Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

KGHM pod lupą ABW

© Andrey Popov - Fotolia.com

Rzecznik KGHM, Dariusz Wyborski, poinformował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada dwa projekty inwestycyjne realizowane na terenie Zagłębia Miedziowego. Jak podała PAP rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu, Anna Zimoląg, sprawa „dotyczy wyrządzenia szkody w majątku spółki o wielkich rozmiarach w latach 2010-2015”.

 

„W spółce prowadzone są czynności ABW dotyczące dwóch projektów inwestycyjnych realizowanych na terenie Zagłębia Miedziowego. Postępowanie prowadzone jest w sprawie, nie przeciwko konkretnym osobom. Spółka współpracuje z funkcjonariuszami i nie jest upoważniona do udzielania informacji o szczegółach sprawy” – poinformował PAP rzecznik KGHM.

PBG i podatek od kopalin

KGHM złożył wniosek o zawezwanie do próby ugodowej, w którym domaga się od PBG ponad 1 mld zł z tytułu umownych kar naliczonych za opóźnienie lub brak usunięcia wad stwierdzonych przy końcowym odbiorze technicznym bloków gazowo-parowych w Polkowicach i Głogowie. Umowa pomiędzy spółkami została zawarta 30 lipca 2010 roku, a jej wartość została określona wtedy na 23,6 mln zł oraz 11,6 mln euro, wówczas około 72 mln zł. W złożonym wniosku KGHM domaga się zapłaty przez PBG kwot odpowiednio 357,4 mln zł oraz 176 mln euro (ponad 750 mln zł).

 

Z kolei wygrana wyborów parlamentarnych przez PiS, po których partia może samodzielnie sprawować władzę, daje nadzieję na zniesienie podatku od kopalin zgodnie z obietnicami przedwyborczymi. Podatek ten płaci w Polsce wyłącznie KGHM. Ministerstwo Finansów oszacowało, że wpływ z tego podatku do budżetu w 2015 roku wyniesie 1,45 mld zł, a w 2016 roku 1,53 mld zł. Ewentualne zniesienie tego obciążenia może mieć przełożenie na poziom wypłacanej dywidendy, na czym skorzystają wszyscy akcjonariusze spółki.

 

W poniższym wywiadzie dla kanału Inwestorzy.tv Dyrektor Naczelny ds. Relacji Inwestorskich KGHM Polska Miedź S.A., Artur Tarnowski, mówił między innymi o aktualnych projektach spółki i podatku od kopalin.

 

Rzut oka na wykres KGHM

We wrześniu KGHM był jedną z najbardziej rosnących spółek z indeksu WIG20. Podobna sytuacja może mieć miejsce w październiku, kiedy akcje spółki mocno zyskiwały. Tłumaczyć to można między innymi notowaniami miedzi, na których również pojawiło się odbicie ostatnich spadków. Wracając do KGHM, ostatnie wzrosty zatrzymały się w punkt na cenie 100 zł, po czym kurs odbił w dół. Najbliższe wsparcie można wyznaczyć w okolicach poziomu 90 zł.

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PAP

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

KGHM pod lupą ABW
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie