Chat with us, powered by LiveChat

Nowa Rada Giełdy bez kandydata SII

Skomentuj artykuł
Źródło: Giełda Papierów Wartościowych

Nadzwyczajne walne zgromadzenie dokonało zmian w radzie nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kandydat Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych nie uzyskał poparcia.

 

Zwołane na 5 lutego na 11:00 nadzwyczajne walne zgromadzenie miało za zadanie dokonać zmian w Radzie Giełdy oraz zarządzie GPW. Na pierwszy ogień poszły roszady w radzie nadzorczej spółki.

 

Decyzją walnego z Rady Giełdy odwołani zostali jej dotychczasowi członkowie:

 

  • Dominik Kaczmarski
  • Izabela Flakiewicz
  • Janusz Krawczyk
  • Adam Szyszka
  • Eva Sudol

 

Z dotychczasowego składu Rady Giełdy pozostał jedynie Michał Bałabanow – uchwała dotycząca jego odwołania nie uzyskała większości.

 

Do Rady Giełdy powołani zostali natomiast kandydaci zgłoszeni przez Skarb Państwa:

 

  • Paweł Homiński
  • Jerzy Kalinowski

  • Piotr Prażmo
  • Iwona Sroka
  • Katarzyna Szwarc

 

W Radzie Giełdy nie znalazł się Artur Rzepka, kandydat zgłoszony przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Artur Rzepka kandydatem SII do Rady Giełdy.

 

 

Spośród kandydatów zgłoszonych przez akcjonariuszy mniejszościowych, wymaganą liczbę głosów uzyskała natomiast Małgorzata Rusewicz, zgłoszona przez Allianz Polska OFE.            

 

Wymaganej liczby głosów nie otrzymali dwaj inni niezależni kandydaci do Rady Giełdy: Piotr Rybicki i Mariusz Patrowicz.

 

Następnie walne GPW przeszło do punktów obrad dotyczących zmian w zarządzie. Więcej na ten temat w artykule Tomasz Bardziłowski wybrany na nowego prezesa GPW.

 

 


Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów IndywidualnychKomentuje Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Szkoda zmarnowanej okazji

Zmiany w Radzie Giełdy nie przyniosły wprowadzenia do niej osoby, która jednoznacznie reprezentowałaby perspektywę inwestorów indywidualnych. Swoich przedstawicieli będzie miał Skarb Państwa, będą miały instytucje finansowe, ale dla inwestorów indywidualnych krzesła przy stole zabrakło. Przyjmujemy to do wiadomości, choć oczywiście nie cieszymy się z tego. Nie mam wątpliwości, że Artur Rzepka ma wszelkie kompetencje niezbędne do zasiadania w Radzie Giełdy. Jego kandydaturze zabrakło politycznego poparcia. Szkoda, że zmarnowano okazję na nowe otwarcie, w ramach którego nadszarpnięta nie raz reputacja Skarbu Państwa mogłaby w oczach inwestorów zostać podbudowana przez przychylny wobec naszego środowiska gest.

Jako SII mamy nadzieję na współpracę z nowymi władzami giełdy (oraz MAP) we wszystkich obszarach, które dotyczą interesów inwestorów indywidualnych i rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Stawiając sprawę jasno: w wielu aspektach jesteśmy na siebie skazani – GPW na inwestorów indywidualnych, a inwestorzy na GPW. Zależność nie jest oczywiście stuprocentowa, zwłaszcza w obliczu coraz częstszego decydowania się Polaków na inwestowanie na rynkach zagranicznych. Tworzenie na GPW przyjaznych warunków do inwestowania dla inwestorów indywidualnych powinno być jednak jednym z priorytetów nowych władz giełdy oraz nowego polskiego rządu. Podobnie jak w latach ubiegłych, SII będzie się temu nie tylko przyglądać, ale aktywnie działać – popierać, krytykować, doradzać i czynić wszystko inne, aby inwestorom indywidualnym w Polsce było po prostu lepiej.


 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie