Chat with us, powered by LiveChat

Co to jest IKE? Dla kogo jest IKE?

Skomentuj artykuł
Obraz Alexas_Fotos z Pixabay

Dane demograficzne są bezlitosne. Społeczeństwo jest coraz starsze. Już niedługo kolejne miliony Polaków przejdą na emeryturę, na które już dziś nie ma kto pracować. Rodzi to problem niskich emerytur, z którym borykać się będzie wielu seniorów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna myśleć o swoim bezpieczeństwie finansowym na emeryturze. Jednym z narzędzi, które je zapewni jest IKE. Czym w zasadzie jest Indywidualne Konto Emerytalne i kto może z niego skorzystać?

 

🔴 Czytasz artykuł archiwalny. Aktualny i bardziej rozbudowany artykuł na ten temat znajdziesz kilkając w link: IKE – wszystko, co warto wiedzieć. Limity, podatek, rodzaje inwestycji, gdzie założyć

Co to jest IKE?

Skrót IKE oznacza Indywidualne Konto Emerytalne. To jeden z produktów emerytalnych, który pozwala budować poduszkę finansową na emeryturę. IKE, razem z IKZE oraz PPE tworzą tzw. III filar systemu emerytalnego. Jego największą zaletą są korzyści podatkowe, tj. brak konieczności zapłaty 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, jeśli wypłacimy środki dopiero po ukończeniu 60 lat (lub 55 lat po uzyskaniu uprawnień emerytalnych).


Przystąpienie do IKE jest dobrowolne. Prowadzenie takich kont oferują liczne instytucje finansowe, na czele z powszechnymi towarzystwami emerytalnymi (PTE) i towarzystwami funduszy inwestycyjnych (TFI), a także przez domy maklerskie, banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.


Niezależnie od tego, gdzie założyć swoje indywidualne konto emerytalne, musisz liczyć się z obowiązującym rocznym limitem wpłat. Wynosi on 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia. W 2021 roku, limit wpłat na konto IKE wynosi 15 777 zł. Tyle w ciągu roku możesz odłożyć na tym koncie emerytalnym.


Co ważne, każdy z nas może posiadać tylko jedno konto IKE. Przy jego zakładaniu, należy złożyć oświadczenie, potwierdzające, że jest to jedyne konto IKE. Nie ma również możliwości współdzielenia konta IKE np. z małżonkiem. Jednak zebrane na nim środki podlegają dziedziczeniu i nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn oraz podatkowi dochodowemu.


Sprawdź alternatywę dla IKE: czym jest IKZE?

Dla kogo jest indywidualne konto emerytalne?

Można powiedzieć, że w zasadzie dla każdego. Jedynym warunkiem jest ukończenie 16. roku życia. Warto jednak pamiętać, że osoby małoletnie, czyli takie w wieku 16 - 18 lat, mogą dokonywać wpłat na indywidualne konto emerytalne dopiero w momencie, w którym otrzymują dochody z umowy o pracę.


Z praktycznego punktu widzenia, o założeniu IKE powinien pomyśleć każdy, kto chce zbudować poduszkę finansową emeryturę. W tej kwestii bowiem nie ma co liczyć na ZUS. Starzejące się społeczeństwo sprawia, że emerytury w przyszłości będą znacznie niższe, niż te obecnie. Potwierdza to stopa zastąpienia, czyli relacja emerytury do otrzymywanej pensji. Na koniec 2020 roku wskaźnik ten wynosił 42,4 proc. Według ekonomistów, już za niewiele ponad 30 lat, jego wartość oscylować będzie wokół 30 proc.


W praktyce oznacza, że osoba zarabiająca dzisiaj średnią pensję na poziomie około 5300 złotych, otrzyma emeryturę w wysokości 1696 złotych.


Nie może dziwić, że takie dane skłaniają Polaków do zastanowienia się nad swoją finansową przyszłością. Jednym z działań, które mogą ją poprawić, jest właśnie założenie IKE i odkładanie na nim części swoich dochodów (oszczędności).

Jak założyć IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne możesz otworzyć w wielu instytucjach finansowych. Na długiej liście podmiotów, które oferują takie konta, są między innymi banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, domy maklerskie czy fundusze inwestycyjne.


Wbrew pozorom, wybór podmiotu zarządzające naszym indywidualnym kontem emerytalnym nie jest prosty. Nie jest przecież tak, że wpłacane przez nas pieniądze po prostu leżą na koncie emerytalnym tylko będziemy je inwestować w obligacje czy akcje. Możemy sami dokonywać transakcji albo będzie to robić instytucja finansowa. Warto więc dokładnie zbadać ryzyko takich inwestycji.


Prowadzenie konta IKE jest najczęściej darmowe. Natomiast fundusze inwestycyjne oraz inne instytucje finansowe pobierają często opłaty za zarządzanie lub prowizje od transakcji. Oczywiście, im są one niższe, tym lepiej dla Ciebie. Warto je więc porównać, aby koszty i opłaty nie zjadały naszych oszczędności.

Wypłata środków z IKE: warunki

IKE to produkt, którego zadaniem jest oszczędzanie pieniędzy na emeryturę, a zachętą do tego są korzyści podatkowe. Jest więc on skonstruowany w ten sposób, aby zniechęcać właścicieli do wcześniejszych wypłat zgromadzonych środków.


Wypłaty zgromadzonych środków z zachowanie korzyści podatkowych można dokonać dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli po 60 roku życia lub po ukończeniu 55 lat i uzyskaniu uprawnień emerytalnych.


Oczywiście wypłaty środków można dokonać również wcześniej, jednak wówczas wypłacony kapitał podlega opodatkowaniu. Do zapłacenia będzie 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych (tzw. „podatek Belki”).


Aby uniknąć konieczności jego płacenia, należy nie tylko doczekać wieku emerytalnego, ale jednocześnie:

  • Wpłacać środki na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych, albo
  • Dokonać ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę.

IKE. Czy warto dołączyć?

Inwestując przez IKE nadwyżki finansowe zdobywamy „parasol podatkowy”. Dostęp do środków jest trudniejszy niż standardowo, jednak potencjalne korzyści podatkowe mogą być ogromne. Jeśli inwestujesz środki, których potencjalnie nie będziesz potrzebować do emerytury i chcesz osiągnąć jak najwyższą stopę zwrotu to zdecydowanie warto skorzystać z IKE lub IKZE. Im szybciej zaczniemy inwestować za jego pośrednictwem, mając na uwadze roczne limity i procent składany, tym nasza emerytura będzie wyższa.


Sprawdź nasze porównanie: Co lepsze IKE czy IKZE?

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie