Chat with us, powered by LiveChat

Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów. Oto 5 powodów, dla których warto

18.10.2023 11:09
Skomentuj artykuł
© Alex - stock.adobe.com

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2023 trwa tylko do końca października. Oto pięć powodów, dla których warto wziąć w nim udział.

 

Zaktualizowaliśmy ubiegłoroczny artykuł zachęcający do udziału w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów. Rok temu frekwencja była spora, liczymy że teraz też tak będzie!

 

Postawmy sprawę jasno. Ten artykuł ma jeden, jedyny cel – zachęcić do udziału w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2023. Jeżeli zaś udział w badaniu OBI 2023 masz już za sobą (za co dziękujemy), to artykuł ten może utwierdzić cię w przekonaniu, że było warto, a być może sprawi, że prześlesz link (sii.org.pl/obi) jednemu ze swoich inwestujących znajomych lub członków rodziny.

 

Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2023

 

Nie przedłużając, oto 5 powodów, dla których warto wziąć udział w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2023.

1. Za OBI stoi długa historia

Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Inwestorów zostało przeprowadzone ponad 20 lat temu, między lutym a majem 2003 r. Nikogo nie trzeba przekonywać, że świat (w tym świat inwestycyjny nad Wisłą) wyglądał wtedy zupełnie inaczej. Wielu spółek nie było na parkiecie, internet w Polsce wciąż dopiero się rozwijał, dostęp do rynków zagranicznych był trudniejszy, nie było ETF-ów, kryptowalut… Byli natomiast inwestorzy, którzy – tak samo jak dzisiaj – mimo licznych przeciwności starali się powiększać stan portfela.

 

 

 

Dzięki OBI można prześledzić, jak przez lata zmieniał się przeciętny polski inwestor – jak przybywało mu lat, pieniędzy, możliwości inwestycyjnych itp. Dlatego ważne jest, aby jak najwięcej inwestorów wzięło udział w tegorocznym OBI. Dzięki temu obraz inwestorów indywidualnych w 2023 r., który zostanie z nami już na zawsze, będzie jak najpełniejszy.

 

🟢 Zobacz też: Kim jest polski inwestor indywidualny i co ma w portfelu [OBI 2022]

 

Ogłoszenie wyników OBI 2023 odbędzie się na ForFin. Zapisy oraz program wydarzenia dostępny są na www.forumfinansow.pl.

 

 

2. To rzetelne badanie opracowywane przez profesjonalistów

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów prowadzimy wspólnie z PBS, jedną z wiodących firm badawczych, funkcjonującą na rynku od 1990 r. Opracowaniem wyników zbiorczych zajmują się specjaliści, a na podstawie ich pracy przygotowujemy raport dotyczący wyników.

 

✅ Jednocześnie zapewniamy, że odpowiedzi udzielone w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów są całkowicie anonimowe, zaś wszystkie zebrane informacje będą poufne i przedstawione jedynie w zbiorczych zestawieniach statystycznych.

 

Co więcej, partnerami strategicznymi OBI są instytucje kształtujące obraz polskiego rynku kapitałowego: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz Komisja Nadzoru Finansowego.

 

Każda z tych instytucji zadała kilka swoich pytań dotyczących obszarów, w których zdanie inwestorów indywidualnych jest dla niej najważniejsze. Każdy z partnerów otrzymuje też szczegółowy raport z wynikami OBI – warto więc dostarczyć im jak najlepszych i najpełniejszych danych.

3. Jedyny taki ranking domów maklerskich

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów to jedyne badanie, w ramach którego inwestorzy wypowiadają się na temat domów maklerskich.

 

Na tej podstawie powstaje Ranking Domów Maklerskich SII, który jest ceniony i wnikliwie śledzony przez branżę maklerską. Jeśli więc chcesz wypowiedzieć się na temat swojego brokera, OBI to najlepsza ku temu okazja.

 

🟢 Zobacz też: Najlepsze rachunki maklerskie według inwestorów indywidualnych [OBI 2022]

 

4. Media i naukowcy sięgają po wyniki OBI

Liczne przykłady pokazują, że z wyników Ogólnopolskiego Badania Inwestorów chętnie korzystają media. Mówiąc wprost – gdy chce się napisać coś o polskim rynku z perspektywy inwestora indywidualnego, to najprościej sięgnąć właśnie do OBI. Jaką popularnością cieszą się ETF-y? Czy polscy inwestorzy kupują złoto? Co jest największą bolączką polskiego rynku kapitałowego? Czy kryptowaluty kupują jedynie młodzi inwestorzy? Co środowisko inwestorskie sądzi o PPK? To tylko niektóre z gorących tematów, na które odpowiedzi można znaleźć w OBI (i powstałych na jego podstawie artykułach).

 

🟢 Zobacz też: Pasywna rewolucja w Polsce postępuje, choć mogłaby szybciej [OBI 2022]

 

OBI jako źródło danych rezonuje dalece poza media zajmujące się na co dzień finansami. Na jego podstawie w 2006 r. „Tygodnik Powszechny” pisał o „Pokoleniu GPW”, w 2014 r. Polskie Radio pochylało się nad kwestią długoterminowego inwestowania na GPW, w 2023 r. Forbes pisał o pasywnej rewolucji w inwestowaniu (o tym samym w Rzeczpospolitej na podstawie OBI pisał prezes GPW) itp.

 

OBI to dla mediów nie tylko źródło danych o inwestorach, ale też… o samych mediach. Ranking źródeł informacji opracowywany na postawie odpowiedzi inwestorów jest wnikliwie śledzony przez redaktorów naczelnych – to bowiem klasyfikacja innego rodzaju niż dane o liczbie odsłon czy czasu spędzanego na stronie. Co więcej, w tym roku wprowadziliśmy otwarte pytanie, pozwalające opisać to, co w danym medium nam się podoba oraz nie podoba. Już teraz wiemy, że zainteresowanie ze strony mediów jest spore, a sugestie inwestorów pozwolą ulepszyć przekaz, który tworzyć będą przez cały kolejny rok. Zamiast więc tylko narzekać na media (co czasami jest doskonale zrozumiałe), wypełniając OBI możesz przyczynić się do ich zmiany.

 

🟢 Zobacz też: Oto najpopularniejsze źródła informacji dla inwestorów [OBI 2022]

 

Wyniki OBI służą nie tylko dziennikarzom, ale także naukowcom z uczelni ekonomicznych. „Ochrona konsumentów na rynku kapitałowym w Polsce”, „Wypłata dywidendy przez spółki notowane na rynku NewConnect”, „Wybrane aspekty decyzji inwestycyjnych inwestorów indywidualnych na rynku kapitałowym w świetle elementów teorii finansów behawioralnych” czy „Znaczenie sprawozdawczości finansowej w opinii inwestorów indywidualnych” – to tytuły tylko niektórych artykułów naukowych, których autorzy posiłkowali się danymi z OBI. Do tego należałoby doliczyć doktoraty, prace magisterskie czy licencjackie, które korzystają z danych pozyskanych w ramach OBI.

5. Weź udział w OBI, zyskaj zniżkę, wygraj książkę

Wszyscy inwestorzy, którzy wypełnią ankietę, odpowiedzą na pytanie konkursowe na końcu ankiety i podadzą adres e-mail mogą wygrać nagrodę: jedną ze 100 książek o tematyce inwestycyjnej. Każda o wartości kilkudziesięciu złotych, a więc kwota, która piechotą nie chodzi.

 

W poprzednich edycjach pytaliśmy inwestorów o ich opinię na temat kryptowalut oraz wpływu inwazji Rosji na Ukrainę na portfele inwestycyjne.

 

Dodatkowo, każda osoba, która wypełni ankietę OBI, otrzyma możliwość przystąpienia do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na korzystnych warunkach. Szczegóły na końcu ankiety.

 

Weź udział w badaniu. Zajmie to 10-15 minut

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie