Chat with us, powered by LiveChat

Finax kupił ETFmatic od Aion Banku

Skomentuj artykuł

Finax poinformował, że kupił od belgijskiego Aion Banku ich usługę automatycznego inwestowania, czyli ETFmatic. Głównym celem Finaxa jest technologia, którą dysponuje ETFmatic. Wiąże z tym nadzieję na szybszą ekspansję na rynkach Europy zachodniej.

 

Polscy inwestorzy powinni pamiętać ETFmatic. Był on oferowany przez Aion Bank na polskim rynku, ale w czerwcu 2023 roku Aion wycofał tę usługę dla polskich klientów. Była to dosyć ciekawa usługa, gdyż oferowała dostęp do światowych rynków i automatyczne inwestowanie za stałą ustaloną kwotę (a nie procentową opłatę tak jak robią to Finax, Portu, czy Fondee). Na tę usługę możemy jednak popatrzyć już tylko historycznie, gdyż ten robodoradca przetrwał na polskim rynku raptem 2 lata. Teraz natomiast trafił pod skrzydła słowackiego Finaxa.

 

 

 

„W dłuższej perspektywie realizujemy wizję, aby zająć większą pozycję na rynkach zagranicznych w Europie. Przejęcie ETFmatic, które obejmuje ważne dla nas know-how w zakresie oprogramowania, umożliwi rozwój nowych partnerstw. W ich ramach skupimy się na oferowaniu nabytego oprogramowania np. agentom finansowym czy firmom fintechowym, aby ci mogli w ten sposób budować własne platformy inwestycyjne. Naszą ambicją jest przekazać go także bankom, towarzystwom ubezpieczeniowym lub innym spółkom zarządzającym, aby mogły zapewnić europejską emeryturę swoim klientom” – powiedział Juraj Hrbatý, założyciel i dyrektor generalny Finaxa.

W tle promocja OIPE

Jak widać po wypowiedzi Juraja Hrbaty’ego ETFmatic posłuży Finaxowi jako platforma do promocji i sprzedaży Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego (OIPE) w krajach Europy zachodniej. Przypomnijmy, że Finax, póki co, jest jedynym podmiotem w Europie, który skutecznie wdrożył OIPE, w tym również w Polsce. Oprócz tego oferuje on tzw. „europejską emeryturę” u siebie na Słowacji, a także w Chorwacji i w Czechach.

 

🟢 Sprawdź zniżkę na usługi Finaxa dla członków SII

🟢 Zobacz też: Robodoradcy polskiemu rynkowi się przydadzą [Opinia]

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie