Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja rośnie i rośnie. Ekonomiści zaskoczeni, RPP pod ścianą

Skomentuj artykuł
© Comugnero Silvana - stock.adobe.com

Inflacja w sierpniu silnie wzrosła, choć ekonomiści oczekiwali spadku. Najnowsze dane wywierają dodatkową presję na Radę Polityki Pieniężnej, która o stopach procentowych decydować będzie już za tydzień.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu 2022 r. inflacja wyniosła 16,1% w ujęciu rocznym. To wyraźnie więcej od konsensusu ekonomistów (15,4%), który zakładał spadek względem lipca (15,6%). W szerszym horyzoncie inflacja w naszym kraju jest obecnie najwyższa od marca 1997 r. (16,6%).

 

 

Z kolei w ujęciu miesięcznym inflacja w sierpniu wyniosła 0,8%. Ekonomiści tymczasem oczekiwali wzrostu o 0,2% po tym, jak w lipcu GUS zaraportował w tej kategorii 0,5%.

 

🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?

Energia drożeje najmocniej

Dzisiejsze dane przedstawione przez GUS to tzw. szybki szacunek, pozbawiony wielu szczegółowych aspektów, który jeszcze może ulec rewizji. Póki co mamy do czynienia z największą inflacyjną niespodzianką od wiosny.

Całościowy i ostateczny raport za sierpień poznamy, za dwa tygodnie, w czwartek 15 sierpnia o 10:00. Ewentualna rewizja nie powinna być duża, jednak więc raczej jest już przesądzone, że inflacja w sierpniu po prostu wzrosła.

 

Póki co wiemy, że we wszystkich trzech wyróżnionych kategoriach w sierpniu odnotowano dwucyfrową roczną dynamikę cen. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym wzrosty były niewielkie, zaś paliwa wręcz potaniały.

 

  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 17,4% r/r oraz 1,6% m/m
  • Nośniki energii: 40,3% r/r oraz 3,7% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: 23,3% r/r oraz -8,7% m/m

 

W danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozbicie inflacji na znacznie więcej kategorii. Z ostatniego raportu, opisującego lipiec 2022 r., wynika, że tegorocznym liderem inflacji jest opał, który podrożał o ponad 100%.

 

🟢 Zobacz też: Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?

Inflacja w sierpniu 2022 r. Komentarze ekonomistów

Za tydzień decyzja RPP

Wyższa od prognoz inflacja sprawia, że rośnie presja na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej zbierze się za tydzień, 7 września. W udzielonych w ostatnich tygodniach wywiadach, prezes NBP sugerował, że przed nami być może jedna lub dwie podwyżki stóp o 0,25 punktu procentowego, choć nie wykluczał też zakończenia cyklu (do momentu pojawienia się nowych danych). Wyraźny wzrost inflacji oraz dalsza perspektywa wzrostu cen energii sprawiają, że rynek przesunie oczekiwania w kierunku dalszego podnoszenia stóp.

 

 

🟢 Zobacz też: Obligacje antyinflacyjne – czym są, gdzie kupić i czy warto [Poradnik]

 

Więcej na temat obecnych działań banków centralnych oraz terminów zmian stóp procentowych przeczytasz w artykule „Banki centralne zapowiadają „ból” i „poświęcenie” w celu walki z inflacją. Czerwona fala na rynkach”.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie