Chat with us, powered by LiveChat

Zostały ostatnie dni na wpłatę na rachunki IKE oraz IKZE

Skomentuj artykuł

Zostały ostatnie dni na wypełnienie limitów rachunków IKE oraz IKZE. Uwaga, tych pieniędzy nie trzeba od razu inwestować (w przypadku rachunku maklerskiego), lecz wystarczy wpłacić środki na rachunek do końca roku, tak aby nie przepadł roczny limit. 

 

🔴 Czytasz artykuł archiwalny. Aktualny i bardziej rozbudowany artykuł na ten temat znajdziesz kilkając w link:

 

Limity wpłat 2023 r. IKE, IKZE, PPE i PPK

Limity IKE oraz IKZE za 2021 rok:

  • Limit IKE:  15 777 zł
  • Limit IKZE: 6 310,80 zł, natomiast limit dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 266, z późn. zm.) wysokość kwoty wpłat na IKZE w roku 2021 wynosi 9 466,20 zł.

 

 

 

Trzeci filar emerytalny nadal budzi w Polsce pewne kontrowersje, natomiast bezspornym faktem jest, że zapewnia on inwestorom wiele wymiernych korzyści. Największą z nich jest preferencyjne opodatkowanie oraz możliwość jednorazowej wypłaty zgromadzonego kapitału. Aby móc skorzystać z tych przywilejów, niezbędne jest skorzystanie ze specjalnych rachunków maklerskich IKE i IKZE. Jak je założyć oraz które z nich będą najlepsze?

IKE oraz IKZE – rachunek maklerski dla każdego

Wysokość emerytur w Polsce niemal od zawsze pozostawia wiele do życzenia i wydaje się w niewspółmierny sposób kompensować trudy ponoszone przez kilkadziesiąt lat pracy zawodowej. To właśnie dlatego odpowiedzialne finansowo osoby starają się ciągle pomnażać swój majątek, poszukując coraz to nowszych źródeł dochodu pasywneg o lub zwyczajnie alokując swoje środki na rynkach finansowych.

 

Jednak, aby inwestycje przynosiły maksymalne zyski, warto zadbać także o odpowiednią optymalizację podatkową, która pozwoli zmniejszyć ilość daniny niezbędnej do oddania fiskusowi, w czym mogą pomóc rachunki maklerskie IKE i IKZE.

 

Pod powyższymi skrótami kryją się odpowiednio Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które wchodzą w skład trzeciego filaru emerytalnego. Oba produkty niosą ze sobą szereg wymiernych korzyści podatkowych, które na przestrzeni lat pozwalają sporo zaoszczędzić. Więcej na ten temat przeczytasz w naszych poprzednich artykułach o IKE oraz IKZE.

 

Przygotowaliśmy także krótki poradnik, w którym bezpośrednio zestawiliśmy ze sobą opłacalność IKE oraz IKZE, dzięki czemu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję dotyczącą tego, jaki wybrać wariant trzeciego filaru.

Twoja druga emerytura, czyli rachunki maklerskie IKE i IKZE w praktyce

Głównym zadaniem trzeciego filaru jest zachęcenie Polaków do długofalowego inwestowania w różnego rodzaju aktywa finansowe – mogą to być między innymi jednostki uczestnictwa funduszów, ETF-y, obligacje skarbowe i korporacyjne, a także klasyczne akcje spółek giełdowych. Rachunki maklerskie IKE i IKZE umożliwiają dowolne konstruowanie portfela inwestycyjnego, a także późniejsze zarządzanie nim według własnej strategii inwestycyjnej.

 

W efekcie środki wypracowane przy pomocy IKE i IKZE mogą pełnić rolę drugiej emerytury, wspierając tym samym świadczenia wypłacane przez ZUS. Pieniądze zgromadzone w ramach trzeciego filaru można również całkowicie wypłacić na swoje prywatne konto, a w przypadku śmierci przekazać bliskim w spadku.

Jak założyć swoje własne konto IKE lub IKZE?

Proces dołączania do trzeciego filaru jest bardzo prosty i wymaga dopełnienia zaledwie kilku formalności. Co ciekawe, co więcej instytucji finansowych umożliwia swoim klientom otwieranie rachunków maklerskich IKE i IKZE bez wychodzenia z domu, całkowicie przez internet.

 

Dobrym tego przykładem może być oparty o IKE rachunek maklerski w Domu Maklerskim BOŚ, który przoduje w wielu branżowych rankingach. Warto także wymienić rachunki maklerskie biurach maklerskich mBanku oraz PKO BP. Do jego otwarcia wymagane jest wypełnienie krótkiego formularza, zarejestrowanie się przy pomocy adresu e-mail, a następnie wgranie do systemu domu maklerskiego skanów dowodu osobistego, podpisu oraz dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania.

 

Ostatnim krokiem jest wykonanie pierwszego przelewu z konta, którego dane zgadzają się z tymi podanymi w formularzu rejestracyjnym. Po wykonaniu tych kroków automatycznie otwarte zostaną wybrane rachunki maklerskie IKE i IKZE. W przypadku innych instytucji finansowych procedura rejestracyjna wygląda niemal identycznie.

Jaką wybrać firmę i gdzie założyć swoje konto?

Pamiętaj jednak, by nie wiązać się z przypadkową instytucją. Na rynku można znaleźć wiele ofert, które potrafią się od siebie znacząco różnić – zarówno pod względem opłat i prowizji za prowadzenie rachunków maklerskich IKE i IKZE, jak i oferowanych przez nie funkcjonalności.

 

Poszukiwania warto rozpocząć od przejrzenia internetu i zapoznania się z propozycjami znanych firm. Korzystając z okazji, można także od razu przeczytać cenniki i zestawić ze sobą jednocześnie kilka różnych instytucji, oferujących produkty IKE oraz IKZE, jako rachunek maklerski, tworząc tym samym swój własny ranking.

 

Po zawężeniu grona interesujących kandydatów dobrym pomysłem jest pokuszenie się o rozmowę z przedstawicielami wybranych firm i dopytanie ich o wszystkie szczegóły danej oferty.

Rachunek w domu maklerskim czy powszechnym towarzystwie emerytalnym?

Jeśli przede wszystkim zależy Ci na jak największym spektrum dostępnych instrumentów oraz rynków, na których będziesz mógł inwestować swoje pieniądze w ramach IKZE oraz IKE, to rachunek maklerski będzie najlepszym wyborem.

Kolejną zaletą domów maklerskich jest także szeroki dostęp do różnego rodzaju narzędzi inwestycyjnych. Dobre rachunki maklerskie IKE i IKZE oferują swoim klientom dostęp do interaktywnych wykresów cenowych, na których można w łatwy sposób przeprowadzać analizę techniczną, a także ustawiać zaawansowane zlecenia kupna/sprzedaży.

Natomiast dla osób, które nie chcą same zarządzać swoim kapitałem, lepszą decyzją będą towarzystwa emerytalne, w przypadku których za alokację zgromadzonych środków odpowiadać będą specjaliści zatrudnieni przez daną firmę.

Limity rosną co roku. W 2022 roku będzie więcej

Ostatnią kwestią związaną z trzecim filarem są narzucane przez państwo limity rocznych wpłat przeliczane w oparciu o prognozowane średnie wynagrodzenie na terenie Polski. W przyszłym roku limity te będą wynosić:

 

  • dla rachunku IKE jest to 300% średniego wynagrodzenia, czyli 17 766 zł
  • dla rachunku IKZE jest to 120% średniego wynagrodzenia, czyli 7 106,40 zł

 

Dodatkowo przedsiębiorcy, czyli innymi słowy, osoby samozatrudnione mogą w ramach rachunku IKZE wpłacić 180% średniego wynagrodzenia, czyli 10 659,60 zł.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie