Chat with us, powered by LiveChat

Finax otwiera oddział w Polsce

Skomentuj artykuł

Słowacki robodoradca właśnie stał się polski. Od 1 kwietnia Finax zaczyna działalność w Polsce w formie oddziału. Ma to ułatwić jeszcze szybszy rozwój fintechu, któremu lokalni klienci powierzyli już ponad ćwierć miliarda złotych.

 

Wraz z otwarciem oddziału, operacje Finax w Polsce stają się nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Broker ze słowackimi korzeniami działał dotąd na zasadzie jednolitego paszportu europejskiego. Od 1 kwietnia jego misja taniego i prostego inwestowania zyska nowy impuls. Spółka mocno liczy na bezpośredni kontakt z klientami.

 

Juraj Hrbaty, Prezes FinaxPolska jest pierwszym rynkiem, na którym zaczynamy działać w formie oddziału. Otwiera to nowy rozdział w historii Finax i daje nam szansę na ekspansję dzięki dużo lepszemu kontaktowi z lokalnymi inwestorami. Będziemy bliżej nich – w Warszawie, w pracy, na konferencjach i szkoleniach. Będzie nam łatwiej prowadzić nad Wisłą edukację finansową i przekonywać klientów, że inwestowanie może być proste, tanie i skuteczne. To podstawy filozofii i misji Finax, która doprowadziła już do naszego rynkowego sukcesu na Słowacji. Szykuj się, Polsko. Pasywna rewolucja nadciąga z jeszcze większą siłą – tłumaczy Juraj Hrbaty, prezes fintechu.


Plany ekspansji w Polsce wspiera Ivan Chrenko, najbogatszy Słowak, który jeszcze w 2021 r. dokapitalizował Finax, zwiększając swoje zaangażowanie w spółkę do 52 proc. jej kapitału.


Inwestuję w Polsce, bo nasze rynki są do siebie bardzo zbliżone, a różnią się jedynie rozmiarem. Ludzie po obu stronach Tatr mają te same problemy – inwestowanie wydaje im się zbyt skomplikowane, za drogie, dla bogatych. W rezultacie, banki i tradycyjne fundusze inwestycyjne zmonopolizowały rynek, ale Finax potrafił to zmienić na Słowacji. I wierzę, że zmieni to także w Polsce. Ma ku temu wszystkie atuty – oddanych pracowników, jasną misję, sprawdzony model biznesowy i zabezpieczone finansowanie - komentuje Ivan Chrenko, największy akcjonariusz robodoradcy.

 

 

To początek. Pasywna rewolucja dopiero wybucha nad Wisłą. Podtrzymujemy ogłoszony jesienią 2020 cel: 100 mln EUR aktywów do końca tego roku. Liczymy, że na koniec grudnia zaufa nam 20 tys. Polaków. Wartość majątku powierzonego Finax nie spadła ani w czasie covidowej paniki, ani w czasie wyprzedaży związanej z inwazją Rosji na Ukrainę. Okazuje się, że systematyczne edukowanie klientów i zachęcanie ich do długoterminowego, pozbawionego emocji inwestowania, sprawdza się w okresach rynkowej próby. Inteligentni Inwestorzy, bo tak określamy naszych klientów, doceniają globalną dywersyfikację dotyczącą akcji i obligacji oraz ekspozycję na światowe waluty. Ten trend będzie się nasilał – uważa Przemysław Barankiewicz, który pokieruje polskim oddziałem Finax.

 

Więcej:

 

Inwestowanie pasywne, czyli naśladowanie, a nie próba pokonania rynku, od lat zyskuje coraz większą popularność na rozwiniętych rynkach kapitałowych. Przemawiają za nim statystyki, z których wynika, że szanse na pobicie indeksu przez aktywnie zarządzany fundusz w perspektywie dekady nie przekraczają kilku procent (raport S&P DowJones Indices za 2021). Za popularnością pasywnego, globalnego inwestowania stoją wyniki modelowych portfeli także w Finax. Portfele robodoradcy składają się z 10 funduszy ETF, które naśladują główne światowe indeksy. Są one beneficjentem globalnej dywersyfikacji, która ogranicza ryzyko inwestycyjne. Dodatkowo, wahania wartości portfela wyrażone w złotym zmniejsza ekspozycja na globalne waluty, które historycznie zyskują wobec polskiej w momentach giełdowej ucieczki od ryzyka.

 

Kim jest przeciętny polski klient, który uwierzył w filozofię „inteligentnego inwestowania”?

 

 

Uruchomieniu oddziału towarzyszy kampania premiująca przenoszenie inwestycji do portfeli Finax, która rusza w kwietniu. Szybszy rozwój robodoradcy w Polsce ma przynieść także planowane na najbliższe miesiące uruchomienie nowych produktów, w tym aplikacji do zarządzania finansami osobistymi oraz unijnego produkty emerytalnego OIPE, który przyniesie korzystne podatkowe rozwiązania polskim klientom. Więcej o planach Finax >>

 


Zapraszamy do nas!
Finax, o.c.p., a.s., Spółka akcyjna, Oddział w Polsce.
Ul. Mokotowska 1, VIII piętro
00-640 Warszawa

 

 

Finax powstał w Bratysławie w 2017 r., a od 2018 r. funkcjonuje na rynku słowackim jako dom maklerski regulowany przez Narodowy Bank Słowacji. Rok później broker notyfikował działalność w Polsce i zaczął aktywnie pozyskiwać tu klientów, zyskując m.in. tytuł “Pasywnego Rewolucjonisty 2021”. Na koniec marca 2022 r. aktywa 8900 klientów nad Wisłą przekraczały równowartość 265 mln zł.

 

Założycielami Finax są Juraj Hrbatý i Radoslav Kasik, którzy sporą część swojej kariery poświęcili na pracę w branży finansowej, m.in. aktywnie zarządzając środkami klientów w innych domach maklerskich. Uznali jednak, że zamiast próbować pokonać rynek, lepiej po prostu z nim płynąć, skoro i tak daje to satysfakcjonujące rezultaty w długim horyzoncie czasowym. Zamiast aktywnego zarządzania zdecydowali się promować zautomatyzowane inwestowanie pasywne poprzez ETF-y. W ich pomysł zainwestował słowacki miliarder – Ivan Chrenko – większościowy udziałowiec firmy deweloperskiej HB Reavis, budującej w Warszawie biurowiec Varso Tower, najwyższy w Unii Europejskiej.

Finax działa na rynku słowackim, polskim, węgierskim, czeskim i chorwackim. Łączne aktywa jego ponad 36 tys. klientów przekraczają 315 mln EUR. Promujemy #InteligentneInwestowanie

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie