Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce znów w dół. W centrum uwagi inflacja bazowa

Skomentuj artykuł
© Wirestock - stock.adobe.com

Dane o inflacji w Polsce w kwietniu 2023 r. okazały się nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów. Wielkich powodów do radości jednak nie ma, ponieważ inflacja bazowa pozostaje wysoka.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w kwietniu 2023 r. inflacja sięgnęła 14,7% w ujęciu roczny. To odczyt niższy od konsensusu ekonomistów (15 %), zakładającego mniejszy spadek względem marca (16,1%). Przypomnijmy, że miesiąc temu inflacja w Polsce wreszcie spadłą z najwyższego poziomu od najwyższa od grudnia 1996 r.

 

 

Na inflację spojrzeć warto też w ujęciu miesięcznym, zestawiającym ceny w kwietniu 2023 r. z cenami w marcu 2023 r. Inflacja w kwietniu wyniosła 0,7% m/m wobec oczekiwanego przez analityków odczytu na poziomie 0,9%. W marcu z kolei miesięczna dynamika inflacji sięgnęła 1,1%.

 

Żywność i energia napędzają inflację

Dane opublikowane dziś przez GUS to tzw. szybki szacunek. Jest to raport pozbawiony wielu szczegółowych aspektów i ulec może rewizji. Ostateczne dane o inflacji w kwietniu poznamy w poniedziałek 15 maja o 10:00.

Póki co wiadomo jedynie, że w dwóch z trzech wyróżnionych kategoriach w kwietniu odnotowano silnie dwucyfrową roczną dynamikę cen. Wyjątek stanowią paliwa, których ceny są podobne jak przed rokiem.

 

  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 19,7% r/r oraz 0,5% m/m
  • Nośniki energii: 23,5% r/r oraz -0,3% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: -0,1% r/r oraz -1,2% m/m

 

W finalnych danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozkład inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu, po corocznej rewizji koszyka inflacyjnego.

 

🟢 Zobaczt też: Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?

 

Taka struktura inflacji (mocny wzrost cen żywności i energii) sprawia, że ekonomiści spoglądają w kierunku inflacji bazowej, której najpopularniejsza miara pomija właśnie ceny energii i żywności. W komentarzach ekonomistów przewija się wniosek, że inflacja bazowa pozostaje wysoka i nie widać silnych tendencji dezinflacyjnych.

 

Ostatni odczyt inflacji bazowej wyniósł 12,3% wobec 12% w lutym. Ta miara inflacji rośnie nieprzerwanie od czerwca 2021 r.

 

 

Dane o inflacj bazowej publikowane są przez Narodowy Bank Polski. Kolejny odczyt poznamy 16 maja o 14:30.

Inflacja w Polsce w kwietniu 2023 r. Komentarze ekonomistów

RPP po majówce i po Fedzie

W kontekście danych o inflacji warto przypomnieć, że roczny cel inflacyjny NBP to 2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy w górę i w dół. O tym, że jeszcze długo będziemy daleko od celu, świadczył m.in. ostatni zestaw projekcji inflacyjnych NBP czy wypowiedzi członków Rady. Obecnie podstawowa stopa procentowa w Polsce wynosi 6,75 proc.

 

🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?

 

Kolejne posiedzenie RPP zaplanowano na 9-10 kwietnia, a więc nie tylko po majówce, ale i po posiedzeniach decyzyjnych Rezerwy Federalnej (2-3 maja) oraz Europejskiego Banku Centralnego (4 maja).

 

Z kolei jeśli NBP dochowa tradycji z ubiegłego roku, to w czwartek 11 maja na konferencji prasowej pojawi się prezes Adam Glapiński.

 

Planujemy kontynuację tematu

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie