Chat with us, powered by LiveChat

Czym jest IKZE? Kto powinien z niego skorzystać?

Skomentuj artykuł
Obraz Alexas_Fotos z Pixabay

IKZE to produkt emerytalny, który z jednej strony pozwala na budowanie dodatkowych oszczędności emerytalnych, a z drugiej pozwala korzystać z preferencyjnej ulgi podatkowej. Korzyści z założenia IKZE odczujesz więc zarówno teraz, jak i po przejściu na zasłużoną emeryturę. Sprawdź, czym jest dokładnie IKZE i kto powinien z niego skorzystać.

 

🔴 Czytasz artykuł archiwalny. Aktualny i bardziej rozbudowany artykuł na ten temat znajdziesz kilkając w link: IKZE – co to jest, jak działa i czy warto założyć? Poznaj wady i zalety IKZE

 

Co to jest IKZE?

IKZE to skrót od Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. W praktyce jest to produkt emerytalny, dzięki któremu możesz samodzielnie gromadzić dodatkowe oszczędności na emeryturę. IKZE, wspólnie z IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) oraz PPE (Pracowniczy Program Emerytalny) tworzą tzw. III filar systemu emerytalnego.

 

Przeczytaj więcej: Czym jest IKE?

 

Przystąpienie do IKZE jest dobrowolne i możesz dokonać go w dowolnym momencie. Dobrowolność dotyczy również minimalnej kwoty, która trafiać będzie na konto emerytalne. Co ważne, wprowadzono jednak roczny limit maksymalnej wpłaty. Obecnie wynosi on 1,2-krotność przeciętnego (prognozowanego) wynagrodzenia miesięcznego. W 2021 roku jest to 5 259 złotych, dlatego limit wpłat na IKZE wynosi 6310,80 złotych.

 

Z wyższych limitów mogą korzystać samozatrudnieni. W ich przypadku limit wpłat na IKZE wynosi 1,8-krotności przeciętnego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że osoby samozatrudnionego mogą w 2021 roku wpłacić 9466,20 złotych na swoje konto IKZE.

Jak działa IKZE?

Środki wpłacane na IKZE mogą i powinny być inwestowane. Oznacza to, że nie są jedynie odłożone na bezpiecznym koncie, ale są pomnażane. To, w jakie produkty zostaną zainwestowane nasze pieniądze, zależy tylko od nas. Możliwości jest sporo, ponieważ instytucje finansowe mające w swojej ofercie IKZE, pozwalają na lokowanie środków w wielu produktach - na przykład w fundusze inwestycyjne, obligacje czy akcje.

 

Co ważne, wygenerowane zyski nie podlegają opodatkowaniu z tytułu tzw. podatku Belki, którym objęte są zyski kapitałowe. To mocny argument za tym, aby pomnażać swoje oszczędności z pomocą IKZE.

 

Nie jest to jednak jedyna korzyść podatkowa wynikająca z korzystania z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Wpłaty na IKZE odliczasz od dochodu do opodatkowania. W konsekwencji płacisz już dzisiaj niższy podatek dochodowy (PIT). O oszczędnościach, jakiego rzędu mowa?

 

Wszystko zależy od wysokości podatku, którym jesteś objęty. Oto wyliczenia dla osoby, która w ciągu roku odłoży na IKZE 6000 złotych, czyli 500 złotych miesięcznie.

 

  • I próg podatkowy 17%: 6000 zł * 17% = 1020 zł
  • II próg podatkowy 32%: 6000 zł * 32% = 1920 zł
  • Podatek liniowy 19%: 6000 zł * 19% = 1140 zł

 

Jak widać, oszczędności podatkowe mogą być całkiem spore.

 

Nie jest jednak tak, że środki zgromadzone na IKZE nie podlegają żadnemu opodatkowaniu. Właściciele takich kont emerytalnych muszą zapłacić 10% zryczałtowany podatek dochodowy w momencie wypłaty środków. Co ważne, kwota ta obejmuje nie tylko wygenerowane zyski, ale również sumę wpłat. Kwotę tę zapłacą również osoby, które odziedziczą środki z IKZE, nie zapłacą jednak podatku od spadków i darowizn.

Wypłata środków z IKZE

Możliwości są dwie. Właściciel konta może wypłacić zgromadzone tam środki po ukończeniu 65. roku lub w dowolnym momencie. Do tego, które rozwiązanie wybierze, zależy, jakiej wysokości podatek będzie musiał zapłacić.

 

  • Wypłata środków po ukończeniu 65 roku życia: wypłacana kwota objęta będzie zryczałtowanym podatkiem dochodowym wynoszącym 10%. Aby skorzystać z tej opcji, trzeba nie tylko poczekać do 65 urodzin, ale również wpłacać środki na konto przynajmniej w pięciu dowolnych latach.
  • Wcześniejsza wypłata środków: pieniądze zgromadzone na IKZE można wypłacić w dowolnym momencie. Musisz się jednak liczyć z tym, że zmuszony będziesz do zapłaty podatku dochodowego. Jeśli zgromadzona kwota będzie spora, może się okazać, że wpadniesz przez to w II próg podatkowy. Zapłacisz wówczas podatek 32% od całości lub części środków, a nie jak wcześniej 17%.

 

Należy mieć świadomość, że IKZE (podobnie jak IKE) jest produktem emerytalnym. Największe korzyści z programu osiągną osoby, dla których faktycznie będzie to zabezpieczenie na czas emerytury.

IKZE: dla kogo jest, a dla kogo nie jest?

O zabezpieczeniu swojej sytuacji finansowej na emeryturze warto pomyśleć, jak najszybciej. Wiele wskazuje na to, że emerytury wypłacane przez ZUS, za kilka lat mogą stanowić jedynie 30% dochodów, które obecnie osiągasz. Dla wielu osób oznaczać to będzie problemy nawet z regulowaniem bieżących zobowiązań.

 

Nie dziwi więc, że coraz większą popularnością cieszą się programy emerytalne, takie jak IKZE. Powinny z niego skorzystać wszystkie osoby, które chcą oszczędzać zarabiany kapitał na emeryturę, a przy tym wykazują się cierpliwością i dyscypliną. O założeniu IKZE warto pomyśleć również, gdy osiągamy wysokie zyski. Może to być doskonały sposób na optymalizację podatkową.

 

Nie jest jednak tak, że IKZE opłaca się wszystkim. Komu się nie opłaca?

  • Osobom poniżej 26. roku życia, które korzystają z ulgi dla młodych (PIT 0%) - nie korzystają z odliczenia od podatku dochodowego.
  • Osobom, które planują za kilka lat wypłacić pieniądze z IKZE - wcześniejsza wypłata może oznaczać wpadnięcie w II próg podatkowy i naliczenie podatku 32%.
  • Przedsiębiorcom, którzy nie osiągają dochodów.
  • Osobom, które nie płacą podatku ze względu na niskie zarobki.

 

W pozostałych przypadkach IKZE jest dobrym wyborem. Warto je rozważyć, myśląc o swojej emeryturze.

 

Co się bardziej opłaca: IKE czy IKZE? Sprawdź!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie