Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Porozumienie akcjonariuszy Polcolorit przekracza 10% w ogólnej liczbie głosów Spółki

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Porozumienie akcjonariuszy Polcolorit S.A. wspierane przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych kilka dni temu poinformowało o przekroczeniu progu 10% w ogólnej liczbie głosów Polcolorit S.A. Do zmiany doszło w wyniku przystąpienia do Porozumienia kolejnego akcjonariusza. Warto przypomnieć, że poprzedni komunikat o przekroczeniu progu 5% w ogólnej liczbie głosów Spółki przekazany został w dniu 20 sierpnia.

 

Sprzeciw wobec działań akcjonariusza większościowego

 

Inicjatywa powołania Porozumienia jest konsekwencją działań podjętych przez Panią Barbarę Urbaniak-Marconi - głównego akcjonariusza Spółki, która w dniu 3 lipca br. ogłosiła wezwania do zapisywania się na sprzedaż pozostałych w obrocie giełdowym akcji Spółki. Cena w wezwaniu była ustalona na poziomie 0,75 gr. Zamiarem wzywającej było wycofanie Spółki z obrotu publicznego. W odpowiedzi na wezwanie żaden z akcjonariuszy Polcolorit nie złożył jednak zapisu. Obecnie notowania akcji oscylują w granicach 1,8 zł. Akcjonariusze mniejszościowi przeciwni są wycofaniu Spółki z obrotu. Nie akceptują także warunków oferowanych w ostatnim wezwaniu.

 

Przekroczenie progu 10%

 

Informacja o przekroczeniu progu 10% w ogólnej liczbie głosów Spółki (12% w kapitale zakładowym) niewątpliwie jest bardzo pozytywnym komunikatem. Przede wszystkim świadczy o determinacji i wyraźnym sprzeciwie inwestorów indywidualnych wobec działań realizowanych przez akcjonariusza większościowego Spółki. Warto w tym miejscu podkreślić, że jest to najpewniej pierwsze tak liczne porozumienie akcjonariuszy. Choć znane są nam przypadki porozumień akcjonariuszy mniejszościowych, którzy łącznie posiadali nawet ponad 20% udział w kapitale zakładowym spółki, to jednak jeszcze żadna inicjatywa nie zgromadziła blisko 100 akcjonariuszy.  Godne podkreślenia jest także, że obecnie w rękach członków Porozumienia jest ponad 50% free floatu. Zaznaczyć też należy, że póki Porozumienie będzie posiadało ponad 10% głosów w Spółce akcjonariusz większościowy nie będzie miał w przyszłości możliwości dokonania przymusowego wykupu akcji (gdyż w tym celu musi posiadać docelowo ponad 90% głosów).

 

Przerwa w obradach WZA

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych było obecne podczas obrad ostatniego Nadzwyczajnego zgromadzenia (zwołanego na dzień 20.11.2015 r.), które miało m.in. zdecydować o zniesieniu dematerializacji akcji. Porozumienie uzupełniło dodatkowo porządek obrad o liczne pytania dotyczące sytuacji spółki, w tym także dotyczące przyszłości Spółki. Zaproponowało także zmiany w Radzie Nadzorczej celem powołania do Nadzoru reprezentanta akcjonariuszy mniejszościowych.  SII reprezentowało podczas obrad łącznie kilka procent akcjonariuszy wchodzących w skład Porozumienia. Wielu członków Porozumienia pojawiło się osobiście. Sporą część z nich reprezentował także w ramach pełnomocnictw Przedstawiciel Porozumienia. W trakcie trwania obrad na wniosek Przewodniczącego WZA będącego jednocześnie akcjonariuszem Spółki poddano pod głosowanie wniosek o przerwę do dnia 16 grudnia. Jako motyw wniosku wskazano chęć  wydłużenia czasu na ewentualne rozmowy z akcjonariuszami. Przerwa została uchwalona.

 

Jak przystąpić do Porozumienia?


Porozumienie ma charakter otwarty i może do niego przystąpić każdy akcjonariusz Spółki. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych będzie wspierać tę inicjatywę. Realizacja celów potencjalnego Porozumienia zależna jednak będzie od aktywnej postawy i zainteresowania projektem samych inwestorów. Co istotne każdy akcjonariusz będzie mógł wystąpić z Porozumienia w każdym czasie poprzez złożenie oświadczenia Przedstawicielowi w formie pisemnej lub w formie wiadomości e-mail.


Osoby zainteresowane inicjatywą mogą się zgłaszać przez 7 dni w tygodniu do organizatorów Projektu pod następującymi numerami telefonu i adresami email:


 Kuśnierek Kamil: kusnierek.kamil@gmail.com
 Andrzejewski Mariusz:  mariusz-1310@wp.pl oraz nr telefonu: 572484659 lub 793390705


Osoby zainteresowane, bądź wspierające inicjatywę mogą przyłączać się także do grupy na Facebooku stworzonej przez organizatorów planowanego Porozumienia:
https://www.facebook.com/groups/928773687165895/

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Porozumienie akcjonariuszy Polcolorit przekracza 10% w ogólnej liczbie głosów Spółki