Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w lipcu jednak wzrosła. GUS zrewidował dane

Skomentuj artykuł
DarSzach - stock.adobe.com

Finalne dane o wzroście cen w lipcu były wyższe od raportowanych pierwotnie, przez co ogłoszone dwa tygodnie temu „wypłaszczenie” inflacji trzeba odwołać. Przed kolejnym posiedzeniem RPP poznamy jeszcze poziom inflacji w sierpniu.

 

W lipcu 2022 r. inflacja CPI wyniosła w Polsce 15,6% w ujęciu rocznym – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. To wynik wyższy od opublikowanego dwa tygodnie temu wstępnego szacunku (15,5%). Z racji tego, że w czerwcu ceny rosły przeciętnie o 15,5% w ujęciu rocznym, ogłoszono wówczas wyhamowanie wzrostu inflacji. Niezależnie od dzisiejszej rewizji, wynik ogłoszony przez GUS i tak jest najwyższy od marca 1997 r. (16,6%).

 

 

Porównując miesiąc do miesiąca wzrost cen wyniósł 0,5% czyli również o 0,1 punktu procentowego więcej niż ogłoszono we wstępnym odczycie. To wyraźne przyhamowanie względem czerwca, gdy odnotowano wzrost o 1,5%.

 

 

Wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych pozostaje nie tylko wysoki, ale i szeroki – mocno dodatnią dynamikę odnotowano we wszystkich głównych kategoriach badanych przez GUS.

 

🟢 Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?

 

Wśród nich największe podwyżki odnotowano w przypadku transportu (27,7% r/r), użytkowania mieszkania/domu i nośników energii (25,3%), restauracji i hoteli (16,4%) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (14,2%). Warto także zwrócić uwagę na różnicę w zmianie cen towarów (15,3%). Ogółem, ceny usług wzrosły o 11,7%, zaś towarów o 16,9%.

 

 

Publikowane w połowie miesiąca raporty o inflacji zawierają też informacje o zmianie cen bardziej szczegółowych grup. Podobnie jak w czerwcu, również w lipcu trudno było znaleźć przykłady spadku cen. Największe podwyżki dotyczą źródeł energii oraz żywności. „Królem inflacji” pozostaje opał, którego ceny wzrosły o 131,2% w ciągu roku. Mocno podrożał też cukier (47,6%), który w ostatnich tygodniach był innym medialnym reprezentantem inflacji.

 

Inflacja w Polsce w lipcu 2022 r. Komentarze ekonomistów

 

 

RPP na wakacjach

Finalne dane o inflacji w czerwcu poznaliśmy w momencie, gdy Rada Polityki Pieniężnej ma wakacyjną przerwę. Nie licząc wypowiedzi prezesa na NBP w formie wywiadów lub rozmów z „turystami” na sopockim molo, nie otrzymaliśmy żadnych nowych sygnałów dotyczących polskiej polityki monetarnej. Na te będziemy musieli poczekać do 7 września, gdy RPP zbierze się ponownie na posiedzeniu decyzyjnym (wcześniej, bo 23 sierpnia, Rada spotka się na jedynym w roku jednodniowym posiedzeniu niedecyzyjnym).

 

🟢 Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?

 

Nim RPP ponownie podejmie decyzję ws. stóp procentowych, poznamy jeszcze wstępne dane o inflacji konsumenckiej w sierpniu. Publikację tego raportu GUS zaplanował na 31 sierpnia.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie