Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Odpisy w KGHM sięgną 1,9 mld zł

© jool-yan - Fotolia.pl

W raporcie bieżącym z dnia 8 lutego 2016 roku, KGHM poinformował o odpisach z tytułu testów na utratę wartości, które sięgną niemal 2 mld zł w przeliczeniu na polską walutę. Odpisy obciążą wyniki spółki za 2015 rok.

 

Przeprowadzone testy wskazały na zasadność ujęcia następujących odpisów, po uwzględnieniu efektu podatkowego:

 

  • odpis w kwocie 266 mln USD (1 038 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości inwestycji w Sierra Gorda SCM,
  • odpis w kwocie 85 mln USD (331 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Zagłębia Sudbury,
  • odpis w kwocie 84 mln USD ( 328 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Robinson,
  • odpis w kwocie 59 mln USD (230 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Franke.

 

Ponadto, w raporcie zaznaczono, że oprócz wymienionych powyżej odpisów, na skonsolidowane wyniki za 2015 rok wpłynie również udział w stratach Sierra Gorda SCM (KGHM posiada 55% udziałów), który jest szacowany na 510 mld USD (1 989 mln zł), z czego 357 mln USD (1 393 mln zł) wynika z dokonanego przez Sierra Gorda SCM odpisu z tytułu utraty wartości bilansowej aktywów, po uwzględnieniu efektu podatkowego. Z kolei korzystnym czynnikiem ograniczającym wpływ relatywnie niskich cen surowców na wycenę aktywów polskich jest znaczne osłabienie złotego względem dolara amerykańskiego - podano w raporcie.

 

Konieczność dokonania testów wynikała z powodu utrzymywania się kapitalizacji giełdowej KGHM znacznie poniżej wartości bilansowej aktywów netto na koniec 2015 roku. Testami zostały objęte aktywa, których wartość odzyskiwalna jest uzależniona od kształtowania się cen metali. Rynek już od pewnego czasu spekulował o możliwości testów na utratę wartości. Na taką okoliczność wskazywał również Artur Tarnowski, Dyrektor Naczelny ds. Relacji Inwestorskich KGHM, podczas konferencji Profesjonalny Inwestor w listopadzie, w programie Gość Rafała Irzyńskiego. W tym samym programie została przeprowadzona rozmowa z Dorotą Sierakowską, analitykiem surowcowym DM BOŚ, na temat perspektyw przed rynkiem miedzi. Te niestety nie są najlepsze. Z materiałami wideo można zapoznać się poniżej.

 

Artur Tarnowski - KGHM S.A.   Dorota Sierakowska - DM BOŚ S.A.
 

 

W raporcie bieżącym KGHM zaznaczono także, że dokonane odpisy mają charakter niepieniężny i pozostają bez wpływu na sytuację płynnościową oraz spełnienie kowenantu finansowego (dług netto/EBBITDA) zawartego w umowach kredytowych. Nie wpłyną one także na realizację polityki dywidendowej. Ponadto, w związku z pogorszeniem warunków makroekonomicznych, zarząd spółki zdecydował o rozpoczęciu procesu rewizji założeń strategii na lata 2015-2020. Celem będzie istotne zmniejszenie potrzeb kapitałowych w krótkim i średnim terminie. Spółka wprowadza również zaawansowane programy efektywności kosztowej prowadzonych operacji górniczych.

 

Ostateczne wyniki testów zostaną przedstawione w rocznym sprawozdaniu za 2015 rok, którego publikacja jest planowana na 17 marca 2016 roku.

 

Mocno uzależniony od koniunktury na rynku miedzi, KGHM padł ofiarą dekoniunktury. Jeszcze w 2011 roku, w szczycie hossy na rynku miedzi, za którą płacono nawet 10 000 dolarów za tonę, KGHM osiągnął rekordowy zysk netto w wysokości 11,1 mld zł. Dzisiaj cena surowca spadła poniżej 5 000 dolarów za tonę i znacznie odbiega od założeń spółki. Wiecej na temat KGHM pisaliśmy jeszcze pod koniec roku, w artykule Koniec złotej ery KGHM-u.

 

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Odpisy w KGHM sięgną 1,9 mld zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie