Chat with us, powered by LiveChat

Nowy ETF od PZU na GPW. „Papierowe złoto” zabezpieczone do złotego

Skomentuj artykuł
Lukasz Czajkowski/AdobeStock

Lista ETF-ów dostępnych na GPW staje się coraz dłuższa. Nowy ETF od PZU pozwala inwestować w kontrakty terminowe na złoto, korzystając przy tym z zabezpieczenia walutowego do PLN.

 

PZU ETF Gold Portfelowy FIZ – taką nazwę nosi ETF, który w poniedziałek 11 maja zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To realizacja zapowiedzi, którą TFI PZU złożyło kilka miesięcy temu. Pod koniec marca zielone światło funduszowi dała Komisja Nadzoru Finansowego, wydając zgodę na jego utworzenie.

 

🟢 Zobacz też: Rewolucja w ETF-ach coraz bliżej. SII weźmie udział w konsultacjach

 

Uroczystość debiutu w Sali Notowań GPW rozpocznie się w poniedziałek 11 maja o 10:00. Nowy ETF będzie notowany pod nazwą krótką ETFPZUGOLD. Jego numer ISIN to: PLPZUGD00010. 

 

– Benchmarkiem funduszu PZU ETF Gold Portfelowy FIZ jest indeks Bloomberg Gold Subindex Total Return, śledzący wyniki inwestycji w kontrakty terminowe (futures) na złoto. Wybór syntetycznej metody replikacji jest podyktowany kwestiami regulacyjnymi, które uniemożliwiają ETF-om bezpośrednie nabywanie surowców czy kryptowalut, a także optymalizacją kosztów – informowało PZU w marcu, o czym pisaliśmy w artykule Nowy ETF od PZU na GPW. Inwestowanie w „papierowe złoto” z zabezpieczeniem walutowym.

 

 🟢Zobacz też: Przełomowy raport. Polacy mają w ETF-ach ponad 15 mld zł

 

Warto dodać, że fundusz będzie stosował zabezpieczenie walutowe – konstrukcja ta wyeliminuje wpływ zmian kursowych na końcowy wynik, który będzie odzwierciedlał ceny złota wyrażone w dolarze amerykańskim. Takie rozwiązanie to oczywiście miecz obosieczny, które uniemożliwia inwestorom zarobienie na osłabieniu PLN.

 

 Szczegółowe informacje na temat PZU ETF Gold znaleźć można na stronie PZU.

 

PZU ETF Gold to trzeci ETF ze stajni PZU. 17 marca 2026 r. zadebiutował PZU ETF WIG20 TR + mWIG40 TR Portfelowy FIZ. Z kolei PZU ETF MSCI World trafił na rynek 17 kwietnia

 

Promocja w PZU

 

Z okazji premiery drugiego funduszu na giełdzie TFI PZU ogłosiło promocję na ETF-y polegającą na niepobieraniu opłaty za zarządzanie (management fee) oraz pokrywaniu pozostałych kosztów administracyjnych i operacyjnych aż do końca 2026 roku. Dotyczy ona funduszy akcyjnych oraz funduszu złota.

 

Po zakończeniu promocji, promocji opłata za zarządzanie w wymienionych trzech funduszach będzie wynosiła 0,40% wartości aktywów rocznie.

 

ETF-om od PZU poświęciliśmy odcinek podcastu Echa Rynku. Gościem Michała Masłowskiego był dr Przemysław Sepielak z TFI PZU.

 

 

Po debiucie PZU ETF Gold , liczba ETF-ów notowanych na głównym rynku GPW wzrosła do 21. Aż za 15 odpowiada Beta ETF, która na początku kwietnia wprowadziła do obrotu dwa tradingowe ETF-y: BETA mWIG40TRLV i BETA ETF mWIG40TRSH

 

Na GPW od lata 2023 r. notowany jest produkt typu ETC, który również bazuje na cenach złota. To The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC (ETCGLDRMAU), którego dostawcą jest hanETF. Instrument nie jest zabezpieczony walutowo do PLN, posiada natomiast inną specyficzną cechę – fundusz inwestuje w złoto przechowywane w skarbcu brytyjskiej Mennicy Królewskiej (ang. Royal Mint) w skarbcu w Llantrisant w Walii.

 

Zgodnie z europejskimi regulacjami (określającymi sposób działania UCITS), fundusze typu ETF nie mogą inwestować w fizyczne metale szlachetne. ETC pozwala ominąć to ograniczenie – formalnie jest instrumentem dłużnym, jednak (zazwyczaj) posiadają pełne fizycznie zabezpieczenie w postaci bazowego towaru, np. złota.

 

Planujemy kontynuację tematu

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie