Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

www.cdprojekt.com/pl/media

Akcje CD Projekt od poniedziałku będą notowane w indeksie WIG20. Taką decyzję podjął zarząd warszawskiej giełdy w ramach rewizji rocznej portfeli indeksów. Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

 

Zmiana w składzie indeksu jest o tyle ważna, gdyż jeszcze nigdy w historii warszawskiego parkietu wśród blue chipów nie było producenta gier. CD Projekt pojawi się zatem obok takich gigantów jak PKN Orlen, PZU i PKO BP, w których największym udziałowcem jest Skarb Państwa. Oczywiście w indeksie WIG20 oprócz “państwowych gigantów” są firmy o innym składzie właścicielskim jak LPP, mBank czy CCC.

 

Według komunikatu giełdy, w którym przedstawiono skład indeksu WIG20 po rewizji rocznej, udział akcji CD Projekt w tym wskaźniku wyniesie 3,38 procent. Obliczenia sporządzono na dzień 16 lutego. Wówczas kurs akcji tej spółki wynosił 110,80 zł. Obecnie akcje wyceniane są podobnie.

 

CD Projekt - wykres kursu akcji
CD Projekt - wykres cen akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

CD Projekt powstał w 1994 roku, natomiast na giełdzie spółka zadebiutowała dopiero 2 sierpnia 2011 roku. Obecna kapitalizacja producenta gier sięga już prawie 10,5 mld złotych. Największym sukcesem firmy są gry z serii Wiedźmin, które do tej pory sprzedały się w łącznej liczbie 25 mln sztuk.

Zmiany w pozostałych indeksach

 Po sesji 16 marca indeks WIG20 opuści Asseco Poland. Informatyczna spółka tym samym dołączy do wskaźnika mWIG40. W indeksie średnich spółek pojawi się również GetBack, czyli spółka zajmująca się zarządzaniem wierzytelnościami i ubiegłoroczny debiutant na GPW. Zastąpi on spółkę Neuca, która trafi do indeksu sWIG80.

 

W indeksie małych spółek zmieni się więcej. Oprócz firmy Neuca, do wskaźnika trafią również takie spółki jak Arctic, BSC Druk, PlayWay, Quercus  i Toya. Oprócz GetBacka indeks sWIG80 opuszczą: Groclin, Polwax, Serinus oraz Work Service. W indeksie WIG30 spółkę GTC zastąpi Grupa Dino Polska, czyli właściciel sieci supermarketów Dino.

 

Zmiany w indeksach uwzględniają obroty akcjami w ciągu ostatnich 12 miesięcy licząc wstecz od 16 lutego 2018 roku. Z kolei dane dotyczące cen akcji zostały zebrane po sesji 14 lutego 2018 roku.

 

Czynnikami decydującymi o składzie indeksów giełdowych jest ich kapitalizacja rynkowa oraz wielkość obrotu. Ponadto, w przypadku indeksu WIG20 warunkiem koniecznym, jaki musi spełniać spółka, jest obecność przynajmniej 10 procent akcji w wolnym obrocie, których wartość wynosi co najmniej milion euro. W indeksie blue chipów oprócz tego nie może znajdować się więcej niż 5 spółek działających w jednej branży.

 

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie