją długoterminowej strategii, tym samym dążąc do zapewnienia stałego wzrostu nie będziemy przeprowadzali takich zabiegów dotyczących polityki kosztów, które przekładałyby się na wynik jednego czy dwóch kwartałów ograniczając zdolność produkcyjną, a tym samym realizację celów finansowych – podsumował Bartłomiej Krupa. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu z Votum S.A.

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie