Chat with us, powered by LiveChat

XTB uruchomi IKE i IKZE. Mnóstwo nowości w 2024 r.

Skomentuj artykuł
© Igor - stock.adobe.com

Znamy plany rozwoju XTB na 2024 r. Wśród nich znalazło się uruchomienie rachunków IKE i IKZE, na co wielu inwestorów czekało od lat. Konkurencja na polskim rynku usług maklerskich dodatkowo się zaostrzy.

 

W 2023 r. do oferty XTB weszły m.in. akcje i ETF-y ułamkowe, oprocentowanie depozytów oraz Plany Inwestycyjne. 2024 r. ma obfitować w kolejne innowacje. Informacja o perspektywach na kolejne miesiące została przedstawiona wraz z szacunkowymi wynikami spółki za czwarty kwartał i cały ubiegły rok.

 

W całym 2023 roku spółka wypracowała skonsolidowany zysk netto na poziomie 791,3 mln zł wobec 766,1 mln zł rok wcześniej (+3,3%). Przychody z działalności operacyjnej wyniosły 1 588,2 mln zł, wobec 1 444,2 mln zł na koniec 2022 roku (+10%)). Z kolei koszty działalności operacyjnej w 2023 roku ukształtowały się na poziomie 693,6 mln zł (w 2022 roku: 558,6 mln zł).

 

W samym IV kwartale 2023 roku XTB pozyskało ponad 77 tys. klientów, co łącznie z wynikami z poprzednich kwartałów daje blisko 312 tys. nowych klientów w 2023 r. W każdym z czterech kwartałów spółka zrealizowała zatem wcześniejsze deklaracje zakładające pozyskiwanie co najmniej 40-60 tys. klientów kwartalnie.

 

Łączna liczba wszystkich klientów XTB na koniec 2023 przekroczyła 897 tys, a do 29 stycznia 2024 r. przybyło kolejne 38,1 tys. nowych klientów. Z kolei według danych KDPW, na koniec 2023 r. XTB prowadziło 210 926 rachunków z dostępem do GPW. To już drugi wynik wśród działających na naszym rynku instytucji – pierwszy jest mBank (437 020 ), drugi Pekao (205 349).

 

Wyniki minionego roku pokazują, że obrana przez nas strategia pozwala osiągać powtarzalne, i przede wszystkim satysfakcjonujące, wyniki. Zwróciłbym uwagę na to, że oprócz rekordowego skumulowanego zysku netto osiągnęliśmy najwyższą w historii liczbę aktywnych klientów. To pokazuje, że nasza platforma staje się pierwszym wyborem dla każdej osoby chcącej zarządzać swoimi oszczędnościami komentuje Omar Arnaout, prezes zarządu XTB.

IKE i IKZE wreszcie w XTB

Na tę informację wielu inwestorów czekało od lat, ponieważ brak IKE i IKZE był ewidentnym minusem oferty XTB. Spółka zauważyła trend rosnącej popularności inwestowania pasywnego na długi termin i postanowiła powalczyć o klientów. Pierwszym tego przykładem były wspomniane Plany Inwestycyjne, jednak wiązały się one z koniecznością zapłaty podatku Belki, co na IKE/IKZE nie jest konieczne (po spełnieniu pewnych warunków).

 

IKE i IKZE w XTB mają pojawić się w trzecim kwartale 2024 r. Broker ma zamiar rozwijać także długoterminowe produkty emerytalne w Wielkiej Brytanii.

 

Co istotne, inwestowanie na IKE i IKZE w XTB będzie się odbywać przy zerowej prowizji w przypadku inwestycji do 100 000 euro miesięcznie. Inwestując w aktywa zagraniczne trzeba natomiast pamiętać o koszcie przewalutowania (0,5%).

 

Posunięcie XTB jest przede wszystkim rzuceniem rękawicy dla mBanku i DM BOŚ, które jako jedyne oferowały możliwość inwestowanie w akcje i ETF-y zagraniczne za pomocą IKE/IKZE (w Santander BM tylko na IKE).

 

Ważna uwaga – IKE/IKZE w XTB funkcjonowały będą równolegle do Planów Inwestycyjnych. Przeniesienie środków z Planów Inwestycyjnych na IKE/IKZE nie będzie możliwe, ponieważ nie pozwalają na to regulacje. Jedyną drogą będzie sprzedaż instrumentów i ich kupno na IKE/IKZE, w ramach limitów przysługujących w danym roku.

 

🟢Zobacz też: Testujemy nową usługę XTB „Plany inwestycyjne”

 

Są to dwa zupełnie różne produkty. W przypadku kont IKE i IKZE warto zauważyć, że konta te podlegają odrębnym przepisom, mają swoją specyfikę, w tym specyfikę podatkową. Jeśli chodzi o Plany Inwestycyjne, to jest to produkt do systematycznego oszczędzania w średnim i długim terminie. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że można w każdej chwili je zamknąć i korzystać ze zgromadzonych środków informuje biuro prasowe XTB.

 

Jak dowiedzieliśmy się u brokera, w planach nie ma obecnie uruchomienia OIPE. NIe jest to jednak wykluczone w przyszłości.

 

Obserwujemy wszystkie trendy, które pojawiają się na rynku - zarówno w poszczególnych krajach, jak i w skali globalnej. Jako fintech, który bazuje na własnej technologii, zespole i know-how, w pierwszej kolejności skupiamy się na własnych planach produktowych. Plan na 2024 jest już kompletny, natomiast w kolejnych latach będziemy dodawać więcej nowych produktów dodaje biuro prasowe XTB.

 

🟢 IKE – wszystko, co warto wiedzieć. Limity, podatek, rodzaje inwestycji, gdzie założyć

🟢 IKZE – co to jest, jak działa i czy warto założyć? Poznaj wady i zalety IKZE

🟢 IKE czy IKZE – co bardziej się opłaca? Poznaj różnice i zdecyduj, co wybrać

Obligacje w XTB

Drugi istotny z inwestorskiej perspektywy element zapowiedzi XTB to wprowadzenie handlu obligacjami. Inwestorzy zyskają dostęp do papierów skarbowych i korporacyjnych.

 

– Celem jest poszerzenie oferty z kategorii fixed income i zaoferowanie klientom możliwości inwestycji w obligacje ze stałym oprocentowaniem już od niskich kwot - dzięki wykorzystaniu mechanizmu analogicznego jak w przypadku akcji ułamkowych (minimalna kwota zależna od waluty konta inwestycyjnego: 10 EUR) – informuje XTB

 

Jak dodaje broker, w ofercie znajdą się zarówno obligacje skarbowe/rządowe (np. Polska, UK, Niemcy czy USA) oraz korporacyjne z wysokim wskaźnikiem ESG i bezpiecznym ratingiem (od AAA do BBB-), emitowane przez renomowane przedsiębiorstwa (jak General Motors czy Coca-Cola).

Social trading w XTB

Inne plany XTB na 2024 r. zakładają uruchomienie usługi social trading (inwestowanie społecznościowe, nie mylić z equity crowdfundingiem), czyli możliwości naśladowania ruchów innych inwestorów i spekulantów. To usługa znana z innych platform, m.in. eToro.

 

XTB zapowiada w tym kontekście m.in. rankingi najlepszych inwestorów, kategoryzowanie inwestorów pod względem podejmowanego ryzyka oraz powiadomienia o dokonywanych ruchach.

 

– Klienci zyskają możliwość śledzenia transakcji zawieranych przez innych inwestorów, których strategie uznają za warte uwagi i interesujące. W ramach social trading, dane klientów będą w pełni zanonimizowane oraz klasyfikowane wyłącznie na podstawie osiąganej stopy zwrotu z inwestycji czy akceptowanego poziomu ryzyka – informuje spółka.

Portfel wirtualny XTB z kartą

Innowacją skierowaną do szerszego grona odbiorców ma być konto wielowalutowe XTB z wirtualną kartą multiwalutową. Główne cechy tego produktu, który ma pojawić się pod koniec 2024 r. to:

 

  • Natychmiastowe płatności pomiędzy wszystkimi kontami w XTB
  • Natychmiastowe rozliczenia rynkowe, w tym lokalne płatności natychmiastowe
  • Możliwość rozliczania w ponad 100 walutach
  • Pełna kontrola wydatków i powiadomienia w czasie rzeczywistym o wszystkich ruchach
  • Łatwy i szybki sposób na doładowanie konta

 

Nie wiadomo jeszcze, jak kształować będzie się koszt przewalutowania. W standardowej ofercie dla inwestorów XTB pobiera 0,5%.

 

– Na ten moment jest zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach dotyczących kosztów wymiany walut w ramach karty wielowalutowej. Niemniej, pracujemy nad tym aby, podobnie jak w innych naszych produktach, oferta była konkurencyjna i atrakcyjna dla klientów – dowiedzieliśmy się w biurze prasowym XTB.

Mocny marketing XTB w 2024 r., kolejne nowości w 2025 r.

Wszystkie innowacje, o których mowa powyżej mają doczekać się odpowiedniej oprawy marketingowej, do której zdążyło już przyzwyczaić XTB.

 

– W związku z dynamicznym rozwojem XTB Zarząd ocenia, że w 2024 r. łączne koszty działalności operacyjnej mogą kształtować się nawet na poziomie wyższym o około jedną czwartą do tego, jaki zaobserwowaliśmy w 2023 r. Priorytetem Zarządu jest dalszy przyrost bazy klienckiej oraz budowanie marki globalnej. W konsekwencji realizowanych działań nakłady na marketing mogą wzrosnąć o około jedną trzecią w stosunku do roku ubiegłego – czytamy w komunikacie XTB.

 

Jak dodano, w planach na 2024 r. jest nawiązanie współpracy z nowym ambasadorem marki, który wesprze działania prowadzone z udziałem ambasadorów XTB takich jak Conor McGregor czy Iker Casillas.  XTB planuje nadal ekspansję geograficzną, którą spółka prowadzi w sposób ciągły. Priorytetem na 2024 r. w tym zakresie będzie uzyskanie niezbędnych licencji oraz rozpoczęcie działalności w Brazylii oraz Indonezji.

 

🟢 O XTB podyskutujesz też na Forum SII

 

– W 2025 roku i w kolejnych latach, XTB planuje dalsze wzbogacanie swojej oferty produktowej. Przedstawiony powyżej plan produktowy odpowiada aktualnemu stanowi wiedzy i zasobów. Może on ulec zmianom i modyfikacjom, w tym z powodów wynikających ze współpracy XTB z zewnętrznymi dostawcami – dodaje spółka.

Promocja noworoczna w SII

W ramach noworocznej promocji w SII możesz zwiększyć limit bezpłatnego miesięcznego obrotu w XTB z prowizją 0%.

 

Na tym nie koniec korzyści. Wejdź na zostaninwestorem.sii.org.pl i zostań członkiem SII albo przedłuż składkę członkowską na atrakcyjnych warunkach.

 

 

Planujemy kontynuację tematu

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie