Chat with us, powered by LiveChat

Tomasz Bardziłowski wybrany na nowego prezesa GPW

Skomentuj artykuł

Tomasz Bardziłowski został wybrany nowym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Marek Dietl odchodzi po ponad 6 latach w fotelu szefa polskiej giełdy.

 

Decyzja o wyborze Tomasza Bardziłowskiego zapadła w czasie walnego zgromadzenia GPW. Walne przeprowadziło także zmiany w Radzie Giełdy, o czym szerzej pisaliśmy w artykule: Nowa Rada Giełdy bez kandydata SII.

 

Kandydatura Tomasza Bardziłowskiego została zgłoszona dopiero w trakcie walnego zgromadzenia. Po jej przedstawieniu przez Skarb Państwa, ogłoszona została przerwa, w trakcie której GPW sprawdzała, czy kandydat spełnia wymogi formalne. Następnie odbyło się głosowanie, w którym Bardziłowski uzyskał większość głosów (Skarb Państwa ma 51,8% głosów na walnym GPW).

 

Aby Tomasz Bardziłowski mógł objąć stanowisko szefa GPW, potrzebne będzie jeszcze zielone światło ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.

 

Tomasz Bardziłowski to dyrektor zarządzający w Ipopema Securities. Z rynkiem kapitałowym związany od 1997 r., w przeszłości był m.in. dyrektorem zarządzającym Credit Suisse Securities, prezesem CAIB Securities czy też wiceprezesem Vestor DM. Absolwent SGH oraz University of Amsterdam. Jego kandydatura pojawiała się na krążącej w mediach nieoficjalnej liście kandydatów na nowego prezes GPW, obok m.in. Iwony Sroki (wybrana do Rady Giełdy) oraz Beaty Stelmach.

 

Tuż przed powołaniem Bardziłowskiego z funkcji prezesa GPW odwołany został Marek Dietl. Ustępujący szef giełdy kierował polskim parkietem od 27 września 2017 r.

 

Po uzyskaniu akceptacji przez KNF, Tomasz Bardziłowski będzie siódmym prezesem GPW. Do tej pory giełdą kierowali:

 

  • Wiesław Rozłucki (1991-2006)
  • Ludwik Sobolewski (2006-2013)
  • Adam Maciejewski (2013-2014)
  • Paweł Tamborski (2014-2016)
  • Małgorzata Zaleska (2016-2017)
  • Jarosław Grzywiński (2017, p.o.)
  • Marek Dietl (2017-2023)

 

Planujemy kontynuację tematu

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie