Chat with us, powered by LiveChat

UOKiK przyjrzy się podwyżce opłat dla inwestorów w mBanku. Kara może być surowa

Skomentuj artykuł

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzy się podniesieniu przez mBank opłat za inwestowanie za granicą. Nowe, niekorzystne dla inwestorów warunki wchodzą w życie już za kilka dni.

 

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie podwyżki opłat ogłoszonej przez mBank. Jak informowaliśmy 1 czerwca, posiadaczy eMaklera oraz rachunku w Biurze Maklerskim mBanku obowiązywać będzie nowy próg opłaty za depozyt papierów wartościowych i instrumentów zagranicznych. Do tej pory było to 500 000 zł, od 1 lipca 2022 r. będzie to zaledwie 10 000 zł.

 

Wysokość opłaty to 0,15% w skali roku wartości instrumentów zagranicznych, jednak „nie mniej niż koszty poniesione przez BM na rzecz Depozytariusza”. To szczególnie bolesne w przypadku długoterminowego inwestowania w zagraniczne ETF-y.

 

– Wszcząłem postępowanie wyjaśniające, aby zbadać, czy mBank miał prawo do jednostronnej zmiany wykonywanych umów. Przedsiębiorcy nie mogą bowiem dowolnie zmieniać warunków zawartego kontraktu. Wątpliwości budzi też treść postanowienia określającego wysokość opłaty. Sprawdzimy, czy nie ma ono niedozwolonego charakteru – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak dodaje UOKiK w dzisiejszym komunikacie, ze skarg inwestorów wynika, że rezygnacja z rachunku w BM mBanku (w przypadku niezaakceptowania jednostronnych zmian warunków umownych) może powodować nałożenie na nich dodatkowych opłat.

 

– Za przeniesienie zdeponowanych tam zagranicznych papierów wartościowych do innego maklera (co jest konieczne w przypadku rozwiązania umowy) obowiązuje bowiem opłata – 0,95 proc. ich wartości. Również ten wątek zostanie zbadany w postępowaniu wyjaśniającym – informuje urząd.

 

Zgodnie z prawem, jeżeli po analizie okaże się, że istnieją podstawy do postawienia mBankowi zarzutów, wówczas prezes UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów albo stosowania we wzorcach umów klauzul niedozwolonych. Grożące za to kary finansowe sięgają do 10% rocznego obrotu przedsiębiorcy, a ponadto na podmiot nakładany jest obowiązek usunięcia skutków bezprawnych działań.

 

W ubiegłym roku Urząd zajął się tematem awarii systemów informatycznych w domach maklerskich (największe problemy mieli klienci ING oraz mBanku). Postępowanie póki co nie przyniosło rezultatów.

 

🔴 [13:40] Aktualizacja: Odpowiedź mBanku

 

Poprosiliśmy biuro prasowe mBanku o skomentowanie dzisiejszego komunikatu UOKiK.

 

– Przedstawimy UOKiK nasze argumenty – oświadczył Piotr Rutkowski, zastępca rzecznika prasowego mBanku. Jak dodał, wszczęcie przez urząd postępowania wyjaśniającego nie skutkuje wstrzymaniem planowanej zmiany cennika.

 

– Przypominamy, że decyzja o obniżeniu limitu, od którego pobieramy opłatę za depozyt zagranicznych papierów wartościowych, wynika z  rosnących kosztów, które ponosimy. Opłatę naliczymy pierwszy raz w styczniu 2023 r. Klient, który zleci darmowy transfer IKE/IKZE nawet w listopadzie, nie zapłaci tej opłaty – wyjaśnia przedstawiciel mBanku

 

Czy inwestorzy opuszczą mBank?

Podwyżka opłat za inwestowanie zagraniczne w mBanku poruszyła polskie środowisko inwestorskie. Po pierwsze, inwestowanie poza Polską jest coraz popularniejsze. Po drugie, rośnie też popularność inwestowania pasywnego (o czym pisaliśmy choćby w podsumowaniu wyników Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2021). Po trzecie, mamy do czynienia z liderem rynku pod względem liczby prowadzonych rachunków maklerskich – na koniec maja mBank prowadził ich łącznie 406 812 (eMakler i BM mBanku liczone razem). Dla porównania, drugi w stawce BM Pekao ma „jedynie” 195 151 rachunków.

 

Wśród polskich brokerów oferujących, podobnie jak mBank, szeroki dostęp do inwestowania zagranicznego (i to przy braku opłaty za prowadzenie rachunku) najwięcej rachunków prowadzą DM BOŚ (111 445) oraz XTB (105 291). To właśnie ci brokerzy stanowią potencjalny kierunek „ucieczki” dla klientów mBanku. W DM BOŚ nie ma obecnie opłaty za depozyt papierów zagranicznych, zaś jej planowane wprowadzenie od 2023 r. obejmie tylko środki powyżej 500 000 zł (a więc wykraczające poza rozmiar przeciętnego portfela polskiego inwestora indywidualnego). Opłaty nie zapłacą też klienci XTB, aczkolwiek w tym wypadku trzeba pamiętać, że broker nie oferuje prowadzenia IKE/IKZE.

 

Następny zestaw danych KDPW na temat liczby rachunków maklerskich w czerwcu otrzymamy w pierwszym tygodniu lipca.

Najlepsze rachunki maklerskie w Polsce

O rachunki maklerskie pytamy w ramach corocznego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Analizę wyników OBI 2021 w tej kategorii znajdziesz w artykule „Najlepsze rachunki maklerskie według inwestorów indywidualnych”.

 

Najlepsze rachunki maklerskie w Polsce ocena ogólna na bazie opinii inwestorów indywidualnych

(w każdej z grup kolejność alfabetyczna)

 

⭐⭐ ⭐⭐⭐
BM ING Banku Śląskiego BM Alior Banku BM PKO BP
  BM Pekao DM BOŚ
  DM mBanku DM XTB
  DM Santander  
  eMakler (mBank)  
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021

 

Członkowie SII inwestują taniej

Członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych od lat mogą liczyć na niższe opłaty w szeregu domów maklerskich funkcjonujących na polskim rynku. Informacje o ofertach specjalnych u poszczególnych brokerów zamieszczamy w poniższej tabeli. Nie są to jedyne wymierne korzyści, które oferujemy naszym członkom. Więcej na ten temat w sekcji Zniżki)

 

Skorzystaj z promocji i dołącz do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

 

 

BM Alior Banku Dom Maklerski BOŚ

0,21% prowizji na akcje

6 zł prowizji na kontrakty

0,29% prowizji na akcje
7 zł prowizji na kontrakty
0,35% prowizji na akcje
8,5 zł prowizji na kontrakty

kursy inwestycyjne

książka za otwarcie rachunku

0,24% prowizji na akcje

6,90 zł na kontrakty 

         

0,29% prowizji na akcje

5 zł na kontrakty

 0,19% prowizji na akcje

0,15% prowizji na obligacje

 0,19% prowizji na akcje

7zł prowizji na kontrakty 

0,13% prowizji na akcje 

darmowe prowadzenie rachunku

 

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie