Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

URE zatwierdził obniżenie taryfy gazowej dla PGNiG. Spółka wypłaci większą dywidendę

© PhotoGraphyca - Fotolia.com

Prezes URE zatwierdził 16 kwietnia 2015 roku zmianę taryfy hurtowej PGNiG, dotyczącej dostarczania paliw gazowych. Średni spadek ceny paliwa gazowego wysokometanowego wyniósł 7,1%, a w przypadku gazu ziemnego zaazotowanego 3,2%. Taryfa będzie obowiązywać do 31 lipca 2015 roku.

 

Taryfa dotyczy dostarczania paliw gazowych do przedsiębiorstw nabywających paliwa do dalszej odsprzedaży oraz odbiorców końcowych o rocznym zużyciu przekraczającym 25 mln m3. Obniżka wynika z utrzymujących się niskich cen surowców.

 

„Z uwagi na utrzymujące się niskie ceny ropy naftowej i stosunkowo niskie ceny gazu ziemnego na rynkach hurtowych w północno-zachodniej Europie, obniżeniu uległ całkowity koszt pozyskania przez PGNiG gazu ziemnego, w porównaniu do kosztu, jaki był przyjmowany do aktualnie obowiązującej taryfy. (…) Średni poziom obniżki (gazu  ziemnego zaazotowanego) wynosi 3,2% i wynika z efektu zrównania się cen za 1 kWh gazu ziemnego zaazotowanego z ceną 1 kWh gazu ziemnego wysokometanowego.” – poinformowało PGNiG w komunikacie bieżącym.

Program rabatowy dla klientów strategicznych

W maju PGNiG rozpocznie program rabatowy ”Uwolnienie cen” dla klientów strategicznych. Klienci, którzy przystąpią do programu, otrzymają rabat w stosunku do ceny taryfowej. Wysokość rabatu będzie odnosiła się od aktualnych cen na Towarowej Giełdzie Energii oraz będzie uzależniona od odbieranych ilości oraz równomierności odbioru. Program będzie obowiązywał do końca 2015 roku, jednak nie dłużej niż do momentu ewentualnego zwolnienia PGNiG przez prezesa URE z obowiązku przekładania taryf do zatwierdzenia. Oferta została przygotowana między innymi ze względu na postępująca liberalizację rynku gazu w Polsce.

 

„PGNiG nie boi się walczyć o rynek i ocenia, że uwolnienie rynku jest nieuchronne, stąd konieczność reakcji już teraz. Cena taryfowa jest ceną maksymalną, zaś w oczekiwaniu na uwolnienie rynku gazu Spółka działa proaktywnie i dostosowuje swoją ofertę produktową. Przystępujący do programu rabatowego klienci będą płacili cenę indeksowaną do cen giełdowych przy jednoczesnym zachowaniu pułapu ceny maksymalnej w postaci ceny taryfowej” – skomentował prezes PGNiG, Mariusz Zawisza.

Wyższa dywidenda i rzut okiem na wykres PGNiG

W dniu 16 kwietnia 2015 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy w wysokości 20 groszy na akcję. Przy obecnej cenie PGNiG da to stopę dywidendy na poziomie około 3,3%. Warto zaznaczyć, że zarząd PGNiG rekomendował wcześniej wypłatę dywidendy w wysokości 16 groszy na akcję. Dzień prawa do dywidendy ustalono na 15 lipca 2015 roku, a dzień wypłaty na 4 sierpnia 2015 roku.

 

Akcje PGNiG znajdują się w trendzie wzrostowym już od 2008 roku. Spadki w 2014 roku oraz te z przełomu 2014 i 2015 roku zatrzymały się niemal idealnie na wyznaczonej linii trendu. Od końca stycznia 2015 roku kurs akcji wystrzelił w górę, cena wzrosła z okolic 4,25 zł do 6 zł obecnie. Przebicie tego oporu otworzy drogę do dalszych wzrostów, w tym do wyznaczenia nowych historycznych szczytów. Najbliższe wsparcie można wyznaczyć przy poziomie 5,25 zł, a następnie na długoterminowej linii trendu wzrostowego, która przebiega obecnie w okolicach 4,30 zł.

 

PGNiG - Analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

Dnia 2 kwietnia 2015 roku opublikowaliśmy raport analityczny na temat PGNiG. Oddaj swój głos w sondzie i zdecyduj o jakiej spółce mamy napisać kolejny raport!

 

Źródło: PGNiG

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

URE zatwierdził obniżenie taryfy gazowej dla PGNiG. Spółka wypłaci większą dywidendę
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie