Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Rekordowe notowania producentów gier. Te spółki pokonały historyczne szczyty

Gorodenkoff - fotolia.com

Producenci gier są coraz bardziej doceniani na GPW. Dowodem tego jest ostatni awans CD Projekt do indeksu blue chipów. Spółki zajmujące się tworzeniem gier dają również sporo zarobić inwestorom. Efektem tego jest wyznaczenie historycznych szczytów cen akcji PlayWay oraz 11 bit studios.

PlayWay

W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje PlayWay zyskały ponad 80 procent. Mocny wzrost pozwolił producentowi gier dostać się do grona najlepszych spółek pierwszego kwartału 2018 roku. Inwestorów przekonały nie tylko poprawiające się wyniki spółki, ale także zdywersyfikowane portfolio gier. Zysk netto firmy w trzecim kwartale 2017 roku wyniósł 7,63 mln zł, wobec 1,73 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Wyniki za cały ubiegły rok poznamy 23 kwietnia.

 

W pierwszej godzinie notowań poniedziałkowej sesji akcje PlayWay zyskiwały nawet 17,5 procent. Gwałtowne wybicie spowodowało wyznaczenie nowego historycznego szczytu notowań spółki na poziomie 117,5 zł za akcję. Przed południem entuzjazm inwestorów nieco osłabł. Nie zmienia to jednak faktu, że wartość firmy przekroczyła poziom 726 mln zł.

 

Ostatni wzrost cen akcji PlayWay może być efektem udanej premiery nowego tytułu wydanego przez spółkę. W sobotę 6 kwietnia firma zaprezentowała na platformie Steam grę “The Farm Manager 2018”, której sprzedaż w pierwszej dobie po premierze pokryła w całości koszty jej produkcji i marketingu. W komunikacie spółki czytamy również, że w ciągu 48 godzin sprzedaż gry sięgnęła poziomu 20 tys. sztuk. W dniu premiery zajęła ona 3 miejscu rankingu Steam Global Sale, natomiast w niedziele jej pozycja wahała się w przedziale od 4 do 12 miejsca.

 

PlayWay - wykres kursu akcji
PlayWay - wykres kursu akcji

Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

“The Farm Manager 2018” to tylko jedna z premier zapowiadanych ostatnio przez spółkę. Na początku kwietnia PlayWay opublikowała listę 10 tytułów, które w ciągu najbliższych 6 miesięcy zamierza wypuścić na rynek. Wśród nich jest gra “Agony” czy “Car Mechanic Simulator 2018”, który trafi na kolejne platformy.

 

Mocny wzrost cen akcji zapewniła spółce także zbiórka pieniędzy na Kickstarterze. Spółka Iron Wolf Studio, w 77 procentach należąca do Playway chciała w ten sposób pozyskać 65 tys. funtów na stworzenie gry planszowej “Uboot”. Cel ten został osiągnięty. Potrzebne fundusze na stworzenie gry pozyskano w 40 minut, a łączna zebrana kwota sięgnęła poziomu 687 tys. funtów, czyli ponad 3 mln zł.

11 bit studios

Podobnie jak w przypadku poprzedniej spółki, ostatnie 12 miesięcy było udane również dla akcji 11 bit studios. Ich wartość w tym czasie urosła o niespełna 30 procent. Największy wzrost notowań firmy miał miejsce pod koniec ubiegłego roku oraz na początku kwietnia br. Dzięki ostatniemu wzrostowi akcje spółki w piątek osiągnęły historyczne maksimum. W poniedziałek trend ten jest kontynuowany, a za jedną akcję trzeba było zapłacić w pierwszej godzinie dzisiejszych notowań nawet 240,5 zł.

 

11 bit studios - wykres kursu akcji
11 Bit Studios - wykres kursu akcji

Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Do inwestycji w producenta takiej gry jak “The War of Mine” inwestorów nie zniechęciły gorsze wyniki za 2017 rok. Skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej za ten okres wyniosły 3,51 mln zł, wobec 12,97 mln zł rok wcześniej. Inwestorzy prawdopodobnie z nadzieją patrzą w stronę premiery najnowszej gry studia. Według ostatnich informacji “Frostpunk” zadebiutuje już 24 kwietnia, po kolejnej zmianie terminu wydania gry. Jeszcze niedawno spółka zapewniała, że tytuł pojawi się w pierwszym kwartale tego roku.

CD Projekt

Akcje twórcy serii gier o Wiedźminie wprawdzie nie znajdują się na historycznych szczytach, jednakże spółce niewiele do nich brakuje. Jeden walor CD Projekt kosztuje nieco ponad 124 zł, co oznacza, że do pobicia rekordu wyceny spółki brakuje już tylko około 3 procent. Potwierdzeniem wysokiego zainteresowania inwestorów spółką jest niedawny jej awans do indeksu WIG20.

 

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Rekordowe notowania producentów gier. Te spółki pokonały historyczne szczyty
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie